Eduskunnan urheilukerhon pirkäaikaisen puheenjohtajan, Matti Saarisen aikana 1999 - 2009 välillä varasti rahatonhoitaja parhaimmillaan jopa puolet kerhon vuosibudjetista. Matti Saarinen nukkui autuasta untaan torkkupeitteen alla huomaamatta kymmeneen vuoteen mitään. Siis vei rahoista puolet eikä Saarinen "honannut".
Näin käy kun toisten maksamalla verorahalla sossut pitävät hauskaa. Kukaan ei välitä mitään, koska veronmaksaja kustantaa.
Onko tämä Saarinen vapautettu kerhon vuosikokouksessa vastuusta vai ei? Jos vapautettu, niin kuka on sellaisen vapautuksen antanut? Onko tämä Saarinen asettumassa edelleen ehdolle SDP:n kansanedustajaksi? Meinaako joku häntä äänestää?
Toimiiko eduskunnan urheilukerho vielä? Jos toimii, niin sen palvelut pitää ainakin ulkoistaa. Miksi sellainen pitää ylipäätään olla?
Näin käy kun toisten maksamalla verorahalla sossut pitävät hauskaa. Kukaan ei välitä mitään, koska veronmaksaja kustantaa.
Onko tämä Saarinen vapautettu kerhon vuosikokouksessa vastuusta vai ei? Jos vapautettu, niin kuka on sellaisen vapautuksen antanut? Onko tämä Saarinen asettumassa edelleen ehdolle SDP:n kansanedustajaksi? Meinaako joku häntä äänestää?
Toimiiko eduskunnan urheilukerho vielä? Jos toimii, niin sen palvelut pitää ainakin ulkoistaa. Miksi sellainen pitää ylipäätään olla?
Vastaukset 19
Vanhimmat
Sosialidemokraatti Jukka Gustafsson tarkisti valtuutettuna urheilukerhon tilejä vuosina 2000-2009. Ei huomannut mitää, eikä tarkistanut mitään. Kyseessähän olivat vain veromaksajien rahat.
Anna nyt sitten SDP- läiselle kansanedustajapyrkyrille äänensi niin varmistat verorahojesi ryöstön.
Nyt vankeustuomion saanut porvari oli ainoa syyllinen tapahtuneeseen. Hän oli väärentänyt kuitteja ja tiliotteita, kuten porvarin kuittitehtaat tekee jatkuvasti! Poliisiltakin vei yli vuoden selvittää sotkua!
Näyttää olevan niin, että kun persuSyöpäiset ja porvarit kähmii yhdessä, niin vie vuosia ennenkuin ammattitilintarkastajatkin pystyy selvittämään. Mitä on oikeasti tullut tehtyä!
Meinaatko dinelo että Matti ja Jukka ovat TÄYSIN syyttömiä tuohon menoon ??????
Nämä mainitut kansanedustajat ovat saaneet valtakirjan hoitaakseen kansalaisten yhteisiä asioita. Ovat kuitenkin hoitaneet pääasiassa omia etuuksiaan veronmaksajien rahoilla ja niitäkin esimerkin mukaisesti todella laiskasti ja kyvyttömästi. Kuka todellisuudessa päästäisi tulevalla kaudella Gustafssonin ja Saarisen hoitamaan omaa veropottiaan todellisissa valtakuntaa koskevissa asiossa?
Tässä on oman tunnon kysymys kaikille Sosialidemokratian kannattajille.
eikä saa demareita syyttää!
Yhteiskunnan rahathan KUULUVAT demareille!
KAIKKI!
Unohtui vielä SAK:n ja Ammattiliittojen rahat jotka vallataan SDP:lle pitkillä listoilla ja EI suhteellisilla liittokokousedustaja vaaleilla. Tämä on niin hävitöntä demokratiaa jos mikä.
Painettiinko kuitteja?
Kaiken kaikkiaan äänestäjien tyhmyys on se ongelma. Kun politrukki rötöstelee, hänen nimensä tulee esiin, ja yksinkertainen äänestäjä liittää nimen tunnettavuuteen ja riipustaa numeron sen perusteella. Tämän käytösmallin todistaa ilman enempää erikostutkijan tutkimusta jonkun urheilijan, missin, tai laulunlirauttajan valinta eduskuntaan.
Tärkein ja ainut tehtävä onkin päästä äänestäjän tyhmyydestä eroon. Sillä korjaantuu kaikki, aivan kaikki.
Miten niin porvari?....No tietenkin siinä mielessä että hän onkin Demari ja kuten tunnemme he ovat rahan perään kun possut viljakupilla että sorkat ui vellissä.
Syksyllä hämmästeltiin hallintoneuvostojen jäsenten korjaamia huimia palkkioita. Esimerkiksi Sdp:n puheenjohtaja Jutta Urpilainen istui Neste Oilin hallintoneuvostossa 7000 euron tuntipalkalla.
Urpilainen oli läsnä 2008-2009 pidetyistä 11 kokouksesta vain kahdessa ja kuittasi 13 900 euroa. Kokoukset kestivät tyypillisesti tunnin.
Häkämiehen mukaan jatkossa palkkion saisi vain osallistumalla kokouksiin, joita olisi muutama vuodessa. Kiinteitä kuukausikorvauksia ei siis enää maksettaisi.
Tuskin palauttaa varastamiaan rahoja.
Kyllä pystymme maksamaan polttoaineen hinnassa myös Urpiaisen 14 000.- euron lisän kokouksiin ahkerasti osalistuneiden palkkioiden lisäksi.
Eduskunnan urheilukerhon varastetut rahat veronmaksaja mielellään maksaa urheilukerton normaalikulujen lisäksi.
Saarisen ja Gustafssonin edustajapalkkiot maksamme myös mutta vain tämän edustajakauden osalta.
Rahat kavaltaneen valiokunta-avustajan perustelu toiminnalle oli sellainen, että oma palkka oli kovin pieni - ja menoja oli tosi paljon.
No, olihan sitä menoa, kun rahat kuluivat viinaan... siis valtion suureen veropussiin ja toisalta hänellä oli nainen Thaimaassa. Naisen ylläpito vei rahaa - ja yleensä siinä maksetaan samalla koko suvun menotkin, kun Pohjoisen pojilla tuota pätäkkää niin reilusti on..... Nyt sitten leivättömän pöydän ääressä miettimässä tekojaan. Että se siitä luottamuksesta.
varas oli vasuri, kuitteihin ei jäänyt oikean käden sormenjälkiä, todistakoon demarien uudenmaanpiiri mitä lystää.
Miten sen eduskunnan urheilukerhon Puheenjohjaja Matti Saarisen ja tilintarkastaja Jukka Gustavssonin vastuuvapauden kanssa on. Ovatko korvanneet verommaksajille aiheuttamansa hyödyn?
Miten sen vastuuhenkilöiden vastuuvapauden kassa oiken on?
Mitä kuuluu eduskunnan urheilukerhoon. Kuka vastaa nyt puheenjohtajuudesta, tilintarkastuksesta. Kuinka on SDP- edustajien vastuuvapauskysymys?
Jukka Gustafsson pääsi kuin pääsisin ilman mitään korvausvaadetta, saaden sensijaan ministerpestin palkkioksi!