Ohjeita Kambodzhaan matkaaville.

Paikalla käynyt

1. Älä matkusta Kambodzhaan jos se ei ole välttämätöntä.
2. Jos matkustaminen välttämätöntä, älä matkusta ilman
a. asianmukaista turvamiesryhmää
b. asianmukaista kuljetuskalustoa
3. Älä matkusta ilman paikallista kontaktia
4. Älä liiku pimeän aikaan etenkään Phnom Penhissä. Alueella esiintyy runsaasti väkivaltaisia ryöstöjä.
5. Älä herätä huomiota puhumalla esim. englantia(kaappausriski)
6. Sulaudu paikalliseen väestöön(esim. käyttämällä Khmerien päähinettä, Kramaa)

Ja lopuksi: Älä matkusta!

15

3276

    Vastaukset 15

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      Hienosti yleistetty, jos tolla periaatteella mennään niin ei sun olis pitänyt koskaan poistua forssasta... Vittu mikä nuija!

      • Paikalla käynyt

        Miksi alat nälvimään minua jos yritän auttaa kokemattomia matkailijoita Kaakkois-Aasian karikoiden ohi? Ihme asenne!


      • kiitos neuvoista
        Paikalla käynyt kirjoitti:

        Miksi alat nälvimään minua jos yritän auttaa kokemattomia matkailijoita Kaakkois-Aasian karikoiden ohi? Ihme asenne!

        Älä välitä. Täällä ei saa sanoa poikkipuolista sanaa aasialaisista, vaikka se auttaa tekemään asiallisempia matkavalintoja.


    • Peräkylän Arska

      1. Älä kännää
      a. yleensä
      b. yöikaan Riversidella
      c. punaisten lyhtyjen korttelissa
      2. Älä käytä huumeita
      3. Älä hanki huoraa
      a. varsinkaan älä vie huoraa huoneeseesi
      b. tai mene hänen mukanaan epämäärisiin huoneistoihin.
      4. Älä öykkäröi
      a. rahalla
      b. länsimaisella "sivitykselläsi"
      5. Ole kohtelias ja varovainen.

      Ja lopuksi: Jos matkan tarkoitus oli halpa viina, huorat ja/tai huumeet, älä matkusta merta edemmäs kalaan.

    • Tulis

      Alkuperäinen forssalainen uskaltautui parin viikon omatoimimatkalle Kambodzhaan 7-vuotiaan tyttärensä kanssa maaliskuussa 2010 ja kaikki sujui paremmin kuin hyvin. Ihana maa ja ihanat ihmiset! Minulla on pelkkiä positiivisia kokemuksia maasta, suosittelen muillekin!

      • Itsekin lähössä

        Voisitko kertoa enemmän matkasta lapsen kanssa?


      • selkeä OHJE!
        Itsekin lähössä kirjoitti:

        Voisitko kertoa enemmän matkasta lapsen kanssa?

        Paras ottaa loma Pattikselle ja käydä hakemassa Maken paarista seuramatka kamputseaan


    • Unselma88

      Itse Kambodzhassa kuukauden viettäneenä voin sanoa että maa on erittäin turvallinen ja ihmiset ovat auttavaisia ja mukavia.
      Vieläkin olen hengissä vaikka kuljin myös bussilla ja junalla ja myös yöaikaan.
      Toki myös rikollisuutta sekä huumeongelmaisia yms löytyy, mutta turha yleistää koko maata muutamien laitapuolenkulkijoiden takia.
      Paikallisilla on erittäin heikko kielitaito, mutta ilman yhteistä kieltäkin saa paljon juttuseuraa ja uusia ystäviä. Jos liikut maaseudulla, voit olla varma että tapaat päivittäin useita ihmisiä jotka ovat aidosti kiinnostuneita mistä tulet ja kotimaastasi (ota muutama valokuva suomesta sillä ovat erittäin kiinnostuneita näkemään millaista täälä kaukana pohjoisessa on)
      Iloisella mielellä vain matkaan ilman turhia ennakkoluuloja. Itse lähden pian taas reissuun, tälläkertaa tarkoitus on viipyä n. 3kk. Pitkänkin viisumin saanti on helppoa ja halpaa.
      Jos jollakin ilmenee kysyttävää niin kysyä saa. Vastailen parhaani mukaan.
      Ja mikäli hankit itsellesi turvamiehen, olet vain houkuttelevampi kohde rikollisille (siis oikeille rikollisille jotka eivät muuten koskisikaan ulkomaalaiseen, mutta turvamiesten takia voivat luulla sinua todella rikkaaksi tai esim tärkeäksi virkamieheksi)

      • mtmi1

        Tulin juuri 3 vk matkalta Kambodzhasta, Ihania ihmisiä, kaunis maa. Ei mitään ongelmia missään.


    • beenincambodia

      Olen 13 vuotias ja käynyt Kambodzassa. Menin maahan Visalla Tratin vieressä olevasta Koh Kongista ja takas jostain sieltä pohjoisesta.

      Kambodzassa maisemat ovat hienoja. Phnom penh on aika vaarallinen paikka. siellä kannattaa olla vain, jos hakee ilmaisen thaimaan viisumin saksan suurlähetystöstä 2kk thaikkuihin niin kuin me teimme.

    • juuri Kambodzasta pa

      Miksi te provosoidutte tällaisesta kahelin kirjoituksesta. Nuo ohjeet ovat yhtä kaukaa kuin itä lännestä. Ei mitään todellisuuspohjaa

      • juuri Kambodzasta...

        Miksi te provosoidutte tällaisesta kahelin kirjoituksesta. Nuo ohjeet ovat yhtä kaukaa kuin itä lännestä. Ei mitään todellisuuspohjaa . Kirjoituksella tarkoitin eka kirjoitusta 15.11.10


    • Ihmettelen myös ensimmäistä kirjoitusta, itse olen oleskellut pitkiäkin aikoja battambangin provinsissa, kylässä nimeltä Bavel itselleni tai muilla tutuillani ei ole ollut koskaan mitään ongelmia siellä.. visit aced-campodian.org

      • HAPON heittoa

        Cambodian Acid Survivors Charity (CASC)

        tätä sivuako tarkoitat ?

        Heitteleekö ne happoa silmille siellä ?


    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      46
      953
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      95
      933
    3. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      785
    4. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      117
      736
    5. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      80
      688
    6. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      43
      631
    7. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      34
      624
    8. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      610
    9. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      596
    10. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      46
      568
    11. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      21
      554
    12. Voisiko vielä välillemme jotain kehittyä

      Vai heihei ja ei nähdä enää.
      Ikävä
      33
      543
    13. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      36
      532
    14. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      67
      519
    15. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      25
      502
    16. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      107
      493
    17. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      44
      486
    18. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      477
    19. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      44
      464
    20. Pahkalassa tapahtuu

      Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi
      Parkano
      7
      447
    Aihe