Islamilaista aivopesua

Islamissa on henkilökohtaisen mielipiteen käyttöä Koraanin tulkinnassa haluttu aina rajoittaa. Perimätieto kertoo Allaahin "lähettilään" Muhammetin sanoneen: "Niille jotka tulkitsevat Koraania ilman tietoa ( !!!!! ), on paikka varattuna helvetin tulessa, ja ne jotka tulkitsevat Koraania oman mielipiteensä mukaan, joutuvat helvettiin". Tällaisella prapagandalla on muslimeilta riisuttu aivot "narikkaan"
7167
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Moni muslimi ihmettelee tätä kohtaa koraanissa mutta ei uskalla sanoa sitä ääneen.

Äänestä

mitä sanot tästä?

49. Sanhedrin 52b: Aviorikos ei ole kielletty, kun sen tekee alaikäinen tai kun se tehdään alaikäisen henkilön vaimon kanssa tai ei-juutalaisen vaimon kanssa, koska Mooses kieltää aviorikoksen vain "lähimmäisen vaimon" kanssa, ja ei-juutalaiset eivät ole lähimmäisiä.

Äänestä

en muista kohtaa mutta ehka joku muistaa..

Äänestä

Aivopesu perustuu tässä tapauksessa helvettiin joutumisen pelkoon. Länsimaalaisilta on tutkimusten mukaan kadonnut helvettiin joutumisen pelko. Haastatteluissa tulevaisuuden itsemurhapommittajat eivät pohdi mahdollista helvettiin joutumistaan, vaan paratiisiin pääsemistään. Tällä sivustolla vain nimimerkki Karim näyttää uskovan helvettiin. Eipä siis ole ihme, että yksityiset muslimit eivät nykyään täysin pelkää esittää omia tulkintojaan Koraanista. Tämä on sitäkin helpompaa kun erilaiset sosiaaliset mediat eivät toistaiseksi ole muslimien sensuroitavissa. Vanhempi muslimipolvi on huomannut kauhukseen, että erilaisten terroristien tulkinnat Koraanista saavat nykyään jopa laajempaa kannatusta kuin perinteisten uskonoppineiden tulkinnat.

Ajattelukyvyn puutetta täytyy nykyään etsiä muualtakin kuin Muhammedin opetuksista, vaikka niilläkin tietysti edelleen suuri merkitys muslimien ajattelukyvylle. Imaami Anas Hajjar ei haastattelussaan Aamulehdessä (12.11.2010) puutu lainkaan tähän ongelmaan, vaan korostaa rajojen laittamista nuorisolle. Lapset ovat tietenkin erilaisia. Omille lapsilleni on riittänyt syy- ja seuraussuhteiden selvittäminen, mihin he ovat kyenneet itsekin lapsuudesta asti. Riittääkö se muslimilapsille? Vaarana on tietenkin aina se, että joku lapsi menettää uskonsa Allahiin, mikä nykyään on suuri häpeä muslimivanhempien keskuudessa.

Äänestä

Koraanin suurasta 39:23 : Jumala on "lähettänyt KAUNEIMMAT KERTOMUKSET" Kirjana, jonka jakeet ovat sopusoinnussa kerkenään, USEASTI TOISTETTUINA kertomuksina, jotka saavat Herraansa pelkäävät VAPISEMAAN, mutta sitten heidän MIELENSÄ TYYNTYY ja kääntyy Jumalan puoleen! Koraanin suurasta 39:28 : Olemme(!!!) lähettäneet sen VIRHEETTÖMÄNÄ arabiankielisenä Koraanina, jotta he oppisivat pelkäämään Jumalaa! Ja islamilaista lahjontaako suurassa 9:60 : Almut kuuluvat......niille, joiden mieli on saatava TAIPUMAAN islamille suosiolliseksi!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Pitkämuistinen kirjoitti:

Islamissa on henkilökohtaisen mielipiteen käyttöä Koraanin tulkinnassa haluttu aina rajoittaa. Perimätieto kertoo Allaahin "lähettilään" Muhammetin sanoneen: "Niille jotka tulkitsevat Koraania ilman tietoa ( !!!!! ), on paikka varattuna helvetin tulessa, ja ne jotka tulkitsevat Koraania oman mielipiteensä mukaan, joutuvat helvettiin". Tällaisella prapagandalla on muslimeilta riisuttu aivot "narikkaan"

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu