Tässä Suomen ensimmäisen kansainväliset mitat omaavan monitoimihallin avausottelu TPS-SaiPa ikuistettuna,
edelläkävelijän ottelu 25.11.1990.
Näköjään avauskiekon pudotti, sanoisinko suoraan puutarhaan silloinen liikenneministeri Ilkka Kanerva. Taisi Ile osua suoraan puutarhan suihkulähteeseen?
Valitettavasti mokkulayhteys ei oikein pelitä tänne Suomen hienoimpaan saaristoon Turun saaristoon, vaan klippi pätkii aika pahasti.
Toivottavasti siellä laajakaistojen luona klippi näkyy paremmin.
Ei tässä muuta, kalaa tulee merestä mukavasti ja sauna lämpiää. Savustuspönttö kaloille myöskin on valmiina.
http://hc.tps.fi/index.php?page=09f20f7077a077de605eb270f385346
edelläkävelijän ottelu 25.11.1990.
Näköjään avauskiekon pudotti, sanoisinko suoraan puutarhaan silloinen liikenneministeri Ilkka Kanerva. Taisi Ile osua suoraan puutarhan suihkulähteeseen?
Valitettavasti mokkulayhteys ei oikein pelitä tänne Suomen hienoimpaan saaristoon Turun saaristoon, vaan klippi pätkii aika pahasti.
Toivottavasti siellä laajakaistojen luona klippi näkyy paremmin.
Ei tässä muuta, kalaa tulee merestä mukavasti ja sauna lämpiää. Savustuspönttö kaloille myöskin on valmiina.
http://hc.tps.fi/index.php?page=09f20f7077a077de605eb270f385346
Vastaukset 14
Vanhimmat
liittyy tähän päivään... miten???
Oollanin sota ol myäs kauhia, hurraa, hurraa, hurraa...
Miks se kansainvälinen halli on tungettu täyteen mainoksia??? Eli miks siel ei ole katsojia???
Hiukan kehnosti oli yleisöä. Ainoastaan 11 780 katsojaa.
Mainoksia taas ei Moskovan esikaupungissa eikä ylipäätään Neuvostoliitossa tuolloin suvaittu joten ymmärrän hämmennyksesi.
Nyt pitää toivottaa makoisia hapankaaliherkutteluja sinne Moskova esikaupunkiin koska sauna kutsuu.
Löylyjen välillä me nautimme länsimaista olutta (Karhu III) ja savukalojen kanssa ranskalaista valkoviiniä.
Mutta toivon että hapankaali maistuu siellä hyvälle ja kateus Moskovan esikaupungissa kasvaa.
palaat nykyhetkeen vasta silloin, kun tepsukat voittavat Suomen mestaruuden!?!
"porkkanahetkestäsi" saunassa! En tiennyt, että porkkanatkin juovat Karhua!?!
Tiesitkö, että sen teidän länsimaisen oluen valmistaa Koff ja tiesitkö, että se on Venäjältä (Nikolai Sinebrychoff)?
http://fi.wikipedia.org/wiki/Sinebrychoff_(suku)
ja jääkiekkokulttuurin arvostusta! Kulttuurin kehto Turku-Åbo on valinnut Upi Ylösen Vuoden kehittäjäksi.
Upi on kouluttanut lukemattoman monta huippumolaria valmennusuransa aikana, kuten mm. Miikka (timber!) Kiprusoffin!
Jälleen kerran: Hyvä Upi! Hyvä Turku ja Hyvä Tepsi!
ps. kohta se kahjo tulee tänne kommentoimaan ja vesi kiehuu päässään ;))
http://www.ts.fi/online/urheilu/174846.html
Taas huikea ennätys Tepsillä! Kansainvälinen Turun Palloseura. Ottakaa muut mallia, miten kansainvälistytään.
http://www.iltasanomat.fi/urheilu/uutinen.asp?id=2278457
tiedän edelleen sen (että Carlsberg omistaa Koffin...), mutta tiesitkö, että Sinebrychoffit TULIVAT Venäjältä??? Entä tiedätkö sen, että Heineken omistaa Hartwallin? Sen (Hartwallin) perusti rantahurri (kuten sinäkin) Victor Hartwall vuonna 1836.
Ihmeen vähän tiedät historiasta, vaikka koko ajan palaat jutuissasi menneisyyteen?
Sulla on ihmeellinen ymmärrys (tai pikemminkin sen puute)... johtuu varmaan turkulaisuudestasi!?! Mies voi lähteä Turusta, mutta Turku ei lähde miehestä!
Oliko porkkanan kanssa hauskaa saunassa?
"Terveisiä saunasta maailman kauneimmassa ja suurimmassa Turun Saaristossa."
Onko noita "Turun Saaristoja" muuallakin, kuin Turussa???
Ps. Suosittelen edelleen, että menisit opiskelemaan vähän maantietoa (edes Suomesta)!
Kansainvälistytään ottamalla leikki trophyssä pataan oikein kunnolla allsvenskanin joukkueilta. Kansaivälisellä joukkueella kylläkin.
Mutta miten ihmeessä Hartwall liittyy Sinebrychoffiin? Siis kai niinku meinasit todistaa että "rantahurrit" sponsoroivat Jokereiden hallia, vai?
Ja miten ihmeessä minkään kaljatehtaan omistussuhteet liittyy jääkiekkoon saati tepsukoihin?
Niin, itseasiassa tää koko keskustelu on ihan vaan perseestä!
miten Arla liittyy Valioon??? Tai miten tyhjä tamppoonihalli liittyy tepsukoiden tämän kauden "menestykseen"? Tai miten edelliskausien tulokset vaikuttavat tähän kauteen? Eikä mua Jokerit kiinnosta tuon taivaallistakaan... paitsi sillon ku ne pelaa tepsukoita vastaan!
http://www.ts.fi/online/urheilu/176098.html