Olin eilen uuden Sportagen ensitutustumistilaisuudessa ja todettava on, että vaikuttaa todella houkuttelevalta kulkineelta. Muotoilu on todella onnistunut ja auto on todella hyvännäköinen. Lisäksi EX-varustetasossa alkaa olla jo lähes kaikki, mitä ainakin meikäläisen perustarpeisiin riittää.
Auto ei ole ulkomitoiltaan mikään möhkö, mutta siitä miinuksena on todettava, että tavaratila on melko pieni. Esim. lastenrattaat täyttää sen jo melkoisen tehokkaasti, joten ihan pienten lasten perhekäyttöön sen koko on varsin haastava. Jos on farmariautoon tottunut, niin kannattaa ottaa tuo huomioon. Sisätilat muuten vaikuttivat keskikokoiselle ihmiselle ihan riittäviltä etu- ja takapenkkien osalta.
Onneksi kaupantekoon ei ole kiirettä. Dieselit ja automaatit tulevat myyjän mukaan Suomeen vasta keväällä (mahdollisesti huhtikuussa). Samoin etuvetoversiot pienemmillä moottoreilla ovat myöhemmin tuontiohjelmassa. Nyt olisi saatavana ainoastaan 2-litraista bensaversiota manuaalivaihteilla.
Täytyy kuitenkin varmaan käydä koeajolla joku päivä. Saa sitä tästä bensaversiostakin jonkinlaisen ajotuntuman.
Auto ei ole ulkomitoiltaan mikään möhkö, mutta siitä miinuksena on todettava, että tavaratila on melko pieni. Esim. lastenrattaat täyttää sen jo melkoisen tehokkaasti, joten ihan pienten lasten perhekäyttöön sen koko on varsin haastava. Jos on farmariautoon tottunut, niin kannattaa ottaa tuo huomioon. Sisätilat muuten vaikuttivat keskikokoiselle ihmiselle ihan riittäviltä etu- ja takapenkkien osalta.
Onneksi kaupantekoon ei ole kiirettä. Dieselit ja automaatit tulevat myyjän mukaan Suomeen vasta keväällä (mahdollisesti huhtikuussa). Samoin etuvetoversiot pienemmillä moottoreilla ovat myöhemmin tuontiohjelmassa. Nyt olisi saatavana ainoastaan 2-litraista bensaversiota manuaalivaihteilla.
Täytyy kuitenkin varmaan käydä koeajolla joku päivä. Saa sitä tästä bensaversiostakin jonkinlaisen ajotuntuman.
Vastaukset 49
Vanhimmat
mihin tarvitset moista?
En tiedä tunnetko edellisen mallin, mutta kannattaa huomata, että sekä maastokelpoisuus että tilojen muunneltavuus ovat selvästi huonommalla tolalla tässä uudessa mallissa.
Tämä uus onkin ehkä enemmän qashqai-tyyppinen urban crossover kuin oikea maastoauto. Ainakin ulkonäkö on hypännyt vanhan valjun "Lada-Niva"- konseptin kulmikkaasta ja vanhahtavasta kopista yhdeksi luokan parhaimman näköiseksi. Myös vanha 90-luvun japanilaisautoja kopsaava kojelauta on saanut Kian uuden tyylin mukaisen ilmeen ja on upean näköinen. Sportage on lähestynyt enemmän tavallista henkilöautoa ja useinhan todellisia maasto-ominaisuuksia tarvitaan hyvin vähän. Riittää että mylly lähtee talvisessa ylämäessä hyvin liikkeelle ja siihenhän nämä elektronisesti ohjatuilla nelivedoilla varustetut uudet cittarit pystyvät riittävän hyvin.
