Tietääkö joku kauanko vanha kortinluku härveli kelpaa???
Viivakoodi
PIN 4567
6500
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Mitä härveliä ja mitä kaupunkia tarkoitat?
stadin seutua niin nämä täällä olevat joudutaan vaihtamaan 1-2 vuoden sisällä. Visa muunmuassa pukkaa jo kontaktitonta korttia ulos aivan järestään Euroopassa. Ja sehän ei toimi Sagemissa.
tämä laitteiden vaihtohan oli kyllä päättäjillä tiedossa mutta kun pitää taksihelsinki kortti käydä. luottokunta 50 euron kertamaksulla saa aina uudet päivitetyt laitteet. onko kukaan laskenut paljonko "taksihelsinkorttivalmius" maksaa? kyseisiä kortteja tulee harvoin ja kyydit usein lyhyitä. jo saagemin 1500 e hinnalla saa ajaa vuosia thk-kyytejä ilman että korttien vastaanottamisesta taloudellisesti hyötyy. eikä unohdeta etä htd ottaa myös thk-palvelumaksun korteista. (ja taksiliitto provikan omistaan). muutamat ovat lopettaneet näiden ylikalliiden paskakorttien vastaanottamisen.... fiksut!
vaan etteivät kyseiset maksut koskaan ilmestyneet kaikki tililleni. Ja muistakin maksuista vain osa ehkä. Varmaksi en voi sanoa kun reskontraa lähes mahdoton tehdä nykyisen järjestelmän aikana. Siksi siis kaksi maksupäätettä autossa. Toinen pakollinen ja toinen toimiva....
Mitä tuolla kontaktitonta korttia taksissa edes tarvitaa? http://www.luottokunta.fi/fi/vastaanottopalvelut/maksupaatteet/kontaktiton_maksaminen/kortilla Luottokunnan mukaan sillä voi maksaa vain alle 20eur summia jotka hiljalleen alkaa olla vähissä nyky taksoilla.
Ainakin meidän pikkukaupungissamme vkl:n yövuoroissa, joita itse ajan, varmaan 90 % kyytien määrästä on alle tuon 20 €. Kassasta ei tietenkään niin paljoa, kun tulee niitä 50 € ja joskus kalliimpiakin kyytejä.
Vkl-yössä kun ne kyydit ovat lähinnä alkuillasta kotoa kapakkaan ja yöllä kapakasta/ tolpalta kotiin.
Tuo kontaktiton kortti olisi kätevä noissa kyydeissä, ei tarvitsisi PIN-koodien kanssa pulata, varsinkin kun känniset eivät muista koodia, eivät näe, näkevät kahtena jne.
Arkipäivän kyydeissä on ehkä enemmän kalliimpia kyytejä, kenttäkeikkaa ja sairaalasta naapurikuntiin. Tosin arkipäivänä lähtömaksukin on pienempi, joten 20 €:lla ajaa 10 km.