Minulla on pääikkunan taustakuvana kuva (TImage) joka on soikea ja kuvan ulkopuolella näkyy pääikkunan taustaväri (clBtnFace). Kuinka saan pääikkunan taustasta täysin läpinäkyvän sillein että taustana on pelkkä kuva? jos käytän TransparentColoria niin kuvan reunalle jää silti vähän taustaväriä.
Läpinäkyvä pääikkuna
4
424
Vastaukset
- sdh657hj
procedure TForm1.FormCreate(Sender: TObject) ;
var
FullRgn, ClientRgn, ButtonRgn: THandle;
Margin, X, Y: Integer;
begin
Margin := (Width - ClientWidth) div 2;
FullRgn := CreateRectRgn(0, 0, Width, Height) ;
X := Margin;
Y := Height - ClientHeight - Margin;
ClientRgn := CreateRectRgn
(X, Y, X ClientWidth, Y ClientHeight) ;
CombineRgn(FullRgn, FullRgn, ClientRgn, RGN_DIFF) ;
X := X Button1.Left;
Y := Y Button1.Top;
ButtonRgn := CreateRectRgn
(X, Y, X Button1.Width, Y Button1.Height) ;
CombineRgn(FullRgn, FullRgn, ButtonRgn, RGN_OR) ;
SetWindowRgn(Handle, FullRgn, True) ;
end;
// löytyi tuolta http://delphi.about.com/cs/adptips1999/a/bltip0899_5.htm - Delphikoodari..
Muistaakseni Transparent väri pitää määritellä erikseen vielä formin ominaisuuksissa.
Toinen vaihtoehto on Layered Window
Kannattaa käyttää myös png-kuvia, joissa voi määritellä läpinäkyvyysarvot.
http://www.swissdelphicenter.ch/torry/showcode.php?id=924- dtoo
että tietääkseni delphi ei anna suoraa tukea .png kuville, mutta kirjastoja löytyy, muuten tuo menee ihan transparent color arvon mukaan, tosin en suosittele kyseistä tapaa ellei tiedä mitä tekee, perustelen sillä että monet pilaavat hyvän, kenties hyödykkäänkin ohjelman turhalla halulla tehdä siitä ns edistyneesti näyttävä, toivottavasti olen väärässä ja toivotan onnea mitä sitten teetkään :)
- Delphikoorari..
dtoo kirjoitti:
että tietääkseni delphi ei anna suoraa tukea .png kuville, mutta kirjastoja löytyy, muuten tuo menee ihan transparent color arvon mukaan, tosin en suosittele kyseistä tapaa ellei tiedä mitä tekee, perustelen sillä että monet pilaavat hyvän, kenties hyödykkäänkin ohjelman turhalla halulla tehdä siitä ns edistyneesti näyttävä, toivottavasti olen väärässä ja toivotan onnea mitä sitten teetkään :)
Itse sovellus kannattaa pitää mielestäni normaalina, ehkä vähän liukuveräjä voi käyttää (nykyään muodikasta), mutta esim. "Splash screen" kuvan voi hyvin topteuttaa tuolla png-layered Windows systeemillä sovelluksen käynnistyksen yhteydessä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1943749Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512632- 1561314
Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu151230Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per741200Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101139- 46924
Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019910- 40835
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt205760