Sellaisille jotka kysyvät: "mitä tämmöisellä tekee" , voi sanoa, että Sportage järkevän kokoisella (1,7 diesel tulossa) koneella ja nykyaikaisella ankarat päästönormit alittavalla tekniikalla on myös aivan yhtä ekologinenkin vaihtoehto, kuin joku keskiluokan nykyfarkku. co2 päästöt ja kulutukset ovat noissa uusissa turbodiesel SUV:eissa melko matalia, plussana hyvä näkyvyys ja helppo kulku korkeamman matkustamon johdosta ja yleensä sen tuoma turvallisuus. Kaikki eivät muutenkaan halua ajaa pienillä kaupunkikopperoilla ja tonnisilla 50 hv:n koneilla. tommosen uuden Sportagen kun ottaa avattavalla panoraamakatolla, uudella rotevalla crdi:llä ja hyvällä ulkovärillä, ei tule vanhaa mallia pisaraakaan ikävä. Tämä tulee olemaan vastus Honda CRV:lle ja Toyota RAV:lle.
tuota lunta kun tupruttaa ja varsinkin kun taloyhtiöiden isännöitsijät ja kadunauraajat kasailevat noita valleja jokapaikkaan saamatta niitä edes pois, ei jaksa alvariinsa valittaa kädettömille, ei ne kuitenkaan opi.
Tavisautojen maavara liian pieni, lisäksi kaikenmaailman pohjapanssarit muovisuojineen jäävät matkanvarrelle. Kaksivetoisella en ole koskaan jäänyt mihinkään kiinni, tai no kerran metsäautotiellä kesärenkain lumihankeen joten tuo neliveto on itselleni turha, vain maavaraa kaipaan joten tällähetkellä tuo nissan qq ainoa vaihoehto, toivottavasti kia tuo kilpailua kun saapuu markkinoille kaksivetoisena ja pienikulutuksisena.
niin hengitys tasaantuu ja autokuumekin voi vähän lientyä. Katsottu on tosiaan uusi Sportage itsekin, ja heti heräsi kysymys: paljonko pitäisi hinnan olla vielä korkeampi että saisi maalipinnan kaikkialle näkyviin paikkoihin? Oli nimittäin takaluukun ympärys (näkyy luukun ollessa auki) ja konehuone jäänyt vain huonolle mattapintaiselle perusvärille (oranssi metallihohtomaali) eikä kirkaslakkaa ensinkään. Noita on kiva sitten koettaa jynssätä puhtaaksi aikanaan.
Sisäilme oli kovan muovinen (ovien sisäpinnat ja kojelauta) eikä näkyvyydessä ainakaan taakse ja takaviistoon ollut kehumista.
Hinnoittelu on oma lukunsa; EX-dieselautomaatti metallivärillä ja parilla välttämättömyysvarusteella kolkuttelee jo neljänkympin korvilla.
Muotoilu on kyllä onnistunut, mutta moni kakku päältä kaunis...
Niin autokuume on autokuume;) Mutta kuis paljon pitää sitä rahaa panna, että se paljon ja minusta jopa turhan suuret, yliarvostetut mittapuut saanut "muovilaatujen" dissaus loppuisi? Nykyään aika monissa ns. laatuautoissa, kuten vaikkapa Volkkareissa ja Audeissa muovi on yllättävän samankaltaista kuin halvemmissakin, tyyliä on saatu kevennettyä parilla alumiinilistalla ja kansa kumartaa... Tärkeintä on kuitenkin se perimmäinen asia, kuten hyvät käyttöominaisuudet ja tekninen kestävyys. Perhekäytössä plyyshi ovissa ei ole kovin käytännöllinen, vaikka ehkä laadukkaamman näköinen kuin musta kovamuovi.. Ja muutenkin aivan sama nököttääkö lämppärin säätimien ympärillä hiilikuitujäljitelmää vai mustaa muovia, jos vehkeet ei toimi. Luulisin, että uusi Sportage tarjoaa luotettavan paketin komeissa kuorissa. Tuskin tuo ovien sisäpuolten heikompi maalauksen viimeistely mihinkään vaikuttaa. Ei ainakaan niin paljoa, että siitä olisi valmis maksamaan parempilaatuisena tonneja lisää, jos kohta Sportage nyt hinnaltaan entiseen korimalliin verrattuna kipurajalla kuten viittasit.
monellako merkillä on konehuoneen puoli maalattu täysin korinväriin ja vieläpä lakka päällä?
Monenko merkin konepellin alle olet kurkkinut. Ja kuka perkele puunaa ja vahaa rintapeltejä ja lokasuojia konehuoneen puolelta?? Ei Kia mikään näyttelyauto ole.
kaikissa saksalaisissa on maalattu konehuoneen metalliosat korinväriseksi.
