Autoni kulutti ennen bensaa n. 7-8 litraa satasella, mutta yhtäkkiä kulutus on noussut 10-11 litraan. Mistäköhän tämmöinen kulutuksen nousu mahtaa johtua? Autoni on kyllä aina lämmityksessä jos on kylmä keli. Voiko esim. jos pakoputki vuotaa jonkin verran selittää kulutuksen kasvun?
Bensan kulutus?
9
21364
Vastaukset
- Ladalla
Onko auto varmasti huollettu hyvin? Uudessa autossa tulee vikakoodi, jos jotakin on vialla. Onko vikakoodit luettu? Yhdellä kaverillani oli Volvossa alumiinivanteet, ja hän oli vetänyt pyöränpultit liian kireälle, kun vaihtoi talvirenkaat alle. Pyöränpultit painoivat jarrupaloja, jolloin polttoaineen kulutus nousi neljä litraa sataselle. Huollossa vika löydettiin, ja pultteja löysättiin. Oli minulla naurussa pitelemistä!
- Auto Masentaja 2
Älä nyt ihan paskaa kirjoita, nimerkki Ladalla. Ei se noin mene vaikka miten haluaisit.
Alkuperäiselle: nostapas vaikka yksi pyörä kerrallaan ylös ja pyöräytä. Veikkaan, että jonkun pyörän jarru makaa päällä. Tämä on se tavallisin syy lisääntyneeseen polttoaineen kulutukseen.
- frangröbbä
kannattaa käydä säädättämässä kaasari/ruisku,saa liikaa ryyppyä,pakoputki ei vaikuta kulutukseen,ilmanputsari tukossa kylläkin vaikuttaa,pyöränpultit painoi jarrupaloja hehheh siinäpä typeryyden huippu
- segseg
Reikä pakoputkessa - kohdassa ennen äänenvaimentimia/katalysaattoria - lisää polttoaineenkulutusta, koska pakotahdin aikana vallitseva vastapaine pakoputkessa pienenee paremman pakovirtaavuuden ansiosta ja sylinteri tyhjenee paremmin, tällöin seuraavassa imutahdissa sylinteriin mahtuu enemmän ilmaa ja koska elektroniikka säätää seoksen kohdalleen, myös soppaa menee vastaavasti enemmän, tällä on siis sama vaikutus kuin suurentaisit moottorin iskutilavuutta. Vastaava vaikutus tulee kun vaihdat autoon paremmin virtaavan putkiston; polttoaineen kulutus (ja tietenkin myös vääntö) lisääntyy, tosin siis pieni reikä pakoputkessa ei edes kaukaisesti vastaa paremmin virtaavaa putkistoa, joten polttoaineen kulutuksen lisäys pakoputkessa olevan reiän takia on käytännössä täysin huomaamaton (nolla).
Eli tavallaan nimimerkki "frangröbbä" puhui totta pakoputkesta.
Terv. jenkkiharrastaja
- 1+9
kannattaa lämmittää Suomen ilmastoa 10-15 astetta niin kulutuskin pienenee.
- ympäri vuoden
Ei todellakaan kannata lämmittää ilmastoa noin paljon, koska ilmastointilaitteen käyttö nostaa kulutusta roimasti. Kaikkein pienin kulutus on lämpötilan pyöriessä 5 °C kieppeillä. Silloin ei tarvita ilmastointia, muttei myöskään tarvitse pahemmin odotella moottorin lämpenemistä tahi paahtaa persegrilliä & takalasinlämmitintä, mitkä kaikki nostavat kulutusta.
- kaikki meneee
> Autoni kulutti ennen bensaa n. 7-8 litraa satasella, mutta yhtäkkiä kulutus on noussut 10-11 litraan.
Älä ole moksiskaan moisesta, ja mikä auto? Oma kahdeksan vuotta vanha VW Passat Sedan 1.8 ruiskukoneella vie kaupunkiajossa jatkuvasti 12..13 litraa satasella.
Sama 12.5 l kulutus tosin luvataan Passatin ohjekirjassakin. Että ei pitäisi siinä mielessä valittaa, omaa tyhmyyttä, miksei katsonut ostaessa. Mukava on Pasku ollut ajella kyllä.
Mutta onhan tuollainen ihan naurettavaa pensan polttamisvauhtia, edistyksen kärjessä kulkevalta sakemanniautolta. Vaikkei mikään tuliterä tietenkään enää olekaan.
. - Anonyymi
Muuttuuko ajoreitti tai ajotyyli? Vaihtuuko renkaat? Entä öljyt? Asensitko kattotelineet?
- Anonyymi
Foord?💩
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark1495629Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p1543680"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?1273394Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m383235Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia
ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi492786Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.542330- 242270
Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon
Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon2352235Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?
Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk941852Ehkä mä ymmärrän sua nyt
Paremmin kuin silloin aikoinaan. Kaikkia jännitteitä, joita on täytynyt tulla sun taustasta. Oot ollut aika rohkea elämä51332