KIVINIEMI KERTOO, ETTÄ

HALLITUS on huonosti pystynyt perustelemaan kansalle KREIKAN tukipakettia.

Miten sitä pystyy perustelemaan ku perusteita EI OLE. Ei Suomen tryöllisyydellä ja Kreikan tukipaketilla ole mitään tekemistä keskenään. TOLLOKIN TUON TAJUAA !!!!!!!!!!!

Tosiasia on se, että PORVARIHALLITUS on pelastamassa KAPITALISTIEN (ökyrikkaiden) epäonnistuneita sijoituksia ulkomaille......JA TIETENKIN VERONMAKSAJIEN RAHOILLA.

Se on kansan kusetusta jos väitetään, että Kreikan tukipaketti vaikuttaa Suomen työttömyyteen.......

Kaiken lisäksi jokut politikot kehtaavat väittää, että jos pääomia verotetaan Suomessa, niin pääomat karkaa ULKOMAILLE.....SE ON PASKAPUHETTA......Kyllä kapitalisti haluaa istua rahakirstunsa päällä ja vartioda sitä...... Nyt tuo on nähty, jos rahakirstu on ulkomailla, se menee konnien kukkaroon.
15198
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

samaa mieltä yritysten kanssa jotka lähtevät ulkomaille, niin ei muuta kuin tervemenoa ja valtion tuet takaisin maksuun viimeiseltä 10v ja routa porsaan kotia ajaa.
Aina voidaan verottaa ulkomailta tulevaa tuloa suomalaista enemmän, jos halutaan.
Mutta mitäs teet kun porvarit johtaa niin kuka itseänsä jalkaan purisi. Lisäksi monella päättäjällä on oma lehmä ojassa päätöksiä tehdessä.

Äänestä
  • että kyseessä joku "zsonbi-panki", ja antoi ymmärtää, että kyseessä ei ole rehellinen pankki. Mikä tällainen pankki on, olisi kertonut saman tien.
    Outoa on myös se, että jos Suomi takaa Irlantia samoin ehdoin kuin mitä Suomea on tuettu 1990-luvun lamasta ja jos Irlanti ei kykene maksamaankaan Suomelle takaisin niitä Suomelle velkaa olevia vakuuksiaan, EU maksaa sitten sen, mitä Irlanti on velkaa. Miksi EU ei maksa nyt ja heti, eikä vasta myöhemmin? En hyväksy näin kieroa politiikkaa, jonka tarkoituksena näyttää olevan vain yritys huijata tavan suomalaisa. Suomi irti EU:sta ja tästä uhkapeluripolitiikasta. Se on tuhon ja kansalaisten riiston tie mitä rikollisimmalla tavalla! Ei ole muita vaihtoehtoja, alkakaa jo uskoa.

    Äänestä

tukipaketteja suomalaisten työpaikkojen turvaamisella.
Toisinsanoen hallitus elvyttää suomalaista työllisyyttä pumppaamalla rahaa muiden maiden kriisipankkeihin.

MUTTA kun elvytystä esitetään työllisyyden tukemiseen Suomessa kotimarkkinoilla, sitä rahaa ei tahdo löytyä mistään. Eikö suomalaista työllisyyttä tueta parhaiten tarvittaessa täällä kotimaassa, kun että lähdetään takki auki eurooppaan tukemaan muiden maiden kriisipankkeja?

ELI tuo perustelu suomalaisen työllisyyden turvaamisesta on täyttä paskaa. Eiköhän noissa maissa ole suomalaisten eläkeyhtiöiden ja muiden sijoittajien rahoja kiinni. Nyt uhkapelitappioiden maksumieheksi laitetaan veronmaksajat.

Saisi Mari ja Jyrki vihdoin kertoa kansalle suoraan, että epäonnistuneita sijoituksia tässä yritetään elvyttää.