"kaikissa saksalaisissa on maalattu konehuoneen metalliosat korinväriseksi. "
No niinhän sportagessakin on, mutta ei ole lakkaa päällä. Enkä muuten ole nähnyt missään autossa esim. konehuonetta tai ovien taustapintoja lakattuna... Ei ole tainnut tämä ihmettelijä ennen tutkia uusia puhtaita autoja :D
"Tämä uus onkin ehkä enemmän qashqai-tyyppinen urban crossover kuin oikea maastoauto."
Eihän edellinenkään malli ole oikea maasturi, vaan katumaasturi. Mutta se on selvästi enemmän maasturiin kallellaan kuin tämä uusi, niin ulkonäöltään kuin ominaisuuksiltaankin.
"Ainakin ulkonäkö on hypännyt vanhan valjun "Lada-Niva"- konseptin kulmikkaasta ja vanhahtavasta kopista"
"Myös vanha 90-luvun japanilaisautoja kopsaava kojelauta"
Turhaa panettelua. Jos auto näyttää maasturilta, se ei tarkoita että se näyttäisi Lada Nivalta. Tai sitten kaikki maasturinnäköiset autot näyttävät Lada Nivalta. Edellismallin Sportagen kojelauta on yksinkertaisen selkeä, kuten uudenkin. Ei ole mitään syytä väittää kummankaan "kopioivan" mitään. Molemmissa on käytetty kovamuovia, mutta eipä sillä ole käytännön merkitystä. Laatuvaikutelmafriikeille se ei tietenkään kelpaa.
"Sportage on lähestynyt enemmän tavallista henkilöautoa ja useinhan todellisia maasto-ominaisuuksia tarvitaan hyvin vähän. Riittää että mylly lähtee talvisessa ylämäessä hyvin liikkeelle ja siihenhän nämä elektronisesti ohjatuilla nelivedoilla varustetut uudet cittarit pystyvät riittävän hyvin."
Edellismallin Sportagessa on vastaavalla periaatteella toimiva neliveto kuin tässä uudessakin. Jos riittää että auto lähtee hyvin ylämäessä liikkeelle, riittää autoksi nelivetoinen henkilöauto. Katumaasturilta olisi lupa odottaa hieman enemmänkin maavaran vuoksi. Tavallaan kehitys on tässäkin uudessa Sportagessa kulkenut siihen suuntaan, mistä katumaastureita on aiemmin kritisoitu: ettei niillä tee maastossa mitään. Ennen teki, nyt tekee entistä vähemmän ja sen vuoksi tämä uusi malli ei ole täsmälleen samalle asiaskunnalle tarkoitettu kuin edellinen.
Jos maasto-ominaisuudet nyt unohdetaankin, niin en käsitä miksi takapenkkejä ei enää pysty kallistamaan tasaisiksi, apukuskin penkkiä ei enää saa kipattua kasaan eikä takaikkunaa auki. Kaikki hyödyllisiä ominaisuuksia edellismallissa, niin tavaran kuljetusta kuin takakontin pakkaustakin ajatellen.
Kyllähän se edellismalli on kaikkiaan vähän "työkalumaisempi" kuin tämä uusi.
jos se kerran kelpaa ja maltatte puoli vuotta odottaa... Tosiasia on että jos nykyinen kinnerinne kävisi kolarikorjauksen johdosta maalaamolla niin harvapa taitaisi hyväksyisi tuollaista maalausjälkeä mitä uudessa Sportagessa on. Uusia puhtaita autoja on tutkittu ja omistettukin lukuisa joukko. Tosin täytyy myöntää että kokemukset ovat lähinnä ruotsalaisista ja saksalaisista autoista. Jos tämä edustaa kaukoidän määrittelemää laatutasoa niin voinkin huoletta lopettaa syynäämisen tähän.
