Huono olo

Kun on tarpeeksi kauan syömättä, tulee joskus tosi oksettava olo. Tuntuu, että olisi pakko syödä edes jtk, että se menee ohi, mutta toisaalta ei millään meinaa saattaa laittaa suuhun mitään. Mitä teette, että paha olo lähtee pois? Ja voiko sen estää jotenkin? Auttaako veden juonti tms?
2597
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Paha olo johtuu monesta asiasta. kun et syö verensokerisi laskee, siihen ei auta kuin syöminen. Kun et syö niin myös elimistösi suolatasapaino huononee, jolloin siitä seuraa pahaa oloa. Jos on kauan liian vähäkalorisella ruokavaliolla varsinkin elimistön suolatasapainon järkkyminen voi aiheuttaa rymmihäiriöitä sydämen rytmiin. Monet anorektikot kuolevatkin sydämen rytmihäiriöön ennemmin tai myöhemmin.
Runsaalla Veden tms juomisella vain laimentaa elimistöstä suoloja, sillä juominen lisää elimistön virtsan eritystä ja suolat ne poistuvat virtsan kautta ihmisestä. Sydämen rytmihäiriöihin kuolee myös bulimikkoja vaikkeivat kovin laihoja olisikaan, sillä oksentelu ja itseaiheutettu rilpulointi laksatiiveilla poistaa tehokkaasti elimistöstä suoloja, jolloin sydän on vaarassa.
Suosittelen sinulle tutustumaan youtubessa oleviin englenninkielisiin videoihin muistaakseni hakusanoilla kuten: for those who died eating disorders tai jotain sinnepäin sieltä löytyy videoita anorektikoista ja bulimikoista, jotka monet kuolivat nukkuessaan rytmihäiriöihin. Sitten voi miettiä kannattaako kuihduttaa itseään. Itse sain herätyksen näiden videoiden kautta siitä miten vaarallista extreme laihduttaminen ja anoreksia on. Siinä ei ole mitään ihailtavaa tai tavoiteltavaa.

Äänestä
  • Olisko verensokeri joka menee liian alas? Eikä siihen paljoa muua auta kun syöminen, tai edes nesteen juominen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


avutonko oon kirjoitti:

Kun on tarpeeksi kauan syömättä, tulee joskus tosi oksettava olo. Tuntuu, että olisi pakko syödä edes jtk, että se menee ohi, mutta toisaalta ei millään meinaa saattaa laittaa suuhun mitään. Mitä teette, että paha olo lähtee pois? Ja voiko sen estää jotenkin? Auttaako veden juonti tms?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu