Ruotsinkielisten määrä Suomessa:
1880 14,3%
1900 12,9%
1920 11,0%
1940 9,5%
1960 7,4%
1980 6,3%
2000 5,6%
2020 4,9%
Huimaa vauhtia ruotsinkieliset vähenee Suomessa!
1880 14,3%
1900 12,9%
1920 11,0%
1940 9,5%
1960 7,4%
1980 6,3%
2000 5,6%
2020 4,9%
Huimaa vauhtia ruotsinkieliset vähenee Suomessa!
Vastaukset 10
Vanhimmat
Suunta on selkeästi ylöspäin.
Johtuuko tämä pöllö siitä että maahanmuuttajia rekisteröidään ruotsinkielisiksi? Ei se muuta sitä että te hurrit olette häviävä rotu. Se siitä "valtiaskansasta" ja "elinvoimaisista germaaneista". ehehheehehhe
Vähenemisen lisäksi ruotsalaisuus ohenee kaksikielisyyden takia. Kaksikielisyys valtaa ruotsinkielisyyden. Oli suuri virhe aikoinaan vaatia pakkoruotsia suomalaisille. Koska ruotsinkielisille määrätty pakkosuomi on ohentanut ruotsalaisuutta paljon enemmän, kuin suomenkielisille määrätty pakkoruotsi on tukenut ruotsalaisuuutta.
Ruotsinkielisten määrä Helsingissä:
1940 20%
1960 15%
1980 9,3%
2000 6,5%
2020 5,0%
Huimaa vauhtia ruotsinkieliset vähenee Helsingissä!!!
Ruotsinkielisten määrä Espoossa:
1940 40%
1960 24%
1980 12,6%
2000 9,3%
2020 7,1%
Huimaa on ruotsinkielisten määrän lasku Espoossa!!!
vähenee ja muiden kielten puhujien osuus kasvaa.
Lukumääräisesti ruotsinkielisten määrä kasvaa.
Svekojärjestöt ovat hetkellisesti saaneet muutaman sadan "surun" kasvupiikin manipulaatiolla. Mainoskampanjoillla ollaan saatu Wallinin ja Nymanin lasten kaltaisia 3/4-osaa suomenkielisiä rekisteröityä suruiksi.
Täten luodaan kuplaa, joka puhkeaa varmasti myöhemmin. Ruotsalaisuus laimenee, kun väkeä saadaan tuolla tavoin keinotekoisesti lisätyksi. Seuraava sukupolvi rekisteröityy joukolla suomalaisiksi, kun pakkoruotsitus eli surujen etuoikeutettu asema loppuu.
Kaksikieliset perheet, joissa lapset rekisteröidään pääsääntöisesti ruotsalaisiksi vaikuttaa tietysti kivalta tilastoissa, mutta todellisuus onkin sitten jotain aivan muuta.
Itse en edes laskisi absoluuttisesti kaksikielistä henkilöä suruksi ja moni tälläisistä henkilöistä on samaa mieltä, he eivät koe olevansa kumpiakaan vaan kaksikielisiä ja sitä vaihtoehtoa maistraatti ei tarjoa.
Mitä konkreettista merkitystä? No vaikka sellaista, että koska aidosti kaksikieliset eivät koe olevansa ankkalampelaisia he eivät myöskään äänestä RKP:tä niin aktiivisesti. Toisekseen he eivät reaalisesti tarvitse YHTÄÄN MITÄÄN svenska palvelua eivätkä sitä edes vaadi, hehän pärjäävät suomella.
Eli kuten aikaisemmin jo todettiin, ohenee ja heikkenee.
Esim. Kokkarinuorten puheenjohtaja Wille Rydman on kaksikielisestä perheestä, hänen mukaansa seuraava sukupolvi on erittäin todennäköisesti täysin suomalaistunut. Ei hän lapsilleen ruotsia puhu, vaan suomea.
Esimerkiksi lähs jokainen maahan tuleva venäläinen tai virolainen valitsee suomenkielen enemmin kuin ruotsin. Et taaskaan tiedä hevonvittua mistä puhut.
Oikeita ruotsinkielisiä on noin 1 - 1,5% väestöstä. Loput on pelkkiä rasti ruutuun -ruotsinkielisiä, pelkkiä pellejä.