Palaavatko halut?

suhteesta

Meillä oli taannoin paljon riitoja ja lopulta seksielämämme kuoli. Riidat on sovittu ja olemme hiljalleen luoneet luottamusta takaisin. Kuitenkin tuntuu, että olemme täysin muuttuneet. Kaksin kotona elämä on ihan mukavaa, mutta muualla tuntuu kuin emme olisi tuntevinammekaan toisiamme. Tämä satuttaa minua suuresti, sillä ennen olimme hyvin tiivis pari ja nyt siitä ajasta saa vain haikailla katsellessa muita onnellisia pareja.

Seksuaalisethalut ovat melko kuolleita puolin ja toisin. Toisaalta sitten, kun seksiä on, mietin koko "toimituksen" ajan sitä, miten en tunne mitään ja pitäisikö mies vain työntää päältäni pois. Ennen seksiä oli runsaasti ja rakastin sitä.

Samankaltaisissa tilanteissa olleet, onko suhteenne koskaan palautunut edes jokseenkin entisen kaltaiseksi? Itse alan olla henkisesti melko lopussa.

5

779

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nainen-pk

      Se riippunee ihan teistä. Itselläni ja ex poikaystävälläni oli hieman sama tilanne, eikä me ainakaan saatu suhdetta enää toimimaan. :/

    • eronnut_susi

      Meillä ei oikeastaan riidelty, sillä narsistin kanssa ei voi riidellä, tai voi, mutta itse olet aina se, joka antaa periksi. Itse kuolin miehenä ja vaimolta meni halut kun ei saanut enää fyysistä palvontaa osakseen. Paluu entiseen ei ollut mahdollista ja päädyimme eroon. Tuntuu vaan, että omat halut on menneet lopullisesti, kun sekä itseluottamus että luottamus naisiin on kokenut niin kovan kolauksen.

      Varmaankaan teillä tilanne ei ole näin paha. uitenkin teidän molempien pitäisi pystyä hyväksymään tapahtunut, kyetä antamaan anteeksi kaikki loukkaukset ja kyetä rakastumaan uudelleen. Jos tuo tuntuu mahdottomalta niin sitten pitää hyväksyä tilanne tai erota ja toivoa vielä löytävänsä parisielunsa.

    • yksin suhteessa

      Hirmu vaikeaa se on jatkaa. Siinä pitäisi molemmat panostaa todella suhteeseen, jotta homma lähtisi toimimaan. Eikä suhde palaudu entiselleen, vaan suhteen tulisi muuttua täysin uudeksi ja hyväksi.

      Meillä ei suhde tule paranemaan. Tunteet ovat olleet kuolleena liian kauan, eikä mieheni halua ymmärtää sitä, että molempien tulisi tehdä hartiavoimin töitä, jos mielii aloittaa homman alusta.
      Olemme naimisissa edelleen ja asumme yhdessä, hoidamme arjen, mutta yhteistä sänkyä emme enää jaa, emmekä omia tunteitamme.

    • Minulle melkein palasivat tunteet, kun näin exäni. Mutta en oikein itsekään usko, että siitä tulee enää mitään vaikka saisimmekin sovinnon aikaiseksi.

    • Eriparia

      Meillä oli riitoja vuosikausia. Mies narsismiin taipuvainen, joten olin aina alakynnssä. Kun mies suuttui, syyllisti hän minut aina. Solauksia, moittimisia, jopa entisestä elämästäni (lapsuudenkodistani, ensimmäisestä avioliitosta jne).

      Ensimmäinen yhteinen vuotemme oli hyvin seksuaalinen, nautimme molemmat. Arjen koitaessa tuli riitoja aina vain enemmäm. Nyt on riidelty 5 vuotta, tietenkin seksin puutteesta. Halut eivät ole minulla palautuneet, mies ei sanojensa mukaan ole niitä koskaan menettänytkään.
      Erosta on puhuttu satoja kertoja. Kerran jopa asuttiin erillämme. Ikävä oli kova, mutta seksuaaliset halut eivät juurikaan lisääntyneet.

      Minäkin olen jo rättiväsynyt tilnteeseen, ja toivon, että mies puolestaan lähtisi tai löytäisi uuden. Itse en osaaenää edes lähteä, vaan olen tyytynyt tilanteeseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      268
      4675
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      134
      3030
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      44
      2857
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      25
      2827
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      76
      1791
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1654
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1521
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      60
      1409
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      95
      1282
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      215
      1180
    Aihe