Minulla on pääikkunan taustakuvana kuva (TImage) joka on soikea ja kuvan ulkopuolella näkyy pääikkunan taustaväri (clBtnFace). Kuinka saan pääikkunan taustasta täysin läpinäkyvän sillein että taustana on pelkkä kuva? jos käytän TransparentColoria niin kuvan reunalle jää silti vähän taustaväriä.
Läpinäkyvä pääikkuna
4
491
Vastaukset
- sdh657hj
procedure TForm1.FormCreate(Sender: TObject) ;
var
FullRgn, ClientRgn, ButtonRgn: THandle;
Margin, X, Y: Integer;
begin
Margin := (Width - ClientWidth) div 2;
FullRgn := CreateRectRgn(0, 0, Width, Height) ;
X := Margin;
Y := Height - ClientHeight - Margin;
ClientRgn := CreateRectRgn
(X, Y, X ClientWidth, Y ClientHeight) ;
CombineRgn(FullRgn, FullRgn, ClientRgn, RGN_DIFF) ;
X := X Button1.Left;
Y := Y Button1.Top;
ButtonRgn := CreateRectRgn
(X, Y, X Button1.Width, Y Button1.Height) ;
CombineRgn(FullRgn, FullRgn, ButtonRgn, RGN_OR) ;
SetWindowRgn(Handle, FullRgn, True) ;
end;
// löytyi tuolta http://delphi.about.com/cs/adptips1999/a/bltip0899_5.htm - Delphikoodari..
Muistaakseni Transparent väri pitää määritellä erikseen vielä formin ominaisuuksissa.
Toinen vaihtoehto on Layered Window
Kannattaa käyttää myös png-kuvia, joissa voi määritellä läpinäkyvyysarvot.
http://www.swissdelphicenter.ch/torry/showcode.php?id=924- dtoo
että tietääkseni delphi ei anna suoraa tukea .png kuville, mutta kirjastoja löytyy, muuten tuo menee ihan transparent color arvon mukaan, tosin en suosittele kyseistä tapaa ellei tiedä mitä tekee, perustelen sillä että monet pilaavat hyvän, kenties hyödykkäänkin ohjelman turhalla halulla tehdä siitä ns edistyneesti näyttävä, toivottavasti olen väärässä ja toivotan onnea mitä sitten teetkään :)
- Delphikoorari..
dtoo kirjoitti:
että tietääkseni delphi ei anna suoraa tukea .png kuville, mutta kirjastoja löytyy, muuten tuo menee ihan transparent color arvon mukaan, tosin en suosittele kyseistä tapaa ellei tiedä mitä tekee, perustelen sillä että monet pilaavat hyvän, kenties hyödykkäänkin ohjelman turhalla halulla tehdä siitä ns edistyneesti näyttävä, toivottavasti olen väärässä ja toivotan onnea mitä sitten teetkään :)
Itse sovellus kannattaa pitää mielestäni normaalina, ehkä vähän liukuveräjä voi käyttää (nykyään muodikasta), mutta esim. "Splash screen" kuvan voi hyvin topteuttaa tuolla png-layered Windows systeemillä sovelluksen käynnistyksen yhteydessä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ranskan vasemmistojohtaja: "Kyllä, meneillään on suuri väestönvaihto!"
Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon järkytti myöntämällä avoimesti sen, mitä tiedotusvälineet ovat pitkään pitä642233Valion maitotehtaalla kapina
Ilmastonmuutoksesta, eläinten hyvinvoinnista ja ympäristön saastumisesta huolestuneet eläinkapinalliset estävät panssa502184SDP haluaa tappaa maaseudun - bensan hinta mahdollisimman korkealle
Maaseudulla auto on välttämätön asia, ja lähes kaikilla on bensa-autot. Kuinka tyhmä pitää olla jos äänestää demareita?1622015Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää171791Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön851151Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.741080HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36292961Jumalauta! Ukraina hyökkää jo Suomeenkin!
Ukrainan drooneja tullut Suomeen ainakin kolme, ehkä enemmäkin! Syvälle Suomeen! Nyt on klovnipressa hukkapätkä mennyt T320899Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah98845- 56817