Äänestä
  • Porvareilla on hirveä tarve haaskata yhteiskuntamme varoja mädän Irlannin ääriliberaalin oikestopolitiikan
    takuumieheksi !
    Tehdäänkö niin että kysytään kansan mielipidettä moisesta hullun touhusta, ei muutakuin äänestämään.
    Tosin sehän ei sovi meidän kansankynttilöille (Katainen),he ovat niin paljon fiksumpia olevinaan.
    Eihän kansalaiset ymmärrä omaa parastaan,tärkeintä porvareille on turvata pankeille ja niiden sijoittajille
    turvattu osinkotulo !
    Suomessa on kyllä omasta takaa köyhiä ja asunnottomia joiden elämää voisi edes yrittää tehdä inhimillisemmäksi!
    Pitkäaikaistyöttömät on unohdettu,no onhan se hienoa kun työt on viety halpatyö maihin,sehän on työttömien vika.

    Äänestä

  • saada sijoittamansa eläkerahat Kreikasta ja Irlannista ym... takaisin? Turhaa änistä mistään eläkeiän korottamisista. Keksivät turhanpäiväisiä syitä eläkeiän nostamiselle vaikka syyllisiä ovat herrat itse epäonnistuneilla sijoituksillaan.

    Nyt ovat sitten kusisukassa kun taitaakin käydä niin ettei niitä Kreikkaan ym.... maihin sijoitettuja eläkerahoja saadakkaan takaisin ja eläkkeitä pitäisi kansalaisille maksaa.

    Turha odottaa meiltä kansalaisilta ymmärrystä. Rahat eläkkeisiin löydyttävä ja rahan jakaminen pitkin EU-ta on loputtava.

    Äänestä

  • suomi hölmölä kirjoitti:

    Porvareilla on hirveä tarve haaskata yhteiskuntamme varoja mädän Irlannin ääriliberaalin oikestopolitiikan
    takuumieheksi !
    Tehdäänkö niin että kysytään kansan mielipidettä moisesta hullun touhusta, ei muutakuin äänestämään.
    Tosin sehän ei sovi meidän kansankynttilöille (Katainen),he ovat niin paljon fiksumpia olevinaan.
    Eihän kansalaiset ymmärrä omaa parastaan,tärkeintä porvareille on turvata pankeille ja niiden sijoittajille
    turvattu osinkotulo !
    Suomessa on kyllä omasta takaa köyhiä ja asunnottomia joiden elämää voisi edes yrittää tehdä inhimillisemmäksi!
    Pitkäaikaistyöttömät on unohdettu,no onhan se hienoa kun työt on viety halpatyö maihin,sehän on työttömien vika.

    Ensin Kreikka, sitten Irlanti, sitten Suomiko? EU:lla on ohjakset kiristyneet. Se ei riitä, että on joutunut huijarien pettämäksi, EU asettaa lisäuhkasakot, jotka vain pahentavat ongelmiin joutuneiden maiden tilannetta. Ja kukas se voittaja onkaan ja mistä ne löytyvät? Eiköhän ne löydy Eu:n rikkaimmista maista, Saksasta, Itävallasta ja kenties Ranskastakin. Olihan Ranskakin niin ahne, että heti ryntäsi jahtaamaan maamme kaivosmineraaleja, jopa sellaisella vauhdilla, etteivät suomalaiset edes kerenneet tajuamaan, mitä tapahtuu. Olisi jo aika kieltää myös muiden maiden oikeutta tulla riistämään maamme mineraaleja. Voi että on meillä politiikot. Eihän Suomessa ole edes uraanikaivoksia, kun politiikon lapset ovat kyseisen kaivoksen osakekeinottelijoita. Ihmettelen vain, miksi sitten niitä uraanikätköjäkin on rakennettu, kun Suomessa ei muka ole uraanikaivoksia. Niinhän ensin kirjoitettiin, mutta sitten muutaman vuoden jälkeen paljastui, että myös Talvivaaran kaivoksista nostetaan samalla myös uraania. Kuka valehtelee ja kuka puhuu totta myöskin tässä asiassa? Mistä Suomi saa ydinlaitoksiinsa niiden käyttämän uraanin, jos kerran Suomessa ei ole uraanikaivoksia. Olisi jo korkea aika puhua myös totuuksia eikä kiertää asioita keksimällä mitä hurjimpia ja katteettomimpia perusteluja. Äitienkin olisi syytä tutkia lastensa pankkitilit ja ihmetellä, miksi vain viranomaisten ja politiikkojen lapset rikastuvat.