Ok, Kiassa ei ole lakkaa jossain hansikaslokeron pohjalla, mutta näiden kaukoidän tuotteiden kanssa ei tarvitse odotella hinausautoa ensimmäisten kunnon pakkasten alkaessa, kuten usein näkee tapahtuvan nimenomaan pohjoisiin olosuhteisiin suunniteltujen ruotsalaisten ja saksalaisten, etenkin dieselkiesien kanssa. Hyvänä esimerkkinä viime talvi. Taisi olla melkoinen rahasampo hinausfirmoille nämä V-Volvot ja A-Audit. Lähes poikkeuksetta, kun näki kehätiellä hinurin, niin lavalla istui joko ryytynyt V.A.G-tdi tai joku Volvo. Pösöt ovat melkein yhtä huonoja, mutta ei sentään samalla tasolla kuin em. mainitut. Volvoliikkeetkin hierovat pakkasilla ahneina käsiään, kun pihalla odottaa jono surkean lyhyen takuun omaavia uudehkoja Volvoja odottamassa milloin minkäkin valon kuittausta. Tuota rumbaa on tullut omakohtaisestikkin seurattua parin tutun Volvo-friikin kanssa. "Onhan ne upeita ajaa ja lämpöisiä, kunhan sattuvat toimimaan" olen kuullut jo monta kertaa todettavan. Audit ovat vielä lisäksi kylmiä.
Kia ja Hyundai-miehethän senkun rapsautti lukot auki pakkasessa kuin pakkasessa ja anto kumin laulaa. Siinä sitä totuutta autojen todellisesta laadusta, joka ei tarkoita jonkun viheliäisen lakan sutimista ovien sisään.
Tosin korealaiset vastustavat ruostettakin nykyään muiden veroisesti, hyvänä esimerkkinä cee´d jonka itse Ruotsalaiset arvostelivat neljän tähden autoksi ruostetta vastustavan legendaarisen A4:sen tavoin. Ruostumisherkkyyteen tuo lakan puute ei siis haittaa.
No, vastaavasti kehitys on mennyt eteenpäin monissa asioissa ja vaikka takaikkunoita ei saa vanhaan tyyliin auki, laittamalla autoon hintaan nähden kohtuullisen määrän rahaa, saa avattavan kaksiosaisen lasikaton, josta varmaan on enemmän iloa kuin em. takalasista. Samaan settiin saa myös monille paljon ajaville todella tärkeät xenonit joista vanhassa saattoi vain unelmoida. Myös koneet ovat uutta sukupolvea, kuluttavat vähemmän ja ovat suhteessa äreämpiä. Ajettavuus on jämäkämpi kuin vanhassa ja vaikka kaikkia mahdollisia tilamuunteluvaihtoehtoja ei uuteen saakkaan samanveroisina, käsi sydämmelle: montako kertaa vuodessa tarviset täysin tasaista laajennettua tavaratilaa?? ;) Tuo uusi on varmasti vankka veturi ja koukun asennusmahdollisuus, joten tuollaisessa tulee peräkärry nätisti perässä, eikä niitä panelinippuja sinne sisään tarvistse änkeä.
Ja muuten, saa se työkalukin näyttää upealta, ei se ole mistään pois:)
"vaikka takaikkunoita ei saa vanhaan tyyliin auki, laittamalla autoon hintaan nähden kohtuullisen määrän rahaa, saa avattavan kaksiosaisen lasikaton, josta varmaan on enemmän iloa kuin em. takalasista."
Enpä nyt yhtäkkiä keksi, mitä iloa siitä avattavasta lasikatosta sitten olisi. Varmaan mukavat näkymät, mutta avattavalla takaikkunalla on ollut oikeasti iso KÄYTÄNNÖN merkitys.
Xenonien saatavuus on toki hyvä uudistus.
"Myös koneet ovat uutta sukupolvea, kuluttavat vähemmän ja ovat suhteessa äreämpiä"
Kulutuslukemat uskon kun näen esim. TM:n testaamana. Edellismallissa bensakoneelle ilmoitetuilla luvuilla ei ollut käytännön kanssa mitään tekemistä. Toki kulutuksen olisi syytä olla pienempi vaikka entisilläkin moottoreilla, kun kori on matalampi, maavaraa vähemmän ja auto entistä kevyempi.
"käsi sydämmelle: montako kertaa vuodessa tarviset täysin tasaista laajennettua tavaratilaa??"
