Läpinäkyvä pääikkuna

Uuppi

Minulla on pääikkunan taustakuvana kuva (TImage) joka on soikea ja kuvan ulkopuolella näkyy pääikkunan taustaväri (clBtnFace). Kuinka saan pääikkunan taustasta täysin läpinäkyvän sillein että taustana on pelkkä kuva? jos käytän TransparentColoria niin kuvan reunalle jää silti vähän taustaväriä.

4

497

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sdh657hj

      procedure TForm1.FormCreate(Sender: TObject) ;
      var
      FullRgn, ClientRgn, ButtonRgn: THandle;
      Margin, X, Y: Integer;
      begin
      Margin := (Width - ClientWidth) div 2;
      FullRgn := CreateRectRgn(0, 0, Width, Height) ;
      X := Margin;
      Y := Height - ClientHeight - Margin;
      ClientRgn := CreateRectRgn
      (X, Y, X ClientWidth, Y ClientHeight) ;
      CombineRgn(FullRgn, FullRgn, ClientRgn, RGN_DIFF) ;
      X := X Button1.Left;
      Y := Y Button1.Top;
      ButtonRgn := CreateRectRgn
      (X, Y, X Button1.Width, Y Button1.Height) ;
      CombineRgn(FullRgn, FullRgn, ButtonRgn, RGN_OR) ;
      SetWindowRgn(Handle, FullRgn, True) ;
      end;

      // löytyi tuolta http://delphi.about.com/cs/adptips1999/a/bltip0899_5.htm

    • Delphikoodari..
      • dtoo

        että tietääkseni delphi ei anna suoraa tukea .png kuville, mutta kirjastoja löytyy, muuten tuo menee ihan transparent color arvon mukaan, tosin en suosittele kyseistä tapaa ellei tiedä mitä tekee, perustelen sillä että monet pilaavat hyvän, kenties hyödykkäänkin ohjelman turhalla halulla tehdä siitä ns edistyneesti näyttävä, toivottavasti olen väärässä ja toivotan onnea mitä sitten teetkään :)


      • Delphikoorari..
        dtoo kirjoitti:

        että tietääkseni delphi ei anna suoraa tukea .png kuville, mutta kirjastoja löytyy, muuten tuo menee ihan transparent color arvon mukaan, tosin en suosittele kyseistä tapaa ellei tiedä mitä tekee, perustelen sillä että monet pilaavat hyvän, kenties hyödykkäänkin ohjelman turhalla halulla tehdä siitä ns edistyneesti näyttävä, toivottavasti olen väärässä ja toivotan onnea mitä sitten teetkään :)

        Itse sovellus kannattaa pitää mielestäni normaalina, ehkä vähän liukuveräjä voi käyttää (nykyään muodikasta), mutta esim. "Splash screen" kuvan voi hyvin topteuttaa tuolla png-layered Windows systeemillä sovelluksen käynnistyksen yhteydessä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      127
      2832
    2. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      56
      1855
    3. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      80
      1795
    4. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      297
      1733
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      20
      1624
    6. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      29
      1312
    7. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      29
      1299
    8. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      111
      1176
    9. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1092
    10. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1052
    Aihe