Sain tänään itselleni ekg-lausunnon. Huomasin että siinä luki seuraavaa...
Sinus bradycardia with sinus arrhythmia. Otherwise normal ECG.
Bradycardia on sydämen harvalyöntisyyttä. Normaali leposyke minulla on 56, vaikka mikään urheilija en olekaan. Tiedä sitten kuinka alas se laskee yöllä. Syke myös nousee todella helposti jotain tehtäessä.
Olenkin miettinyt asiaa ja ajatellut mennä yksityisesti sydämen rasituskokeeseen.
Sinus bradycardia with sinus arrhythmia. Otherwise normal ECG.
Bradycardia on sydämen harvalyöntisyyttä. Normaali leposyke minulla on 56, vaikka mikään urheilija en olekaan. Tiedä sitten kuinka alas se laskee yöllä. Syke myös nousee todella helposti jotain tehtäessä.
Olenkin miettinyt asiaa ja ajatellut mennä yksityisesti sydämen rasituskokeeseen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
että miksi siis olet menossa rasituskokeeseen jos sinulla on todettu sinusbradykardia? Ja mikä siinä on siis rajana että on sinusbradykardia eikä vain hitaampi syke? Itsellä leposyke vaihtelee 51-65. Mulla myös syke nousee helposti jos teen jotain ihan pientäkin, onko se sitten epänormaalia? Olen luullut sen kertovan huonosta kunnosta..
Mulla kans sinus bradykardia/ 2-asteen av katkos, yöllä nukkuessa syke ilman lääkitystä jopa 38 ihan nauhalle asti saatuna. (tabujen kera 27) En ole urheilija, ihan perusliikkuminen tapahtuu vain n:5krt/vk töihin pyörällä 6min/suunta iltasella ehkä pikku kävely harvoin?
Nytten ongelmana vielä sinustakykardia, eli pikkusestakin liikkeestä syke nousee pilviin. Tämä ei kieli välttämättä huonosta kunnosta, vaan ääreishermoston toimintahäiriöstä. Minulla se ilmenee sympaattisen hermoston vilkkautena, ja mahollisesti yön aikana taas parasympaattinen toimii vilkkaana josta johtuu matala syke..?
Alle 60 syke on bradykardiaa, mutta en olisi huolissani ainakaan levossa vielä 50 sykkeestäkään ellei ole oireita. Vaivasi saattaa johtua isosta sydämmestä joka pumppaa määrän x verta pienemmällä sykkeellä kuin pikkunen sydän = normaalia.
En tiedä bradykardiasta mitään, mutta olen kokenut ja saanut tietää, että niitä tekstejä ei potilaan kannata tulkita, ne voivat jonkin häiriön vuoksi olla harhaanjohtavia. Siksi annan kardiologin kertoa ne minulle.
Tämän johdosta oli huvittavaakin, kun minulla luki, että "total block" yms. niin omalääkäri sanoi, että teillä on sepelvaltimotauti. Vastasin kommentilla "vai niin" ja odotin jatkoa, jota ei tullut. En ollut tietääksenikään. Kun tuli seuraava kerta, kysyin, että mitenkä sepelvaltimotautini nyt jaksaa. Hän sanoi "samat merkinnät kuin aikaisemminkin" - Sairastan dilatoivaa kardiomyopatiaa, eli sydänlihassairautta - ei ole vielä toistaiseksi sepelvaltimotauti oikeasti iskenyt!
Totaaliblokki tarkoittaa täydellistä johtumishäiriötä sydämen sähköisessä toiminnassa, niin kuin esim. minulla, (3-asteen AV-katkos).
Eli sinus-solmukkeesta ei kulje impulsseja sydänlihakseen ja näin sydämen syke
ei nouse omin avuin.
Ainoa hoitokeino siihen on tahdistin joka minulla on ollut pian 8 vuotta.
Eikös harvalyöntisyys voi kuitenkin olla ihan normaaliakin ilman mitään taustalla olevia sairauksia? Oma leposykkeeni on suunnilleen 40 ja vakionakin esim. verenpainemittauksissa (joita pitää aina vähän jännittää) pulssi on äärettömän harvoin yli 60, yleensä välillä 45-55. Äsken kotimittarilla 45 normaalissa istuma-asennossa. Lääkärit tai hoitajat ei ole koskaan sanoneet mitään sykkeestä.
Sinus bradycardiahan tarkoittaa sinussolmukkeesta johtuvaa hidaslyöntisyyttä
ja sinusarytmia rytmihäiriötä, myös sinussolmukkeesta johtuvaa, eli jotain
häikkää on.