    Äänestä

Olet oikeassa, ulkomaiset keinottelijat ja sijoittajat on paljon etevämpiä kuin Suomalaiset, siellä Kataisen porukka saa hopiamitallin, niin kuin nyt on käynyt.

Äänestä

Luulisi jokaisen Suomalaisen tietävän, mistä Kreikan tukipaketista on kysymys.

Ei ainakaan Suomalaisten työlistämisestä, niin kuin Katainen väittää.

Kyseesä on Suomalaisten KAPITALISTIEN sijoitusten pelastaminen Euroopassa.

Kapitalistihan on uhonnut siirtävänsä pääomansa ulkomaille....jos pääomaveroja korotetaan......nyt nähhään mikä tulos.

Taitaa kapitalistien sijoitukset mennä kankkulan kaivoon

Äänestä

miten "vika löytyy siitä, kun ei osaa perustella tarpeeksi hyvin". Itse vedän tästä johtopäätöksen, ettei ole olemassa mitään sellaista perustelua, joka oikeuttaisi pakottamaan kansalaiset siihen, että koska eliitti ensin harrastaa uhkapeluruutta maailmanlaajuisesti, niin sitten - rahojen kadotessa yksien taskuihin tai muiden arvottomien arvopaperien paljastaessa totuuksia, meidän tavan suomalaisten pitäisikin maksaa nämä pörssihuijareiden aiheuttamat valtavat velat.
Kiviniemenkin pitäisi ottaa miettimismyssy päähänsä ja lähteä vähäksi aikaa lomalle opettelemaan myös sitä, mitä tämä pörssitalous loppujen lopuksi pitää sisällään. Meikäläinen joutuisi jo heti vankilaan, jos huijaisin ihmisiä heidän tavallaan. On se kummaa, kun eliitti ensin luo oppikirjat, joissa opetetaaan huijaamaan ja sitten syyllisiä olemme vain me tavan kansalaiset. Siis syyllisiä mihin, siihen en ole vieläkään saanut rehellistä vastausta, mutta minua kyllä on syytetty ties mistä.

Äänestä

totuuden, että mehän elämme nyt politiikkojen ja muiden ahneiden porvareiden luomassa epärehellisessä pörssitaloudessa. Tällaisessa taloudessa tavan kansalainen, joka on suurimman riiston kohde jo muutoinkin, vielä järjettömämmäksi tilanne muodostuu, jos meidän on maksettava vielä toisten valtioden pörssikeinottelun romahdukset. Kyllä on helevetti valloillaan ja tyhmyys on tiivistinyt pilkun tarkkuudella. Jos oppilaitokset tai niiden oppiaineistojen laatijat eivät parempaan pysty, koulutus on lopetettava mitä pikimmin. Miksi pitää yllä myös verovaroin sellaista, joka toteuttaa vain tuhon kierrettä.

Äänestä

Suomalaiset eläkevakuutusyhtiöt ovat sijoittaneet mm. Irlantiin, tulevien eläkeläiten rahoja.

Vuonna 2009 tapioita on tullut mm. Ilmarinen - 17% Varma - 14 % .........Siitä huolimatta eläkevakuutusyhtiöiden pomojen palkkoja nostetaan parhaille 600 % mm. Varman pomon palkka on 750 000,- euroa/v .........Mitä on tapiot tänä vuonna 2010 Ja kuinka paljon pomojen palkkoja nyt nostetaan?

