Ei yritystukia

Liberlistien edustaj

Liberalismissa ei ole pankkitukia, maataloustukia tai yritystukia.

Pankit ovat yrityksiä/liikelaitoksia ja niiden toiminta on pohjimmiltaan samanlaista kuin muunkin yritystoiminan.
Olisi väärin tukea huonoa yritysstrategiaa noudattavia pankkeja, olisi väärin tukea epäkelpoja pankkeja, pankkituin aina silloin kun ne uhkaavat mennä vararikkoon. Markkinatalouden perusfilosofian mukaan huonosti asiansa hoitavien pankkien kuuluukin mennä konkurssiin.

Pelko vararikosta pakottaa sijoittajat arvioimaan pankkien vakavaraisuutta. Pelko vararikosta pakottaa omistaja portaan johtamaan pankkia järkevämmin. On väärin riistää veronmaksajien rahoja ja jakaa niitä huonosti asiansa hoitaville pankeille.


Liberalismissa yritysten auttaminen perustuu toimivan infrastuktuurin tarjoamiseen yrityksille ja turvallisuuspalveluiden tarjoamiseen yrityksille ja oikeudenmukaisen oikeuslaitoksen ylläpitämiseen. Mitään yritystukia ei ole, nehän vääristäisivät kilpailuakin ja rikkovat puolueettomuusperiaatetta.

Kansalaispalkassa ei tarvita maataloustukia. Jos maajussi ei saa edes kansalaispalkan avulla peltoansa tuottamaan, niin silloin ei varmaan kannata viljellä edes sitä heinää tai energia pajua.

2

493

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jouniflemming

      Olen samaa mieltä kaikissa mainitsemissasi asioissa paitsi jossain määrin maataloustuista. Valtion tehtävä on tukea yrityksiä ja yrittäjyyttä mutta keinoina tulee olla esimerkiksi ihmisten ostovoiman parantaminen tuloverotusta laskemalla, eivät suorat verorahoin maksettavat yritystuet tai lainat.

      Tämän tulee luonnollisesti koskea myös maataloustukea, mikä on yksi yritystuen muoto.

      Mutta en kuitenkaan olisi valmis luopumaan aivan kaikesta maatalouden tukemisesta. Mielestäni Suomen olisi maanpuolustuksen ja turvallisuuden nimissä ylläpidettävä jonkinasteista reserviä ruokatarvikkeita tulevaisuudessa mahdollisesti tapahtuvien kriisitilanteiden varalta. Hyvin pienimuotoinen, joidenkin tärkeiden maataloustuotteiden tukeminen näillä periaatteilla on minusta perusteltua. Näiden tukien taloudellinen rasite olisi murto-osa nykyisestä erittäin kalliista maatalouden tukemisesta ja tuet voitaisiin jakaa kilpailutuksen periaatteiden mukaan.

      • Liberalistien edusja

        Maanpuolustus ja kansallinen turvallisuus on huonoperustelu, koska Suomessa on kotimainen peruskysyntä maataloustuotteille, perunalle, viljoille, lihalle. Ilman tukiakin kansalaispalkkajärjestelmässä niitä kannattaa viljellä. Näin on ollut myös historiallisesti, ennen tukia. Kriisin aikana maatalous saadaan tarvittaessa nopeasti käyntiin ja valtiolla voi olla viljavarastoja, mutta ei suoria tukia tiloille.

        Kaikki EU:tuet on tietysti haettava ja otettava vastaan, koska sitä jaetaan. Eli maatiloja on autettava eu-rahan lypsämisessä samalla kun kansalliset eu-tuet lakkautetaan


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks

      Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann
      Maailman menoa
      470
      3229
    2. Teidän persujen pitäisi välillä miettiä kuinka Suomen talous saataisiin kuntoon

      Ja lopettaa tuo tyhjänpäiväinen maahanmuuttajista höpöttäminen. Teillä on sentään rahaministerin salkku tällä kierroksel
      Maailman menoa
      148
      2334
    3. Minkä ikäinen

      Minkä ikäinen on kaipauksesi kohde?
      Ikävä
      135
      2172
    4. Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria

      Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel
      Maailman menoa
      32
      1660
    5. Kuka omistaa entisen Veljeskodin?

      Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä
      Ähtäri
      7
      1565
    6. Kaninkolojen vaikutus?

      Vinkki sinkkumiehille: jos haluatte kunnollisen täysijärkisen naisen, niin kaivautukaa ulos kaninkoloistanne ja parantak
      Sinkut
      211
      1395
    7. Martina ei mennyt naimisiin

      IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva
      Kotimaiset julkkisjuorut
      177
      1384
    8. Kuka opettaja, mikä koulu

      Minkä koulun opettaja saanut potkut
      Nivala
      9
      1152
    9. Millaiset hiukset kaivatullasi on?

      Hiusten pituus, väri, suorat vai kiharat?
      Ikävä
      57
      1116
    10. Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset

      He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien
      Maailman menoa
      10
      959
    Aihe