Mulla todettiin sinusbrakykardia (lievä), samalla kun tutkittiin extralyöntejä. Niitä olikin vuorokaudessa runsaasti, 13.000kpl. öinen syke 39 ja päivällä keskisyke 63, hitain syke päivällä 46. Saan usein päivisnkin mitattua itse alle 40 sykkeitä. Enemmän on nyt huolettanut tuo hidaslyöntisyys kun extrat. Onko teillä ollut hidaslyöntisyydestä oireita? Itse saatan herätä yöllä hätkähtäen tunteeseen, että sydän ei lyö. Sitten iskee pakokauhu, ja sydän lähtee villiin laukkaan. Kertokaa kokemuksianne, kuinka teitä diagnosoitiin hidaslyöntisyys ja miten se haittasi elämäänne? Mulla on ollut vaiva aika pitkään, mutta viimeaikoina alkanut öisin haitata. Samoin tuo extralyöntisyys (vaikka vaarattomia kammiolyöntejä) kieltämättä piinaa.
Mulle laitettiin tahdistin hidaslyöntisyyden takia yli 7 vuotta sitten. Hyvin on pelannut kun osaa varoa esim. voimalinjan alla oloa, radio-ohjattua nosturia ja puikkohitsausta tulee välttää migillä olen kyllä vähän hitsannut ei mitään oireita. On tietenkin muitakin vikoja kun ikää on 65 v mutta ensi talvena laitetaan uusi patteri syksyllä määrätään vaihtopäivä.Kolme viikoa sitten laitettiin tahdistin myös vaimolle, hänellä vaivat ovat toisenlaiset vähän on tilanne parantunut mutta kunnossa hän ei vielä ole. Antaa ajan kulua niin eiköhän se siitä ala hänelläkin sujua
Inkeri, mulla alkoi raskauden jälkeen sydän oireilla. Tuli tykytyskohtauksia, välillä pumppu löi tosi hitaasti ja epätahtiin+tuli lisälyöntejä. Kausittain herään yöllä "riittämättömään" tunteeseen, tuntuu ettei pumppu riitä.
Holter tehty pari kertaa, samoin ultrattu ja rasituskoe sekä oire ekg. Todettu kammiolisälyöntejä noin 20 kpl/vrk ja eteislisälyöntejä 200/vrk, syke yöllä alimmillaan 36.
Kardiologi sanoi minulle että kyse on minun ominaisuudesta, ei sairaudesta ja sen kanssa on vaan opittava elämään.
Minulle on sanottu sinusarytmian tarkoittavan tiettyä sykevaihtelua tietyn ajan sisällä ( esim,hengitykseen reagoivaa sykettä! Ei todellakaan sinussolmukkeesta johtuvaa rytmihäiriötä!!! ). Muistaakseni mikäli sykevaihtelu on yli20 % ekg:tä otettaessa, niin laite ilmoittaa sinusarytmia..
Wikipediasta: "Bradykardiaksi määritellään tila, jossa leposyke alittaa 60 lyöntiä minuutissa."
Eli tämän tekstin mukaan voi maallikko ihmetellä näin:
a) sairastaako miljoonat ihmiset bradykardiaa, kun leposyke on alle 50-60?
b) onko matala leposyke (alle 60) ja bradykardia kaksi eri asiaa, vai yksi ja sama?
c) voiko matala leposyke olla jokatapauksessa normaalia, vaikka sinus, johtoradat ja sydänlihas ovat priimakunnossa?
Itselläni leposyke tuota 45-50 luokkaa, nukkuessa 35-40 joka mitattu holterilla.Olen käynyt kolmella kardiologilla eikä kukaan ole sanonut että minulla olisi sairaus.
Vanha+ketju,+mutta+jatkan+kysymyksellä,+missä+mahtaa+kulkea+"raja",+jolloin+"saa"+tahdistimen+?
Kun+verenpaine+on+alhainen+ja+syke+joskus+alhainen,+tuntuu,+että+alkaa+mennä+taju+silloin+tällöin.+
Jonkunlaista+ongelmaa+on+joka+päivä.
Holterissa+oli+syke+ollut+vain+30:kin.+Useimmiten+on+voimaton+ja+heikko+olo.
Vasta+alkutekijöissä+tutkimukset.+Kaksi+vuotta+sitten+sydän-ultrassa+ei+ollut+poikkeavaa.
Jo+silloin+oli+erilaisia+rintakipuja+ja+voimattomuutta.+Viimeisenä+(tänä+vuonna)+on+tullut+tunne,+että+sydän+pettää,+ei+"starttaa+enää".+Holterissa+todettiin+10%+ajasta+bradykardiaa.
Mikähän+olisi+seuraava+tutkimus+?+Ehkä+Holterkin+uudestaan.+Holter-päivä+oli+harvinaisen+"sydän-rauhallinen".
Holter kannattaa pyytää uudestaan, jos kyseinen päivä oli rauhallisuudessaan harvinaisen poikkeava.