Ay pamput on hoksanneet, että heidän pitää rikastua kans..... Hehän istuvat vakuutusyhtiöiden hallituksissa...Nyt on käynnissä eläkevakuutusyhtiöiden kuppaus ja alas-ajo.

ON TÄMÄ HIRVIÄÄ KU JOKAPUOLELLA ROSVOT HEILUU

Äänestä

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Äänestä
  • Irlannin budjettivaje oli viime vuonna 14,3 %. Yli neljätoista prosenttia ja siis enemmän kuin Kreikan budjettivaje, joka oli 13,6 %. Budjettivaje ei saa ylittää 3 % BKT:sta tasoa, eikä julkinen velka 60 % BKT:sta EU:n finanssipoliittisen sopimuksen mukaan.

    PIIGS-maiden (Portugali, Irlanti, Italia, Kreikka, Espanja) budjettivajeet ylittävät moninkertaisesti EU:n rahaliiton finanssipoliittisen sopimuksen ylärajan - samoin kuin julkisen velan suhde bruttokansantuotteeseen.

    Espanjan budjettivalje oli viime vuonna 11,2 %. Julkisen velan suhde bruttokansantuotteeseen oli 53,2 %.
    Italian budjettivaje oli 5,3 %. Julkisen velan suhde bruttokansantuotteeseen oli 115,8 %.
    Irlannin budjettivaje oli 14,3%. Julkisen velan suhde bruttokansantuotteeseen oli 64,0 %.
    Kreikan budjettivaje oli 13,6 %. Julkisen velan suhde bruttokansantuotteeseen oli 115,1 %.
    Portugalin budjettivaje oli 9,4 %. Julkisen velan suhde bruttokansantuotteeseen oli 76,8 %.

    Rahaliiton ylläpitämiseksi tehtyä sopimusta ei noudateta lainkaan. Ne maat, jotka noudattavat, joutuvat takaamaan ja maksamaan holtittomien maiden holtitonta rahankäyttöä ja matalaa verotusta.
    Suomi on pieni maa euroopan pohjoiskolkalta, suurien etäisyyksien, kovien talvien ja miljoonan köyhän maa. Suomessa köyhyys kukoistaa, leipäjonot ovat pitkät ja ökyrikkaita on liian vähän verotettavaksi.
    Suomi kerää veroja sosiaalietuuksista ja pienistä tuloista, leikkaa köyhiltä ja takaa ja maksaa muiden maiden holtitonta rahankäyttöä.

    Jos kriisi leviäisi Espanjaan, jonka budjettivaje on yli kolmenkertainen EU:n rahaliiton sopimukseen verrattuna, euro kaatuisi.
    "Espanjaa ei voisi pelastaa. Summat olisivat niin isoja, että poliittista tahtoa sellaisista summista ei löydy Saksasta eikä Suomesta", toteaa Markus Lahtinen Pellervon taloustutkimuksesta.

    Rahaliiton sopimus on tarkoitettu noudatettavaksi... mikä on se maa, joka sitä noudattaa? Ruotsi ja Norja eivät liittyneet EU:n rahaliittoon ja tekivät siinä viisaasti. Rahaliittoon kuulumattomilla EU-mailla säilyy oman valuutan määräysvalta, voivat devalvoida, voivat valita tukeako holtitonta menoa tai olla tukematta.

    ---

    Vakaus- ja kasvusopimus on Euroopan unionin jäsenmaiden välinen finanssipoliittinen sopimus Euroopan raha- ja talousliiton EMU:n muodostamiseksi ja ylläpitämiseksi.

    Sopimus otettiin käyttöön 1997 jotta finanssipoliittista kuria saataisiin kiristettyä ja ylläpidettyä EMU:ssa. Euron käyttöön ottavien jäsenmaiden on pystyttävä vastaamaan Maastrichtin sopimuksen kriteereitä.

    Jäsenmaiden on siis täytettävä seuraavat kriteerit:

    * vuosittaisen budjettialijäämän oltava pienempi kuin 3 % bruttokansantuotteesta.
    * julkisen velan oltava alle 60 % BKT:sta.