Varovaisestikin arvioiden useita kymmeniä kertoja vuodessa, esimerkiksi joka ikisellä mökkireissulla. Paitsi näin syntyvän tavaratilan tasaisuutta, olen arvostanut myös helppoa mekanismia - monissa kilpailijoissa kun on pitänyt nostaa istuintyynyt erikseen alta pois tasaisen tilan aikaansaamiseksi. Uudessa Sportagessa taas ei ole edes tuollaista mahdollisuutta ja itse pidän sitä puutteena.
"eikä niitä panelinippuja sinne sisään tarvistse änkeä."
Minulla ei ole omaa peräkärryä, joten pitkien tavaroiden kuljetusmahdollisuus on usein ollut siksikin eduksi - järkevyyden rajoissa toki, painavammat pitkät kuormat totta kai peräkärryllä. Remontoin taloa ja rautakauppaan on asiaa tämän tästä.
"saa se työkalukin näyttää upealta, ei se ole mistään pois:) "
Kyllä, toiset meistä vain pitävät enemmän maasto- kuin cityjuppihenkisestä muotoilusta tämän luokan autossa. Kuten totesin, tämä uusi malli ei mielestäni ole täsmälleen samalle asiakaskunnalle suunnattu kuin edellinen. Minussa se ei herätä autokuumetta, vaikka en auton muotoilun ansioita kiistäkään.
Kialla ja hyundailla on tehty selvä jaottelu tulevien automallien suunnitteluille. Kia keskittyy sporttistiin, nuorekkaisiin autoihin ja muotoiluihin. Tässä mielessä uusi sportage on prikulleen yrityksen linjauksen mukaista. Perinteisempää linjaa haluaville tarjotaan hyundaita.
Ei se Hyundaikaan ix35:llaan varsinaisesti maasturilinjoilla pysynyt.
"7 vuoden näennäistakuun"? No, omassa edellissukupolven Sportagessa oli vain viiden vuoden takuu, mutta ei se mikään näennäistakuu ollut. Asiallisesti hoidetiin ne muutamat takuukorjaukset, joihin aihetta oli. Joo, Deltan huoltohinnat on suolaisimmasta päästä, mutta ainakin 5 vuoden takuuehdot mahdollistivat huollot muuallakin, mitä mahdollisuutta myös käytin. Uuden Sportagen huoltoväli on pidentynyt entisestä, joten tuskinpa huoltokulut antavat aihetta vaikerointiin.
Enpä ole nähnyt täällä muidenkaan valittavan takuun toimimattomuutta!
Juuri takapenkkien monikäyttöisyys on selvästi huonompi mitä edellisessä mallissa, säästö näkyy monessa...
Tämähän on vastaava malli Hyundailta oli ajostaan ainakin hiljaisempi kuin uusi Sportage tekniikka sama mutta vaikutelma auton sisällä selvästi laadukkaampi kuin Sportagessa. Minä valitsisin kyllä ix35:n
Tämä on parempi ajettava kuin mitä oli Kia vastaava uusi Sportage ja Kian malli paljon muovisempi sisältä, joten valintani on Hyundai ix35
Oletko koeajanut molemmat?
Kysyn vain sillä, kun Hyundailla tuntuu olevan joku lähetyssaarnaaja (merkkikiihkouskovainen) näillä palstoilla levittämässä Hyundai-ilosanomaa, usein todennäköisesti ilman omaa kokemusta puheena olevista malleista.
jainakin yksi Kia palstalla joka kirjoittelee ihan lämpimikseen,liekkö koskaan edes ajanut kummallakaan.
Ajossa huomaa erot ix35 / Sportage. Hyundai hiljaisempi, ulkonäkö on makuasia..molemmat varmasti hyviä autoja mutta samanlaisia nämä kaksi eivät ole muuta kuin tekniikkansa puolesta.
ja muutenkin parempi.
pikaisesti tutustuin kyseiseen autoon ja kaikin puolin näytti ihan ok peliltä. Ainut nyt mihin kerkesin kiinnittää huomiota, niin kuskin oven kun aukaisi...tuntui vaan yllättävän kevyen heppoiselta. Pitää tutustua ajan kanssa paremmin, mutta ehdottomasti paremman näköinen kuin edeltäjänsä.
