..kun sen uudet lehdet mustuvat heti kasvun alussa, eikä ne kehity? Kasvupaikka puolivarjoinen. Juurakot vanhat. Onko lannoituksesta apua, jos niin minkälaisesta?
mikä vaivaa vuorenkilpeä?
11
8815
Vastaukset
- mimmi
vuorenkilpi on yleensä helppo ja paikassa kuin paikassa viihtyvä kasvi. olisiko syynä kuivuus? vai onko maa liian savista ja jäykkää? vuorenkilven alimmat lehdet mustuvat ihan luonnostaan samalla kun uusia lehtiä kasvaa. se pitää omista lehdistään muodostuneesta humuksesta, joten ne kannattaa murentaa lehtien alle maatumaan. savista maata voi keventää turve-hiekka seoksella.
- puutarha kunniaan
Kannattaa kääntää koko maa. Poista vuorenkilvet ja käännä maa. Lisää maahan uutta multaa ja hiekkaa. Pienennä juurakoita ja istuta uudelleen. Kastele juurtumisvaiheessa.
Saattaa olla, että maasi ei sovellu vuorenkilville, vaikkakin kasvi on mitä helpoin. Se viihtyy niin varjossa kuin auringossa ja jopa aivan ohuessa multamaassa. Sitä voi kasvattaa jopa kalliolla, niin että juurakot ovat juuri ja juuri mullassa. Kaikki kivikot yms. ovat oivia paikkoja.Itselläni kasvaa myös aivan pimeässä kuusien alla ja jaksaa sielläkin kukkia joka kevätkesä.
Todennäköisesti maasi on liian savipitoista, koska vuorenkilpi viihtyy mielummin hiekkaisessa mullassa. Lannoituksesta tuskin on apua, jos et saa sitä nyt kasvamaan ollenkaan. - Kati
että vuorenkilpiesi kasvupaikalla on seisovaa vettä??? Ko kasvi ei pidä siitä. Uudelleen istutusta suositellaan n. 5 vuoden välein...
- eekoo
kiitos vinkeistä. ilmeisesti uusi istutus ja mullan vaihto on täsmähoito, joka vain ei ole tullut mieleeni. multasormille hyvää kesää.
- hyyry
Edelleen vuorenkilvistä kysymys:
Saako niitä kasvamaan muualta tuoduista juurista, jotka ovat kasvaneet tosi asiassa maan pinnalla, jos ne panee uuteen paikkaan maahan 2-3 cm:n syvyydelle?
Toin viime syksynä tällä tavoin muualta noita "juuria" (mikäli ne ovat niitä) ja panin maahan. Katsoin tänä keväänä; ne olivat elävän näköisiä, mutta ei niistä mitään kasvua lähtenyt. Lähteeköhän yleensäkään? - Oli ostettu myös muutama taimi ja ne kasvoivat normaalisti.
Pitääkö vuorenkilpi (olen kuullut myös nimityksen kalliokilpi) siis normaalisti ostaa taimina? Eikö juurista saa kasvamaan uutta kasvia? Entä siemenistä?- kasvamaan
Kyllä ne kasvaa juurakon palasistakin, jos juuri on elossa.
- kilpi
ihan mihin vain. Omassa puutarhassani vuorenkilvet levisivät kompostin ympärille, kun yritin maaduttaa liiat juurakot sellaisenaan. Kokeilumielessä heitin juurakoita metsikköön aidan taakse ja ne kasvavat nyt siellä hyvin. Nyt panen liiat juuret silppurista läpi.
- multaa varpaissa
kilpi kirjoitti:
ihan mihin vain. Omassa puutarhassani vuorenkilvet levisivät kompostin ympärille, kun yritin maaduttaa liiat juurakot sellaisenaan. Kokeilumielessä heitin juurakoita metsikköön aidan taakse ja ne kasvavat nyt siellä hyvin. Nyt panen liiat juuret silppurista läpi.
Vuorenkilvien juurakoissa on vanhojen lehtihankojen kohdalla ns piilosilmuja. Kun pätkit tällaisen juurakon niin, että palaan jää tällainen piilosilmun kohta ja istutat pätkät maahan, niin piilosilmuista syntyy uusia taimia.
- mäkrä
minulla on huono viherpeukalo
- tai katkase
Kasvata sitä !
- eikä sitä multaa
kannata vaihtaa aivan turhaa työtä tuo uutta multaa, lannoitta kunnolla ja kääntää lapiolla vanhanmullan joukkoon
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2753435Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1051746Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is2451452- 741356
- 651243
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra1991107Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta
"MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:521099- 631001
- 22927
IS viikonloppu 16.-17.5.2026
Tänä viikonloppuna on Kärkkäisen ja Skyttän yhteistyönä syntynyt 3.0 arvoinen sanaristikko ratkaistavana.35883