Ohjeita Kambodzhaan matkaaville.

Paikalla käynyt

1. Älä matkusta Kambodzhaan jos se ei ole välttämätöntä.
2. Jos matkustaminen välttämätöntä, älä matkusta ilman
a. asianmukaista turvamiesryhmää
b. asianmukaista kuljetuskalustoa
3. Älä matkusta ilman paikallista kontaktia
4. Älä liiku pimeän aikaan etenkään Phnom Penhissä. Alueella esiintyy runsaasti väkivaltaisia ryöstöjä.
5. Älä herätä huomiota puhumalla esim. englantia(kaappausriski)
6. Sulaudu paikalliseen väestöön(esim. käyttämällä Khmerien päähinettä, Kramaa)

Ja lopuksi: Älä matkusta!

15

3190

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      Hienosti yleistetty, jos tolla periaatteella mennään niin ei sun olis pitänyt koskaan poistua forssasta... Vittu mikä nuija!

      • Paikalla käynyt

        Miksi alat nälvimään minua jos yritän auttaa kokemattomia matkailijoita Kaakkois-Aasian karikoiden ohi? Ihme asenne!


      • kiitos neuvoista
        Paikalla käynyt kirjoitti:

        Miksi alat nälvimään minua jos yritän auttaa kokemattomia matkailijoita Kaakkois-Aasian karikoiden ohi? Ihme asenne!

        Älä välitä. Täällä ei saa sanoa poikkipuolista sanaa aasialaisista, vaikka se auttaa tekemään asiallisempia matkavalintoja.


    • Peräkylän Arska

      1. Älä kännää
      a. yleensä
      b. yöikaan Riversidella
      c. punaisten lyhtyjen korttelissa
      2. Älä käytä huumeita
      3. Älä hanki huoraa
      a. varsinkaan älä vie huoraa huoneeseesi
      b. tai mene hänen mukanaan epämäärisiin huoneistoihin.
      4. Älä öykkäröi
      a. rahalla
      b. länsimaisella "sivitykselläsi"
      5. Ole kohtelias ja varovainen.

      Ja lopuksi: Jos matkan tarkoitus oli halpa viina, huorat ja/tai huumeet, älä matkusta merta edemmäs kalaan.

    • Tulis

      Alkuperäinen forssalainen uskaltautui parin viikon omatoimimatkalle Kambodzhaan 7-vuotiaan tyttärensä kanssa maaliskuussa 2010 ja kaikki sujui paremmin kuin hyvin. Ihana maa ja ihanat ihmiset! Minulla on pelkkiä positiivisia kokemuksia maasta, suosittelen muillekin!

      • Itsekin lähössä

        Voisitko kertoa enemmän matkasta lapsen kanssa?


      • selkeä OHJE!
        Itsekin lähössä kirjoitti:

        Voisitko kertoa enemmän matkasta lapsen kanssa?

        Paras ottaa loma Pattikselle ja käydä hakemassa Maken paarista seuramatka kamputseaan


    • Unselma88

      Itse Kambodzhassa kuukauden viettäneenä voin sanoa että maa on erittäin turvallinen ja ihmiset ovat auttavaisia ja mukavia.
      Vieläkin olen hengissä vaikka kuljin myös bussilla ja junalla ja myös yöaikaan.
      Toki myös rikollisuutta sekä huumeongelmaisia yms löytyy, mutta turha yleistää koko maata muutamien laitapuolenkulkijoiden takia.
      Paikallisilla on erittäin heikko kielitaito, mutta ilman yhteistä kieltäkin saa paljon juttuseuraa ja uusia ystäviä. Jos liikut maaseudulla, voit olla varma että tapaat päivittäin useita ihmisiä jotka ovat aidosti kiinnostuneita mistä tulet ja kotimaastasi (ota muutama valokuva suomesta sillä ovat erittäin kiinnostuneita näkemään millaista täälä kaukana pohjoisessa on)
      Iloisella mielellä vain matkaan ilman turhia ennakkoluuloja. Itse lähden pian taas reissuun, tälläkertaa tarkoitus on viipyä n. 3kk. Pitkänkin viisumin saanti on helppoa ja halpaa.
      Jos jollakin ilmenee kysyttävää niin kysyä saa. Vastailen parhaani mukaan.
      Ja mikäli hankit itsellesi turvamiehen, olet vain houkuttelevampi kohde rikollisille (siis oikeille rikollisille jotka eivät muuten koskisikaan ulkomaalaiseen, mutta turvamiesten takia voivat luulla sinua todella rikkaaksi tai esim tärkeäksi virkamieheksi)

      • mtmi1

        Tulin juuri 3 vk matkalta Kambodzhasta, Ihania ihmisiä, kaunis maa. Ei mitään ongelmia missään.


    • beenincambodia

      Olen 13 vuotias ja käynyt Kambodzassa. Menin maahan Visalla Tratin vieressä olevasta Koh Kongista ja takas jostain sieltä pohjoisesta.

      Kambodzassa maisemat ovat hienoja. Phnom penh on aika vaarallinen paikka. siellä kannattaa olla vain, jos hakee ilmaisen thaimaan viisumin saksan suurlähetystöstä 2kk thaikkuihin niin kuin me teimme.

    • juuri Kambodzasta pa

      Miksi te provosoidutte tällaisesta kahelin kirjoituksesta. Nuo ohjeet ovat yhtä kaukaa kuin itä lännestä. Ei mitään todellisuuspohjaa

      • juuri Kambodzasta...

        Miksi te provosoidutte tällaisesta kahelin kirjoituksesta. Nuo ohjeet ovat yhtä kaukaa kuin itä lännestä. Ei mitään todellisuuspohjaa . Kirjoituksella tarkoitin eka kirjoitusta 15.11.10


    • Ihmettelen myös ensimmäistä kirjoitusta, itse olen oleskellut pitkiäkin aikoja battambangin provinsissa, kylässä nimeltä Bavel itselleni tai muilla tutuillani ei ole ollut koskaan mitään ongelmia siellä.. visit aced-campodian.org

      • HAPON heittoa

        Cambodian Acid Survivors Charity (CASC)

        tätä sivuako tarkoitat ?

        Heitteleekö ne happoa silmille siellä ?


    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      76
      10560
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      243
      4516
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      158
      3914
    4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      163
      3408
    5. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      50
      3189
    6. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      54
      2908
    7. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      32
      2462
    8. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      21
      2012
    9. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      63
      1744
    10. Kiinnostaa - ei kiinnosta - kiinnostaapas

      Selittäkää hämmentyneelle miksi miehiä ei ikinä kiinnosta silloin, kun sitä olisi itsekin kiinnostunut? Sitten kun siirt
      Sinkut
      162
      1477
    Aihe