Pölyallergisia lapsia-apua kaivataan!

zxczxczc

Mitä ihmettä tässä voi tehdä, lapsella 4v todettiin pölyallergia 3vk sitten ja sai Aerius-liuosta. Yhtään ei ole auttanut nuhaan vielä (tosin saattaa olla flunssaa meneillään, mutta luulis kohta jo ohi menevän...) Mutta se ihmetyttää mitä netistä olen lukenut tutkimuksia, että runsaskaan siivous ei vähennä oireita eikä punkkilakanoista ole mitään hyötyä oireiden kannalta. Tarkottaako tämä sitä, että ainoa hoito on lääkitys jos löytää oikean ja muuten riittää ihan normaali siivous??? Kuvittelin, että voisin lievittää tai jopa poistaa tuon nuhan, jos pölypunkkien määrää vähennetään, mutta näin ei todellakaan taida olla. Kokemuksia?

5

1081

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ap.

      Niin ja ilmanpuhdistin hankittiin makkariin, mutta lieneekö siitäkään apua...

      • Saafra

        Onko teillä kuivausrumpu? Jos ei ole niin kannattaa hommata. Sillä saa tekstiilit pölyttömiksi ja yleisesti kodin pölymäärä laskee.


    • Kurkkua kuristaa...

      Siivoominen pitää pölyn liikkeessä, kovasta yrittämisestä voi olla enemmän haittaa kuin hyötyä.
      Tekstiilipöly vähenee kuivausrummun käytöllä, mutta liekö siitäkään apua. Oikean lääkityksen löytäminen taitaa olla ainoa apu. Jos Aerius ei toimi, ota yhteyttä lääkäriin uudelleen.

      Meillä tytöllä heinäallergia, allergiakauden ulkopuolella jotkut kukat ja kurkku aiheuttavat äkkinäisiä, äkäisiä oireita. Zyrtec poistaa melkein kaikki oireet 15 minuutissa, jotain muuta kokeiltiin ja se vain vähän lievitti. Että oikeat aineet peliin!

    • ap.

      Kuivausrumpu oli kyllä melkolailla turha ostos-en viitsi kutistuttaa nykyisiä lastenvaatteita ja harmikseni suurimmassa osassa vaatteista oli rumpukuivauskielto (toki monet kaiken kuivaa siitä huolimatta...). MUTTA hankittuamme ilmanpuhdistimet lapsi muuttunut lähes oireettomaksi eli ei käytä lääkitystä. Lisäksi uskon tehostetun petivaatehuollon auttaneen (tuuletusta, imurointia, pesua useammin...). Lääkitystä tosiaan vaihdettiin toiseen merkkiin, mutta siitäkään ei ollut apua, mikä sinänsä aika kummallista... Mutta nyt siis ollut pari kuukautta hyvä tilanne-ensimmäistä kertaa elämässään lähes oireeton talviaikaan!

    • Merendi

      Ja kannattaa kiinnittää huomio myös muihin kodin tekstiileihin...esim. kaikki paksut karvamatot ym pois, ja helppohoitoisia, "pölyämättömiä" tilalle, vaikkei välttämättä niin kauniita olisikaan.
      Myös verhoissa on eroja..

      Meillä on lapset säästyny tältä, mutta itse kärsin kyseisestä allergiasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      149
      1767
    2. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      12
      1621
    3. Joensuun (kaupungin) kiusaamisongelma

      Syrjitään, savustetaan ulos ja kiusataan. Pieneen piiriin ei kaikki mahdu. Tehdään elämästä mahdotonta, jolloin ainoa va
      Joensuu
      30
      1222
    4. Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa

      Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu
      Ikävä
      193
      1151
    5. Olen levoton takiasi

      Enkä saa itseäni rauhoittumaan
      Ikävä
      91
      1113
    6. Archie ja Iida ero.

      Suuri kohujen saattelema rakkaustarina on ohi?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      74
      981
    7. Evoluutioteoria on varmuudella väärin - monet tutkijat irtisaunoutuvat siitä

      Tutkimuksissa on löytynyt paljon näyttöä siitä, ettei evoluutioteoria ole totta. Monet tutkijat kuitenkin vielä kannatta
      351
      951
    8. Lakkaa haaveilemasta.

      Oon löytänyt uuden naisen. mieheltä. tutulle. Naiselle.
      Ikävä
      62
      829
    9. Älä stressaa. Rakastan sua

      Eikä tämä tunne mene pois, se on varmaan jo huomattu kumpikin ❤️
      Ikävä
      49
      801
    10. Ois kiva nähdä

      Ja viettää Iltoja sun kanssa
      Ikävä
      50
      786
    Aihe