Ainoa josta ilman koeajoa voin valittaa on radion ulkonäkö. Inhoan näitä punaisella näytöllä olevia radioita. Pitäisi olla moivärinäytöllä niin näyttäisi laadukkaammalta. Ei taida rahallakaan saada tähän.
juu,kyllä moivärinäyttö olla pitää.
En sainoisi tavaratilaa pieneksi, joka on 564L. Tässä luokassa olevien katumaastureiden normitilavuudet vaihtelevat 300 - 400L hujakoilla mm. seuraavisssa; rav4, hyundai ix35, skoda yeti, Nisssan käskai, Ford kuga, VW tiguan ja Mitsu ASX. Ainoastaan CRV:ssä on tilaa on reilusti enemmän, mutta on myös kalliimpi.
Nuo uuden mallin ilmoitetut litrat ovat kyllä jonkinmoinen mysteeri. Liekö mitattu eri standardilla kuin kilpailijoilla tai vanhassa mallissa, jonka kontti näyttää selvästi isommalta, vaikka viralliset litrat ovat vain jotain 320! Suosittelen suhtautumaan varauksella tuohon lukuun ja mitatkaa vaikka itse ennen ostopäätöstä. Esimerkiksi Autobildin jutussa sanottiin uuden mallin tavaratilan olevan pienempi kuin edeltäjässä - ja siinä edeltäjässäkin kontti on sentään pienimmästä päästä luokassaan.
Ks. http://www.ajovalo.net/Koeajot/Sportage.html vanhasta Sportagesta:
"Tavaratilan kooksi Kia ilmoittaa 667 litraa Hyundain 325 litraa vastaan. En tiedä, minkälaisella mittaustavalla Kia on moisen lukeman saanut, mutta käytännössä tavaratiloissa ei ole juurikaan eroa."
Veikkaanpa, että tässä uudessa mallissa on nyt käytössä tuo sama mittaustapa eli jokin harvemmin käytetty standardi. Näin tavaratila olisi 15% pienempi kuin edellismallissa - ja koska osa siitä on välipohjan alla, on yhtenäistä tilaa vieläkin vähemmän.
Jos näin on, uuden mallin tavaratilan koko vertailukelpoisella mittaustavalla olisi ehkä n. 280 litraa.
VDA-standardista tuolla Deltan sivuilla kyllä puhutaan ja sehän on se yleisesti käytetty standardi. Ei mene silti kyllä ilmoitettu lukema läpi tuosta vain. Miten tavaratila, joka on silmämääräisesti arvioituna edellismallia pienempi, saattaisi todellisuudessa olla 70% suurempi?! Sehän olisi valtava kokoero.
Kannattaa muistaa tämäkin AutoBild-lehden havainto: "autojen tavaratilan koot poikkeavat valmistajien ilmoittamasta", ks. http://www.deski.fi/page.php?page_id=9&tiedote_id=5862
Esimerkiksi Audi Q7:lle valmistaja ilmoittaa 234 litraa suuremman tilan kuin mitä AutoBildin mittaustulos oli! Pitäisi ilmeisesti lisätä viranomaisvalvontaa tähänkin asiaan.
Itse en ole pitkään aikaan enää tuijottanut noita litralukemia, jos tähtäimessä on ollut auton hankinta. Parhaan näppituntuman saa, kun käy itse katsomassa autoa paikanpäällä. Usein juuri pienillä VDA-mitoilla ilmoitettu kontti voikin olla yllättävän suuri sekä laajalattiainen ja käytännöllisen muotoinen verrattuna kilpailijan suurempiin paperilitroihin. Näin usein varsinkin hatchback-mallisissa autoissa.
Myös muotoilun tärkeyttä korostaa huomio, että sedan-mallien kontit ovat yleensä litroiltaan valtavia - jopa farkkulukemissa, mutta käytännössä sinne ei ahtaan luukun ja mataluuden takia saa mahtumaan kuin muutaman kauppakassin tai pari matkalaukkua, käytännöllisyys siis puuttuu. Nykyautot ovat korkeita ja konttilitroja tuo helposti pohjasta hattuhyllyn tasolle mitattu korkeus, vaikka itse pohjapinta-ala tavaratilassa olisi visuaalisesti arvioitaessa säälittävän pieni.
Joku joka kuljettaa autossaan usein pitkiä tavaroita, arvostaa kontin pituutta. Sellainen taas joka kuljettaa enimmäkseen lastenvaunuja tai pelkkiä treenikasseja, arvostanee tavaratilan riittävää korkeutta.
Ihan järkevää tekstiä.
Mutta vertaillaanpa vielä: Sorenton litrat 528 (viisipaikkaisena). Sportagen litrat 564. Näkeehän sen sokea Reettakin, että Sorenton kontti on isompi, ja onhan auto muutenkin luokkaa isompi kuin Sportage. Silti Sportagen konttia väitetään teknisissä tiedoissa isommaksi! Tosi outoa.
Ilmeisesti Sportagen tavaratila mitataan lattiasta kattoon mukaan vielä se pohjan alapuolella oleva lokerikko. Sportagestahan puuttuu ne takimmaiset sivuikkunat, jotka löytyy Sorentosta. Sorenton tavaratila on mitattu varmaankin sivuikkunoiden alareunan tasolle.
"Auto-piltin" testissä Sportagen tavaratilan kooksi oli mitattu 326 litraa, mikä on varmaan tilavuus pohjasta takalasin alareunaan (tai siihen tavaratilan suojapeittoon asti).
Voisiko tosiaan olla noin? Tuossa Autobildin artikkelissakin sanotaan mittauksesta, joka tehtiin VDA-standardin mukaan: "Kuormaus tehtiin huolellisesti, ikkunan alareunaan asti." Toisaalta, onhan autossa kuitenkin takaikkuna.
Lokerikon saa toki laskea mukaan.
Oliko tuo Autobildin 326 litraa uudelle vai vanhalle Sportagelle?
Tuo luokkajakoon perustuva kokovertailu on muuten aika mielenkiintoinen asia. Oletkos huomannut, että nykyään useissa merkeissä c-segmentin farkku tarjoaa esitteiden mukaan VDA-litroja lähes samanverran ja usein jopa enemmän kuin isompi D-segmentin sisarensa? Usein kuitenkin silmällä arvioitaessa tuo isompi luokka tarjoaa laaja-alaisemman kontin. Yleisestiottaen nykyään auton ulkomittoja tai pelkkää kokoluokkaa arvioimalla ei oikein saa suoraa käsitystä sisätiloista. Pitkä keula ei yksinään tarkoita väljiä sisätiloja tai suurta tavaratilaa. Sen olen kylläkin huomannut, että auton korin leveysmitta korreloi usein sitä, kuinka ahtaalta auton sisällä tuntuu. Samoin akseliväli.
Kokoluokat myös kasvavat. Tämänpäivän Focus on sisätiloiltaan suurempi auto kuin 90-luvun Mondeo. Joskus käy niin, että jos mallistossa on myynnissä aivan uusi keskiluokan edustaja ja sen rinnalla myydään muutaman vuoden vanhempaa isomman luokan mallia, voi tuo em. olla hyvinkin lähellä merkin isompaa autoa. Nythän tosin Kian maastureiden kohdalla tämä teoria ei pidä paikkaansa, kun molemmat ovat uusia, tuota uutta Sorentoa kait alettu jenkeissä myymään hieman aikaisemmin, olisko jo peräti 2009 syksyllä tai jotain??
Auto-Bildin Sportage oli tämä uusi malli.
Ihan mielenkiinnosta tarkistin esim. Honda CRV:n tavaratilan koon Hondan nettisivuilta ko. mallin teknisistä tiedoista. Siellä kerrottiin tavaratilan tilavuudeksi 556 litraa (VDA) ja takapenkit alaslaskettuina ikkunatasoon 955 litraa. Joko en vaan ymmärrä tai osaa arvioida, niin en oikein usko tuon normaalin tavaratilan olevan 556 litraa, jos ei sitäkin lasketa lattiasta kattoon asti. Auto ei kuitenkaan ole kuin n. 15 cm pidempi verrattuna Sportageen ja näissä automalleissa tavaratilan lattia on tyypillisesti aika korkealla. Ja se, että Hondan takapenkkien osalta tulisi lisätilaa vain 399 litraa, niin se tuntuu aika pieneltä. Tai sitten Hondassa on aika ahtaat tilat takapenkkiläisillä.
En löytänyt Hondan osalta näin äkkiä mitää autotestiä tai vastaavaa, jossa olisi tavaratilasta ollut mainintaa ja testaajien näkemystä/mittausta asiasta.
Toyota RAV4:n tavaratilan tilavuudeksi teknisissä tiedoissa ilmoitetaan 410 litraa. Tuo voi olla aika lähellä totuutta. En ole Toyotan tavaratilaa nähnyt tässä mielessä itse. Joku muu voi kommentoida sitä.
Tuon autojen kasvamisen ulos luokastaan ajan mittaan olen kyllä pannut merkille, mutta kuten totesit, ei se tässä tapauksessa vaikuta, kun sekä Sportage että Sorento ovat uusia. Näyttelyssä pääsin vertaamaan näiden tavaratilaa helposti toisiinsa, mittanauhaa en kylläkään käyttänyt.
Minulta löytyi itseltäkin tuo Autobild, jossa uuden Sportagen kontin kooksi ilmoitettiin 326 litraa. Jutussa ei mitenkään kommentoitu eroa virallisiin arvoihin, mutta tavaratilaa sanottiin "minikokoiseksi" ja se oli vertailun pienin (muut autot RAV4, Ford Kuga ja VW Tiguan). Tässä on räikeä ristiriita markkinoinnin kanssa, jossa sanotaan, että "Kia Sportagen tavaratilan koko on parhaimpia luokassaan" ja ilmoitetaan sitten tuo hulppea 564 litraa tilavuudeksi. Autobildin jutun luku penkit kaadettuna taas täsmää ilmoitettuun arvoon. Ota tästäkin selvää!
Uusi Sportage on näköjään saanut viisi tähteä Euro NCAPin törmäystestissä. Loistotulos. Edellistä mallia ei testattu, mutta rinnakkaismalli Tucson saavutti neljä tähteä.
Lauantain Hesarissa oli juttua uudesta Sportagesta. Siinä sanottiin, että tavaratilan koko on ilmoitettu virheellisesti, mittauksen sanottiin olevan kattoon asti plus vielä se alinna oleva lokerikko (jolloin kuulemma renkaanpaikkaussarja ei enää mahdu mukaan). Todellinen tila peitteen alla on kuulemma 325 litraa.
Minusta tuntuu, että kuluttajaviranomaisella voisi olla töitä asian kanssa. Miten mittaustapa voi olla eri valmistajilla noin erilainen, vaikka vedottaisiin samaan VDA-standardiin???
nopeammin ja kaikilla kilkeillä.
Mielestäni Hyundain ix35 vaikutti hienommalta ja hinta on edullinen, etuvetoisen saa siinä 25000€ ei paha..
ja yksi parhaimman näköisistä autoista mitä rahalla saa.
Kun lähden autoa vaihtamaan koe ajan sen ja Nissan Qashkain, muihin en edes vilkaise.Tarjoukset kehiin ja sitä rataa sitten tilaamaan.
ja erittäin hiljainen.Hinta laati taas parasta,kuten Kialla yleensäkin.Koe ajoin myös Qashkain mutta Kia oli hiljaisempi ja lähti tilaukseen.
Nissan Kia sekä Hyundain versiot ajettu ja näistä selvästi paras oli Hyundai ix35. Joten tällainen tulee etuvetoisena, Kialla ei ollut edes saatavana etuvetoista ja nelivetoisen hinta karkaa..
Etuvetoinen tulee Sportage-mallistoonkin myöhemmin. Edellisen sukupolven malliakin myytiin myös etuvetoisena.
ja saat paremman auton 7 vuoden takuulla.
Kian puolelta ei mitään tietoa koska etuvetoinen tulee joten päätös on helppo tehdä Hyundain puolelle ja etuvetoinen on paljon nelivetoista vielä halvempi.
ensi vuoden alkupuolella
ja Wetterin kiskuri hinnoille. Hyundai on järjettömän kallis huoltaa ja muutenkin auto kuluttaa melkein puolet ilmoitettua enemmän.