    Sopimusta on kritisoitu tehottoman joustavaksi ja sitä on haluttu soveltaa enemmänkin talouden sykleittäin kuin vuoden mittaisiin kausiin. EU-vastaisimpien mielestä sopimus ei edistä vakautta eikä kasvua. Huomioitavaa vielä että sopimusta on sovellettu huolimattomasti ministerineuvoston jätettyä rankaisematta sopimuksen mukaisin sanktioin Saksaa ja Ranskaa niiden jatkuvan ylisuuresta budjettivajeesta. Silloinen Euroopan komission puheenjohtaja Romano Prodi kuvaili ratkaisua tyhmäksi, mutta silti tarpeelliseksi sopimuksen kannalta.

    Erityisesti sopimuksen on todettu olevan soveltamiskelvoton suuriin maihin kuten Ranska ja Saksa. Ironista kyllä nämä olivat juuri ne maat jotka voimakkaimmin vaativat tiukkojen finanssipoliittisten rajojen asettamista sopimukseen, jotteivat ne joutuisi kärsimään pienempien epävakaampien talouksien kurittomasta taloudenpidosta.

    Sopimuksen täytäntöönpanon jälkeen Ranskan ja Saksan budjettialijäämät ovat kuitenkin jatkuvasti ylittäneet asetetun 3 % BKT:sta maksimitason. Siitä huolimatta Eurooppa-neuvosto ei ole soveltanut niitä vastaan rangaistussanktioita.

    Maaliskuussa 2005 Eurooppa-neuvosto hölläsi sääntöjä vastatakseen kohtaamaansa kritiikkiin ja tehdäkseen sopimuksesta soveltamiskelpoisemman. Peruskriteerit jäivät samoiksi. Budjettivaje ei saa ylittää 3 % BKT:sta tasoa, eikä julkinen velka 60 % BKT:sta, mutta näistä säännöistä poikkeamista helpotettiin, eli sääntöjä tehtiin joustavammiksi. Esimerkiksi jäsenmaa välttyy sanktioilta mikäli ne kohtaavat minkäänlaista negatiivista talouskasvua kun aikaisemmin BKT:n vuosittaisen laskun oli oltava 2 % jotta siihen vedoten voitiin kasvattaa budjettialijäämää yli sallitun rajan. Myös muita relevantteja tekijöitä voidaan tutkia sanktioiden välttämiseksi. Lisäksi mahdollisten sanktioiden takarajoja pidennettiin. (Wikipedia)

    Äänestä

Suoraan kokkareohjelmaa toteutetaan.

Äänestä

Jykähän täpinöi patiolla

Äänestä

Kommentoi aloitusta


do-duu-den-dor-vi kirjoitti:

HALLITUS on huonosti pystynyt perustelemaan kansalle KREIKAN tukipakettia.

Miten sitä pystyy perustelemaan ku perusteita EI OLE. Ei Suomen tryöllisyydellä ja Kreikan tukipaketilla ole mitään tekemistä keskenään. TOLLOKIN TUON TAJUAA !!!!!!!!!!!

Tosiasia on se, että PORVARIHALLITUS on pelastamassa KAPITALISTIEN (ökyrikkaiden) epäonnistuneita sijoituksia ulkomaille......JA TIETENKIN VERONMAKSAJIEN RAHOILLA.

Se on kansan kusetusta jos väitetään, että Kreikan tukipaketti vaikuttaa Suomen työttömyyteen.......

Kaiken lisäksi jokut politikot kehtaavat väittää, että jos pääomia verotetaan Suomessa, niin pääomat karkaa ULKOMAILLE.....SE ON PASKAPUHETTA......Kyllä kapitalisti haluaa istua rahakirstunsa päällä ja vartioda sitä...... Nyt tuo on nähty, jos rahakirstu on ulkomailla, se menee konnien kukkaroon.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu