Mulla kävi sellanen pikku kömmähdys kun olen syönyt citalopram 20mg paniikkihäiriöön ja söin viimeksi 2x10mg tabletteja.Nyt sain uuden reseptin 20mg tabletteja ja otin vahingossa neljä päivää kaksi tablettia 20mg vaikka pitäisi siis ottaa vain tuo 20mg. Olin ihan siinä ajatuksessa että ne olivat 10mg :( No neljän päivän jälkeen tiputin lääkityksen taas tuohon 20mg ja nyt olo onkin kahden päivän jälkeen kamala!!! Vapina,pahaolo,epätodellinen olo ja SEKOAMISEN PELKO. Johtuukohan tämä olo tuosta lääkkeen isommasta annostuksesta ja heti pienentämisestä vai tuleeko nuo kamalat olot mulle takasin?En ainakaan kestä jos paniikit tulee taas jäädäkseen!!!!!
Lääkkeen väärä annos
paniikkitaas
2261
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
annoksen nostosta tuo olotila.
Toki ph-oireilukin voi tulla takaisin, ei mikään lääke niitä kohtauksia vie kokonaan pois.
Itse syön ph:n 60 mg/vrk Citalopramia, silti saan kohtauksia, toki olen tiennyt sen alusta saakka ettei lääke vie niitä kokonaan pois.
Mikä kohtauslääke sinulla on?
Ei mulla ole kohtauslääkettä enkä haluakaan mitään rauhoittavia. Eikä mulle tule sellaisia kohtauksia vaan paniikkiolo jää päälle pidemmäksi aikaa.a