Enkeleitä ja demoneita

" Jehovan todistajien sivuilta:

- Auttavatko enkelit ihmisiä?
- Miten pahat henget ovat vaikuttaneet ihmisiin?
- Tarvitseeko meidän pelätä pahoja henkiä?

Nykyään enkelit eivät enää näyttäydy maan päällä eläville Jumalan palvelijoille. Nuo ihmissilmälle näkymättömät voimalliset henkiolennot suojelevat kuitenkin yhä hänen kansaansa, varsinkin kaikelta hengelliseltä vahingolta. Raamatussa sanotaan: ”Jehovan enkeli leiriytyy häntä pelkäävien ympärille ja pelastaa heidät.” (Psalmit 34:7.) Miksi nämä sanat voivat rohkaista meitä suuresti? Koska on myös vaarallisia pahoja henkiolentoja, jotka haluavat tuhota meidät.

Nooan päivinä ilmaantui muitakin enkeleitä, jotka kapinoivat Jehovaa vastaan. ...Kun tottelemattomat enkelit palasivat taivaaseen, heidät suljettiin hallitsijansa Saatanan tavoin Jehovan taivaallisen perheen ulkopuolelle (2. Pietarin kirje 2:4). Nykyään he eivät pysty ottamaan itselleen ihmisruumista, mutta he vaikuttavat yhä ihmisiin erittäin vahingollisella tavalla.

Demonit eksyttävät ihmisiä spiritismin välityksellä. Spiritismi on kanssakäymistä demonien kanssa joko suoraan tai meedion kautta.

Pahat henget eivät ainoastaan eksytä ihmisiä vaan myös pelottelevat heitä. Saatana ja hänen demoninsa tietävät nykyään, että heillä on jäljellä vain ’lyhyt aika’ ennen kuin heidät tehdään toimintakyvyttömiksi, ja he ovat nyt vaarallisempia kuin koskaan (Ilmestys 12:12, 17).

MITEN VASTUSTAA PAHOJA HENKIÄ?

* Hankkiudu eroon spiritistisistä esineistä
* Tutki Raamattua
* Rukoile Jumalaa
"
http://www.watchtower.org/fi/bh/article_10.htm



"*** g80 7/22 p. 31 Watching the World ***
◆ When the motion picture about demon possession “Exorcist II” was shown recently on U.S. television, a mother and her four-year-old daughter in Wichita Falls, Texas, reportedly watched it together. One scene is said to depict the cutting out of a girl’s heart to get rid of a demon. The little Texas girl was later found murdered in the same fashion. Her mother was charged with the homicide."

"*** g80 12/8 p. 11 Breaking Free From Occult Power ***
Since the release of the movie “The Exorcist” some years ago, many reports are on file of the adverse effects it had on many who saw it. Maureen was an atheist. She had heard so much about the film that she decided to go to see it with a friend. The results were dramatic.
“It was the most terrifying thing I have ever seen. It was horrible. I could feel something was happening to me. I was shaking all over and could only just manage to pick myself up from my seat to walk out. But this was only the beginning of my troubles.

...
...“During the coming weeks things went from bad to worse. I was frightened to go to bed and when I did I would wake up in a cold sweat. I knew there was something in my house, as I could feel it with me wherever I went. I felt I was going out of my mind."


Edellä esitetyn valossa on selvää, että todistajen oppiin kuuluu olennaisena osana demonien ja enkelien vaikutus. Onkin aika mielenkiintoista miettiä miksi osa entisistä todistajista haluaa kieltää keskustelun aiheesta kokonaan. Pelkäävätkö he, että keskustelu demoineista on samaa kuin kutsuisi ne luokseen?


Sinällään demonien pelko ei tunnu ottavan vähentyäkseen, vaikka ihmisen pitäisi olla entistäkin valistuneempi.
Manaajia joudutaan kouluttamaan lisää, kun edelliset hukkuvat töihinsä:

"Overwhelmed with requests for exorcists, U.S. Roman Catholic bishops are holding a special training workshop in Baltimore this weekend to teach clerics the esoteric rite, the Catholic News Service reported.

The church has signed up 56 bishops and 66 priests for the two-day workshop that began on Friday, seeking to boost the small group of just five or six American exorcists that the church currently has on its books..."

http://www.reuters.com/article/idUSTRE6AB4Y620101112

31

417

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pohditaanpa hiukan demonien alkuperää.

      5 Moos.32:17
      He uhrasivat riivaajille, epäjumalille, jumalille, joita he eivät tunteneet, uusille, äsken tulleille, joista teidän isänne eivät tienneet.

      Ps.106:37
      Ja he uhrasivat poikiansa ja tyttäriänsä riivaajille. (hengille -92)
      ....

      "Juutalaisten demoniopissa on paljon yhteistä Arabian beduiinien henkiä koskevien uskomuksien kanssa. Kanaanilaisten henkien palvontakäytäntö ja uskomukset olivat saaneet paljon vaikutteita muinaisesta Kaldeasta, jonka demonioppi on pääosin esi-seemiläistä. Babylonian pakkosiirtolaisuuden aikana juutalaiset joutuivat sekä kaldealaisten että persialaisten hyviä ja pahoja henkiä koskevien uskomuksien vaikutuksen alaisiksi. Tämä dualistinen näkemys hyvistä ja pahoista hengistä tulikin hallitsevaksi tekijäksi juutalaisten demonioppiin ja enkelioppiin."

      "varhaisessa juutalaisuudessa ja vanhemmissa VT:n kirjoituksissa Jumala on kaikkien tapahtumien aikaansaaja: Jahve yksin tekee/ vaikuttaa kaiken, onnen ja onnettomuuden, valon ja pimeyden, elämän ja kuoleman, korottaa ja alentaa (1 Sam.2:6-7;1 Sam.16:14 Jahve lähetti itse pahan hengen vaivaamaan Saulia, ei siis saatana:

      Jes.45:7 "Minä, joka luon valon ja luon pimeyden ja tuotan yhtä lailla onnen ja onnettomuuden", Aam.3:6 "..Tapahtuuko kaupungissa onnettomuutta Herran sitä aiheuttamatta?" )."

      "Alunperin vanhatestamentillisessa juutalaisuudessa ei ollut mitään dualistista, kaksijakoista maailmankuvaa Jumalan ja pahan saatanan välisestä taistelusta. VT ei tue erottelua, jonka mukaan kaikki pahat asiat ovat "saatanan aikaansaannoksia" ja kaikki hyvä ja onnellinen on Jahven aikaansaamaa. VT:n teologia on vanhastaan monismia: ei ole kahta erillistä keskenään taistelevaa voimaa, joista toinen tuottaa hyvää ja toinen pahaa, vaan ainoastaan Yksi, joka tuottaa kaiken ja on kaiken maailmassa tapahtuvan takana viime kädessä."

      http://www.kristinusko-raamattu.argumentti.fi/saatana_demonit_paholainen.php?id=44

      Tuo näkemys tukee myös sitä, että saatana, jota kovin paljon ei VT:ssä edes näe, saa jumalalta luvan koetella Jobia, ei toimia omin päin.

      Tuaregithan ovat tunnettuja miehistä, jotka peittävät kasvonsa ja naisista joiden kasvot näkyvät. He ovat poikkeus Afrikan muslimeissa ja pitävät aika lujaa kiinni omista uskomuksistaan edelleen.
      Tuaregimiesten kasvojen peittämisen YKSI syy on estää autiomaassa vaeltelevia henkiä menemäst sinään ruumiin aukoista ja aiheuttamasta sairauksia. Samasta syystä naiset maalavaat kasvoihinsa erilaisia merkkejä pelottamaan henkiä.

      Henkien ja demonien kehitys, samoin saatanan, lienee ihan oma lukunsa.

      • Pii on 3.0

        ..ajallisesti vanhimmat raamatun kirjoitukset; vaikka tuossa linkissä jobin kirjan osalta toisin mainitaan.
        Deboran laulussa on erikoinen lause ;
        .." Tähdet kävivät sotaa taivaalla ; " -
        Toisaalta vanhempi Arameankielinen teksti kertoo 2 Piet; , tekstin toisin sanoin kuin KR; 38, joka kertoo ; ,
        "Ne enkelit, jotka eivät säilyttäneet valta-asemaansa, syöstiin " Pimeyden kuiluihin, odottamaan Suuren päivän tuomiota ; ," -Käännös oli kömpelö, kun arvon kääntäjärovastit eivät ymmärtäneet tekstistä pilkkuakaan ; ,
        PImeyden kuilut ovat avaruuden pimeys ; ," Arameank; , teksti samasta ; ,"
        .."Ne olivat ne nuo miehet, jotka nousivat avaruuden pimeyteen, -Tulipatsaan päällä ." -
        Näistä tulee mieleen, että ensiksi nämä olivat niitä Jumalan Poikia, -Beni Ahlim, - jotka jättivät asuntonsa avaruuksissa, ja tulvat Maan päälle tultasyöksevillä aluksilla, ja otivat ihmisten tyttäret avioikseen . Ja heille syntyi näitä jättiläisiä, joiden henget jäivät mellastamaan , kun jätit hukkuivat vedenpaisumukseen .
        ..Siinä vettentulossa joitain on pienenpieniä ongelmia; Miksi ei Gobin suolaaavikko sulanut,..- ja miten Coloradon Suuri kanjoni jäi pystyyn , vaikka vettä oli rapiat 9 km, yllänsä?
        ..No ei semitään, jokaisesa taulussakin on ain joitain virheitä, saati sitten Demonihommissa


      • helel
        Pii on 3.0 kirjoitti:

        ..ajallisesti vanhimmat raamatun kirjoitukset; vaikka tuossa linkissä jobin kirjan osalta toisin mainitaan.
        Deboran laulussa on erikoinen lause ;
        .." Tähdet kävivät sotaa taivaalla ; " -
        Toisaalta vanhempi Arameankielinen teksti kertoo 2 Piet; , tekstin toisin sanoin kuin KR; 38, joka kertoo ; ,
        "Ne enkelit, jotka eivät säilyttäneet valta-asemaansa, syöstiin " Pimeyden kuiluihin, odottamaan Suuren päivän tuomiota ; ," -Käännös oli kömpelö, kun arvon kääntäjärovastit eivät ymmärtäneet tekstistä pilkkuakaan ; ,
        PImeyden kuilut ovat avaruuden pimeys ; ," Arameank; , teksti samasta ; ,"
        .."Ne olivat ne nuo miehet, jotka nousivat avaruuden pimeyteen, -Tulipatsaan päällä ." -
        Näistä tulee mieleen, että ensiksi nämä olivat niitä Jumalan Poikia, -Beni Ahlim, - jotka jättivät asuntonsa avaruuksissa, ja tulvat Maan päälle tultasyöksevillä aluksilla, ja otivat ihmisten tyttäret avioikseen . Ja heille syntyi näitä jättiläisiä, joiden henget jäivät mellastamaan , kun jätit hukkuivat vedenpaisumukseen .
        ..Siinä vettentulossa joitain on pienenpieniä ongelmia; Miksi ei Gobin suolaaavikko sulanut,..- ja miten Coloradon Suuri kanjoni jäi pystyyn , vaikka vettä oli rapiat 9 km, yllänsä?
        ..No ei semitään, jokaisesa taulussakin on ain joitain virheitä, saati sitten Demonihommissa

        Osa oppineista arvelee pahojen henkien olevan peräisin zarathustralaisuudesta.

        "Rappion, surun ja sairauksien aiheuttajaksi Zarathustralaiset personifioivat Pahan hengen (Angra Mainju, toisinaan myös Ahriman). Avestan vanhimmissa hymneissä nimeä ei mainita lainkaan, sillä se oli tabuistisesti vältetty. Myöhemmän käsityksen mukaan Jumalallinen viisaus Ahura Mazda on luojajumala ja taistelee pahaa ja valheellista Angra Mainju vastaan. Nämä kaksi henkeä esitetään toisinaan kaksosina."

        "Kuoleman jälkeen ihminen joutuu tilille tekemisistään ja tekemättä jättämisistään. Taivaanportin kirjuri mehr davar, kirjaa ylös kaikki ihmisten teot.
        Luonnonvastaisen Ahrimanin tai Angra Mainjun seuraajat päätyvät Valheen taloon. Täällä elävät unohdettujen sielut, joita ei muisteta kuoleman jälkeen."

        "Kun Ahura Mazda viimein ihmisten avulla voittaa taistelun, hän perustaa yhdessä Zarathustran kanssa jumalan valtakunnan maan päälle, ja ihmiset elävät Jumalallisen Viisauden kanssa ikuisessa autuudessa. Pohjimmiltaan Viisauden herra on voimakkaampi (Zarathustran kerrotaan aika ajoin epäilleen tätä), mutta kun hän loi ihmisen, hän antoi tälle vapaan tahdon, jonka avulla ihminen voi valita puolen, jolla hän taistelee."

        "Professori Jaakko Hämeen-Anttilan mukaan zarathustralaisuus vaikutti merkittävästi juutalaiseen uskontoon.[13]Juutalaiset omaksuivat akemenidien valtakautena zarathustralaisen dualismin, joka erottaa hyvän ja pahan jyrkästi toisistaan. Näin syntyi länsimainen käsitys Saatanasta.[13]
        Vanhassa testamentissa zarathustralaisen uskonnon vaikutus näkyy Persian kuninkaan Kyyroksen kautta. Persian kuningas Kyyros Suuri II vapautti juutalaiset pakkosiirtolaisuudesta vuonna 538 eea. ja liitti Babylonian osaksi Persian valtakuntaan. Jesajan kirjassa Kyyrosta ylistetään messiaaksi. Jesajan kirja (45:1) käyttää Kyyroksesta kreikan kielen sanaa Χριστος (khristos), joka tarkoittaa voideltua kuningasta. (ks. Kristus)"

        "Hintze esittää, että kristinusko on saanut zarathustralaisuudesta ruumin ylösnousemuksen, viimeisen tuomion, paholaisen, taivaan ja helvetin sekä vapahtajan toisen tulemisen ja täydellisen maailman aikojen lopussa."

        http://fi.wikipedia.org/wiki/Zarathustralaisuus


      • helel kirjoitti:

        Osa oppineista arvelee pahojen henkien olevan peräisin zarathustralaisuudesta.

        "Rappion, surun ja sairauksien aiheuttajaksi Zarathustralaiset personifioivat Pahan hengen (Angra Mainju, toisinaan myös Ahriman). Avestan vanhimmissa hymneissä nimeä ei mainita lainkaan, sillä se oli tabuistisesti vältetty. Myöhemmän käsityksen mukaan Jumalallinen viisaus Ahura Mazda on luojajumala ja taistelee pahaa ja valheellista Angra Mainju vastaan. Nämä kaksi henkeä esitetään toisinaan kaksosina."

        "Kuoleman jälkeen ihminen joutuu tilille tekemisistään ja tekemättä jättämisistään. Taivaanportin kirjuri mehr davar, kirjaa ylös kaikki ihmisten teot.
        Luonnonvastaisen Ahrimanin tai Angra Mainjun seuraajat päätyvät Valheen taloon. Täällä elävät unohdettujen sielut, joita ei muisteta kuoleman jälkeen."

        "Kun Ahura Mazda viimein ihmisten avulla voittaa taistelun, hän perustaa yhdessä Zarathustran kanssa jumalan valtakunnan maan päälle, ja ihmiset elävät Jumalallisen Viisauden kanssa ikuisessa autuudessa. Pohjimmiltaan Viisauden herra on voimakkaampi (Zarathustran kerrotaan aika ajoin epäilleen tätä), mutta kun hän loi ihmisen, hän antoi tälle vapaan tahdon, jonka avulla ihminen voi valita puolen, jolla hän taistelee."

        "Professori Jaakko Hämeen-Anttilan mukaan zarathustralaisuus vaikutti merkittävästi juutalaiseen uskontoon.[13]Juutalaiset omaksuivat akemenidien valtakautena zarathustralaisen dualismin, joka erottaa hyvän ja pahan jyrkästi toisistaan. Näin syntyi länsimainen käsitys Saatanasta.[13]
        Vanhassa testamentissa zarathustralaisen uskonnon vaikutus näkyy Persian kuninkaan Kyyroksen kautta. Persian kuningas Kyyros Suuri II vapautti juutalaiset pakkosiirtolaisuudesta vuonna 538 eea. ja liitti Babylonian osaksi Persian valtakuntaan. Jesajan kirjassa Kyyrosta ylistetään messiaaksi. Jesajan kirja (45:1) käyttää Kyyroksesta kreikan kielen sanaa Χριστος (khristos), joka tarkoittaa voideltua kuningasta. (ks. Kristus)"

        "Hintze esittää, että kristinusko on saanut zarathustralaisuudesta ruumin ylösnousemuksen, viimeisen tuomion, paholaisen, taivaan ja helvetin sekä vapahtajan toisen tulemisen ja täydellisen maailman aikojen lopussa."

        http://fi.wikipedia.org/wiki/Zarathustralaisuus

        Muinaisessa Egyptissä demonit asuivat luomisen reunoilla, sekä elävien että kuolleiden maailmassa.
        Alisessa jotkut demonit olivat Osiriksen seuraajia, samalla kun toiset ahdistelivat niitä, jotka kulkivat hänen valtakuntansa läpi.
        Elävien maailmassa demonit, jotka tunnettiin Sekhmetin sanansaattajina, toivat muasaan sairuaksia ja epäonnea, ja tyytymättömät kuolleet ja ilkeät henget saattoivat häiritä tavallisten ihmisten elämää.

        http://www.britishmuseum.org/explore/highlights/article_index/d/demons_and_magic_ancient_egypt.aspx

        Egyptissä tosin lääketiede oli muutakin kuin henkien ajamista kehosta, mutta ilmeisesti jos selkeää syytä ei löydetty sairaudelle, syypäänä pidettiin henkiä, ja näitä koetettiin ajaa pois:

        "Some of these spells were:
        "These words are to be spoken over the sick person. ‘O Spirit, male of female, who lurks hidden in my flesh and in my limbs, get out of my flesh. Get out of my limbs!" This was a remedy for a mother and child.

        "Come! You who drives out evil things from my stomach and my limbs. He who drinks this shall be cured just as the gods above were cured.".."

        http://www.historylearningsite.co.uk/ancient_egyptian_medicine.htm

        Bes oli jumala, jonka ajateltiin pelottavan pahat henget pois.


        Juutalaisuus on ollut tekemisissä Egyptin mystiikan ja uskontojen kanssa , vaikutteita täältäkin on otettu.


    • Vt-järjestön johtajat Russel ja Rutherford harjoittivat itse spriritismiä.
      Russel sai viestejä automaattikirjoituksella ja Rutherford käytti ilmeisesti QUIJA-lautaa.

      • juu.

        Josta on tietysti todisteita. Laitapa linkkiä.


      • 37erufjhnc

        Annas tulla vaan todisteita, tämähän on todella mielenkiintoinen juttu!

        Ja ellet niitä laita, se onkin vähän vakavampi juttu se, vaikka rus ja ruth ovatkin jo aikaa sitten lähteneet keskuudestamme.


      • 37erufjhnc kirjoitti:

        Annas tulla vaan todisteita, tämähän on todella mielenkiintoinen juttu!

        Ja ellet niitä laita, se onkin vähän vakavampi juttu se, vaikka rus ja ruth ovatkin jo aikaa sitten lähteneet keskuudestamme.

        Russel julkaisi kirjan nimeltä:Angels and women. Sen hän sai automaattikirjoituksella. Hän sai kuulemma kirjeitä enkeliltä, joka katui Luciferin joukkoon loikkaamistaan.
        Rutherford taas puolestaan uskoi, että demonit voivat pakotetuina antaa oikeitakin tietoja.
        Kaikki hänen ennustuksensa osoittautuivat kuitenkin vääriksi.
        JT-tunnus TORNI on vanha occulttinen tunnus, joka on mm.Artemis epäjumalan kruunussa. Antiikin aikana pystytettiin torni-alttareita, joilla palvottiin luonnonhenkiä, Bachhusta, Pan-jumalaa tms.


      • MarkkuP kirjoitti:

        Russel julkaisi kirjan nimeltä:Angels and women. Sen hän sai automaattikirjoituksella. Hän sai kuulemma kirjeitä enkeliltä, joka katui Luciferin joukkoon loikkaamistaan.
        Rutherford taas puolestaan uskoi, että demonit voivat pakotetuina antaa oikeitakin tietoja.
        Kaikki hänen ennustuksensa osoittautuivat kuitenkin vääriksi.
        JT-tunnus TORNI on vanha occulttinen tunnus, joka on mm.Artemis epäjumalan kruunussa. Antiikin aikana pystytettiin torni-alttareita, joilla palvottiin luonnonhenkiä, Bachhusta, Pan-jumalaa tms.

        Täältä löytyy lisää pastori Russellin esittämiä kummallisuuksia:

        http://www.sixscreensofthewatchtower.com/3occultorigins1.html


      • Markku_Meilo
        MarkkuP kirjoitti:

        Russel julkaisi kirjan nimeltä:Angels and women. Sen hän sai automaattikirjoituksella. Hän sai kuulemma kirjeitä enkeliltä, joka katui Luciferin joukkoon loikkaamistaan.
        Rutherford taas puolestaan uskoi, että demonit voivat pakotetuina antaa oikeitakin tietoja.
        Kaikki hänen ennustuksensa osoittautuivat kuitenkin vääriksi.
        JT-tunnus TORNI on vanha occulttinen tunnus, joka on mm.Artemis epäjumalan kruunussa. Antiikin aikana pystytettiin torni-alttareita, joilla palvottiin luonnonhenkiä, Bachhusta, Pan-jumalaa tms.

        >>Russel julkaisi kirjan nimeltä:Angels and women.

        Ko. kirja oli alkuperäiseltä nimeltään Seola ja se on julkaistu 1878. Vasta Rutherford sekosi siihen kirjaan 1924, nimeten sen uudestaan:

        http://www.jehovahs-witness.net/watchtower/beliefs/189142/1/Rutherford-in-the-WT-PROMOTED-a-book-inspired-by-a-demon-but-agrees-Book-of-Enoch

        Russelin kunniaksi voi mainita vaikka tällaisen sekoilun:

        "When Uranus and Jupiter meet in the humane sign of Aquarius in 1914, the long-promised era will have made a fair start in the work of setting man free to work out his own salvation, and will insure the ultimate realization of dreams and ideals of all poets and sages in history." {WT May 1 1903 repr. 3184}

        Rutherford taas antoi monoa kaverille, jota närästi silloinen WTBTS:n spiritistinen meno:

        http://www.seanet.com/~raines/goodrich.html


      • tulemaan.
        MarkkuP kirjoitti:

        Russel julkaisi kirjan nimeltä:Angels and women. Sen hän sai automaattikirjoituksella. Hän sai kuulemma kirjeitä enkeliltä, joka katui Luciferin joukkoon loikkaamistaan.
        Rutherford taas puolestaan uskoi, että demonit voivat pakotetuina antaa oikeitakin tietoja.
        Kaikki hänen ennustuksensa osoittautuivat kuitenkin vääriksi.
        JT-tunnus TORNI on vanha occulttinen tunnus, joka on mm.Artemis epäjumalan kruunussa. Antiikin aikana pystytettiin torni-alttareita, joilla palvottiin luonnonhenkiä, Bachhusta, Pan-jumalaa tms.

        Missä kohdin hän kertoo saaneensa jotain automaattikirjoituksella.

        Seola is a fantasy, revealed to the writer while listening to the performance of an extraordinary musical composition. (wish they listed which one). It was sudden and unforeseen as the landscape which sometimes appears to a benighted traveller, for one instant only, illumined by the lightning's flash.


      • hömppää.
        diovmorf kirjoitti:

        Täältä löytyy lisää pastori Russellin esittämiä kummallisuuksia:

        http://www.sixscreensofthewatchtower.com/3occultorigins1.html

        Mitäs kummallisuuksia. Jos tarkastelee samalta ajalta yleistä kirjoittelua on aivan turha esittää Russelia jonkin sortin oman aikansa kummajaisena. Koita nyt pysyä tolkuissasi.


      • Hmm, joo, pitää kattella tota hiukan enemmän, en menisi mitenkään ihmettelemään noita mainitsemiasi juttuja, käyttihän Jungkin astrologiaa apunaan psykologiassa.

        Ennemminkin tuollaiset asiat ovat todiste puhtaasti inhimillisestä uskonnon alkuperästä.
        Joseph Smith taisi saada joltain enkeliltä näyn jne. Jostain tällaisista ne aina lähtevät ja asianomainen sitten itse luulee sitä autenttiseksi jumalan ilmoitukseksi, jne.


      • hömppää. kirjoitti:

        Mitäs kummallisuuksia. Jos tarkastelee samalta ajalta yleistä kirjoittelua on aivan turha esittää Russelia jonkin sortin oman aikansa kummajaisena. Koita nyt pysyä tolkuissasi.

        En olekaan tarkastelemassa Russellin henkilökohtaisia näkemyksiä sellaisenaan, vaan Jumalan itsensä valitsemana palvelijana. Muutenhan en tällaisia asioita toki menisi kaivelemaankan, mutta kun nykyinen jehovantodistajuus ratsastaa Russellin työllä väittäen Jumalan käyttäneen Russellia (siitäkin huolimatta, että raamatuntutkijat toimivat yhä edelleen Jehovan todistajista täysin erillään, noudattaen Russellin opetuksia, joista Rutherford luopioitui).


      • Markku_Meilo
        tulemaan. kirjoitti:

        Missä kohdin hän kertoo saaneensa jotain automaattikirjoituksella.

        Seola is a fantasy, revealed to the writer while listening to the performance of an extraordinary musical composition. (wish they listed which one). It was sudden and unforeseen as the landscape which sometimes appears to a benighted traveller, for one instant only, illumined by the lightning's flash.

        >>Missä kohdin hän kertoo saaneensa jotain automaattikirjoituksella.

        Kuten lainasit kirjan liitteen ensimmäisiä sanoja sivulta 239:

        "...revealed to the writer..."

        Kirjan arvo oli nimenomaan siinä, että sen käsitettiin tulleen saneluna henkimaailmasta, täällä muutama vanha ote käsityksistä:

        http://www.jehovahs-witness.net/watchtower/beliefs/178941/1/Angels-and-Women-Seola


      • kun.
        Markku_Meilo kirjoitti:

        >>Missä kohdin hän kertoo saaneensa jotain automaattikirjoituksella.

        Kuten lainasit kirjan liitteen ensimmäisiä sanoja sivulta 239:

        "...revealed to the writer..."

        Kirjan arvo oli nimenomaan siinä, että sen käsitettiin tulleen saneluna henkimaailmasta, täällä muutama vanha ote käsityksistä:

        http://www.jehovahs-witness.net/watchtower/beliefs/178941/1/Angels-and-Women-Seola

        Siis missä kohdin sanotaan että Russel on automaattikirjoittanut kirjan kuten Markku P julisti.


      • ....
        diovmorf kirjoitti:

        En olekaan tarkastelemassa Russellin henkilökohtaisia näkemyksiä sellaisenaan, vaan Jumalan itsensä valitsemana palvelijana. Muutenhan en tällaisia asioita toki menisi kaivelemaankan, mutta kun nykyinen jehovantodistajuus ratsastaa Russellin työllä väittäen Jumalan käyttäneen Russellia (siitäkin huolimatta, että raamatuntutkijat toimivat yhä edelleen Jehovan todistajista täysin erillään, noudattaen Russellin opetuksia, joista Rutherford luopioitui).

        Mitäs se Russel itse totesi erehtymättömyydestään. Kertaisitkos kun on päässyt unohtumaan.


      • Markku_Meilo
        kun. kirjoitti:

        Siis missä kohdin sanotaan että Russel on automaattikirjoittanut kirjan kuten Markku P julisti.

        >>...kuten Markku P julisti.

        Kysy kaimalta, ehkä hän korjaa virheensä. Oleellisinta asiassa lienee se, että WTBTS ja IBSA hyväksyivät tekstin, joka käsitettiin henkimaailman tuotokseksi. Tosin on ymmärrettävää, että tartut tuollaiseen virheeseen, jotta Vt-seuran sekoilu jäisi taustalle. Seolan päivitetyssä versiossa ”Angels and Women” vuodelta 1924 selitysosan kaikki viitteet ulkopuolisiin lähteisiin (Raamattu poislukien) ovat WTBTS/IBSA:n julkaisemaan materiaaliin:

        “See THE HARP OF GOD, pages 342, 343; and STUDIES IN THE SCRIPTURES, Vol. I, pages 191, 192; Vol. V, pages 341-343.” (Sivu 251)

        “See THE HARP OF GOD, pages 36, 37; and STUDIES IN THE SCRIPTURES, Vol. VII, pages 500-503.” (Sivu 253)

        “See THE HARP OF GOD, page 30; and STUDIES IN THE SCRIPTURES Vol. I, page 183.” (Sivu 254)

        “See THE HARP OF GOD, pages 28, 29, 39, 40; and STUDIES IN THE SCRIPTURES, Vol. VII, pages 82-95.” (Sivu 255)

        “See THE HARP OF GOD, page 35, chapter 3; and STUDIES IN THE SCRIPTURES, Vol. V, pages 353-381.” (Sivu 256)

        “From the Scenario of the PHOTO-DRAMA OF CREATION (page 17) we quote:” (Sivu 256)

        “See STUDIES IN THE SCRIPTURES Vol. I, page 129; Vol. V, page 345; and THE HARP OF GOD, pages 322, 323.” (Sivu 259)

        “See Scenario of the PHOTO-DRAMA OF CREATION, pages 2, 3, 19.” (Sivu 260)

        “See 1 Timothy 6:16; and STUDIES IN THE; SCRIPTURES, Vol. I, page 173, chapter 10.” (Sivu 260)

        “See STUDIES IN THE SCRIPTURES, Vol. II. page 162; Vol. IV, page 606.” (Sivu 261)

        “See Scenario of the PHOTO-DRAMA OF CREATION, page 19,” (Sivu 263)

        ”See THE HARP OF GOD, page 319, chapter 11; and STUDIES IN THE SCRIPTURES, Vol. IV, page 615, chapter 13.” (Sivu 264)

        “See THE HARP OF GOD, page 115, chapter 6; and STUDIES IN THE SCRIPTURES Vol. V, pages 426-482.” (Sivu 265)

        ”See THE HARP OF GOD, page 181, chapter 8, and STUDIES IN THE SCRIPTURES Vol. VI, pages 85, 163, chapters 3, 4.” (Sivu 266)

        “…and THE HARP OF GOD, pages 542-352.” (Sivu 266)

        “See A DESIRABLE GOVERNMENT pages 31-35.” (Sivu 268)

        Tämän viimeksi mainitun 55-sivuisen kirjasen kirjoittaja on Rutherford ja sen julkaisija on IBSA. Julkaisuvuosi on 1924, siis sama kuin ’Angels and Women’ -kirjan julkaisuvuosi.


      • inkvisitiota.
        Markku_Meilo kirjoitti:

        >>...kuten Markku P julisti.

        Kysy kaimalta, ehkä hän korjaa virheensä. Oleellisinta asiassa lienee se, että WTBTS ja IBSA hyväksyivät tekstin, joka käsitettiin henkimaailman tuotokseksi. Tosin on ymmärrettävää, että tartut tuollaiseen virheeseen, jotta Vt-seuran sekoilu jäisi taustalle. Seolan päivitetyssä versiossa ”Angels and Women” vuodelta 1924 selitysosan kaikki viitteet ulkopuolisiin lähteisiin (Raamattu poislukien) ovat WTBTS/IBSA:n julkaisemaan materiaaliin:

        “See THE HARP OF GOD, pages 342, 343; and STUDIES IN THE SCRIPTURES, Vol. I, pages 191, 192; Vol. V, pages 341-343.” (Sivu 251)

        “See THE HARP OF GOD, pages 36, 37; and STUDIES IN THE SCRIPTURES, Vol. VII, pages 500-503.” (Sivu 253)

        “See THE HARP OF GOD, page 30; and STUDIES IN THE SCRIPTURES Vol. I, page 183.” (Sivu 254)

        “See THE HARP OF GOD, pages 28, 29, 39, 40; and STUDIES IN THE SCRIPTURES, Vol. VII, pages 82-95.” (Sivu 255)

        “See THE HARP OF GOD, page 35, chapter 3; and STUDIES IN THE SCRIPTURES, Vol. V, pages 353-381.” (Sivu 256)

        “From the Scenario of the PHOTO-DRAMA OF CREATION (page 17) we quote:” (Sivu 256)

        “See STUDIES IN THE SCRIPTURES Vol. I, page 129; Vol. V, page 345; and THE HARP OF GOD, pages 322, 323.” (Sivu 259)

        “See Scenario of the PHOTO-DRAMA OF CREATION, pages 2, 3, 19.” (Sivu 260)

        “See 1 Timothy 6:16; and STUDIES IN THE; SCRIPTURES, Vol. I, page 173, chapter 10.” (Sivu 260)

        “See STUDIES IN THE SCRIPTURES, Vol. II. page 162; Vol. IV, page 606.” (Sivu 261)

        “See Scenario of the PHOTO-DRAMA OF CREATION, page 19,” (Sivu 263)

        ”See THE HARP OF GOD, page 319, chapter 11; and STUDIES IN THE SCRIPTURES, Vol. IV, page 615, chapter 13.” (Sivu 264)

        “See THE HARP OF GOD, page 115, chapter 6; and STUDIES IN THE SCRIPTURES Vol. V, pages 426-482.” (Sivu 265)

        ”See THE HARP OF GOD, page 181, chapter 8, and STUDIES IN THE SCRIPTURES Vol. VI, pages 85, 163, chapters 3, 4.” (Sivu 266)

        “…and THE HARP OF GOD, pages 542-352.” (Sivu 266)

        “See A DESIRABLE GOVERNMENT pages 31-35.” (Sivu 268)

        Tämän viimeksi mainitun 55-sivuisen kirjasen kirjoittaja on Rutherford ja sen julkaisija on IBSA. Julkaisuvuosi on 1924, siis sama kuin ’Angels and Women’ -kirjan julkaisuvuosi.

        Ei hätää, sinähän olet koko ajan painottanut että RT ja JT ovat eri poppoota. Mutta itse kuitenkin olisin suopea Russelia kohtaan, hän sanoikin, että yrittää poimia ne parhaat Raamatun mukaiset opit uskonnoista. Russell oli ennakkoluuloton. Kirjassa kiinnosti varmaan miten siinä kuvailtiin enkelit yms. taivas hommelit. Vielä tuolloin oli muutenkin ristiä ja muuta riippaa mukana.


      • Markku_Meilo kirjoitti:

        >>...kuten Markku P julisti.

        Kysy kaimalta, ehkä hän korjaa virheensä. Oleellisinta asiassa lienee se, että WTBTS ja IBSA hyväksyivät tekstin, joka käsitettiin henkimaailman tuotokseksi. Tosin on ymmärrettävää, että tartut tuollaiseen virheeseen, jotta Vt-seuran sekoilu jäisi taustalle. Seolan päivitetyssä versiossa ”Angels and Women” vuodelta 1924 selitysosan kaikki viitteet ulkopuolisiin lähteisiin (Raamattu poislukien) ovat WTBTS/IBSA:n julkaisemaan materiaaliin:

        “See THE HARP OF GOD, pages 342, 343; and STUDIES IN THE SCRIPTURES, Vol. I, pages 191, 192; Vol. V, pages 341-343.” (Sivu 251)

        “See THE HARP OF GOD, pages 36, 37; and STUDIES IN THE SCRIPTURES, Vol. VII, pages 500-503.” (Sivu 253)

        “See THE HARP OF GOD, page 30; and STUDIES IN THE SCRIPTURES Vol. I, page 183.” (Sivu 254)

        “See THE HARP OF GOD, pages 28, 29, 39, 40; and STUDIES IN THE SCRIPTURES, Vol. VII, pages 82-95.” (Sivu 255)

        “See THE HARP OF GOD, page 35, chapter 3; and STUDIES IN THE SCRIPTURES, Vol. V, pages 353-381.” (Sivu 256)

        “From the Scenario of the PHOTO-DRAMA OF CREATION (page 17) we quote:” (Sivu 256)

        “See STUDIES IN THE SCRIPTURES Vol. I, page 129; Vol. V, page 345; and THE HARP OF GOD, pages 322, 323.” (Sivu 259)

        “See Scenario of the PHOTO-DRAMA OF CREATION, pages 2, 3, 19.” (Sivu 260)

        “See 1 Timothy 6:16; and STUDIES IN THE; SCRIPTURES, Vol. I, page 173, chapter 10.” (Sivu 260)

        “See STUDIES IN THE SCRIPTURES, Vol. II. page 162; Vol. IV, page 606.” (Sivu 261)

        “See Scenario of the PHOTO-DRAMA OF CREATION, page 19,” (Sivu 263)

        ”See THE HARP OF GOD, page 319, chapter 11; and STUDIES IN THE SCRIPTURES, Vol. IV, page 615, chapter 13.” (Sivu 264)

        “See THE HARP OF GOD, page 115, chapter 6; and STUDIES IN THE SCRIPTURES Vol. V, pages 426-482.” (Sivu 265)

        ”See THE HARP OF GOD, page 181, chapter 8, and STUDIES IN THE SCRIPTURES Vol. VI, pages 85, 163, chapters 3, 4.” (Sivu 266)

        “…and THE HARP OF GOD, pages 542-352.” (Sivu 266)

        “See A DESIRABLE GOVERNMENT pages 31-35.” (Sivu 268)

        Tämän viimeksi mainitun 55-sivuisen kirjasen kirjoittaja on Rutherford ja sen julkaisija on IBSA. Julkaisuvuosi on 1924, siis sama kuin ’Angels and Women’ -kirjan julkaisuvuosi.

        virheeni. Luulin, että Russel julkaisi itse kirjan:angels and the woman. Mutta Meilo tuntee vt-historian paremmin.
        Eli, Russel ei nähtävästi itse kokeillut automaattikirjoitusta, mutta oli kylläkin hyvin kiinnostunut okkultismista.
        Perun puheeni tästä asiasta.


      • Markku_Meilo
        inkvisitiota. kirjoitti:

        Ei hätää, sinähän olet koko ajan painottanut että RT ja JT ovat eri poppoota. Mutta itse kuitenkin olisin suopea Russelia kohtaan, hän sanoikin, että yrittää poimia ne parhaat Raamatun mukaiset opit uskonnoista. Russell oli ennakkoluuloton. Kirjassa kiinnosti varmaan miten siinä kuvailtiin enkelit yms. taivas hommelit. Vielä tuolloin oli muutenkin ristiä ja muuta riippaa mukana.

        >>Ei hätää, sinähän olet koko ajan painottanut että RT ja JT ovat eri poppoota.

        Että sellainen pakotie nyt valittiin. Olen painottanut, että Vt-seura on yksi ja sama, vaikka lähes kaikki Vt-seuralle ominaiset näkemykset ovat vaihtuneet vuosien varrella. Jokainen aihetta tunteva tietää, että Vt-seura tukeutuu edelleen raamatuntutkijoihin (mutta ei kuitenkaan halua kantaa vastuuta oppisekoiluista) malliin: "...raamatuntutkijat, joiksi Jehovan todistajia..." (Vartiotorni 1. toukokuuta 2005 sivu 24)

        Mutta tietty tavallasi voi pyrkiä kilpien poleeraamiskilpailussa menestymään, vai halusitko esittää että Vt-seura on sanoutunut täysin irti Russelin ajasta?

        >>Mutta itse kuitenkin olisin suopea Russelia kohtaan, hän sanoikin, että yrittää poimia ne parhaat Raamatun mukaiset opit uskonnoista.

        Sen hyvin vähän, mitä olen Russelin tuotantoa lukenut, mukaan Russell oli alalle kouluttautumaton uskonnollinen hörhö, joka tarpeen vaatiessa valehteli ja väärensi päästäkseen päämääräänsä. Opillista puhtautta Russell arvosti tasan niin kauan kun kyseessä oli hänen kulloinenkin harhansa.

        >>Russell oli ennakkoluuloton. Kirjassa kiinnosti varmaan miten siinä kuvailtiin enkelit yms. taivas hommelit. Vielä tuolloin oli muutenkin ristiä ja muuta riippaa mukana.

        Russell oli todella ennakkoluuloton, väärensi Raamatun sisältöä, väärensi ilmoittamiaan pyramidimittoja, laskeskeli vuosiluvuista taaksepäin ja haki sitten selityksen, jonka esitti lähtökohtana.

        Toki Rutherfordin rinnalla Russell pärjää oikein hyvin viinankäytössä ja melko hyvin vieraissa naisissa.


      • Markku_Meilo
        MarkkuP kirjoitti:

        virheeni. Luulin, että Russel julkaisi itse kirjan:angels and the woman. Mutta Meilo tuntee vt-historian paremmin.
        Eli, Russel ei nähtävästi itse kokeillut automaattikirjoitusta, mutta oli kylläkin hyvin kiinnostunut okkultismista.
        Perun puheeni tästä asiasta.

        >>Eli, Russel ei nähtävästi itse kokeillut automaattikirjoitusta, mutta oli kylläkin hyvin kiinnostunut okkultismista.

        Ollos huoleti kaima, entisenä jehovantodistajana ja todistajuuden jälkeisenä jehofiilinä käsitän oikein hyvin miksi tuollainen virhe on jehovantodistajalle se uskoa vakautta pelastuksen oljenkorsi.

        Mulla on faksimille pdf:t sekä 'Seola' että 'Angels and Women' -kirjoista ja ne ovat pelkkää aikansa huuhaata, siinä samassa missä pyramidologia ja muu vastaava.

        Jos sitten Chuck-setä ei automaattikirjoitusta kokeillut, niin hän katsoi kuitenkin olevansa valittu. Jehova kuulema valitsi hänet Paavalista alkaneeseen ketjuun jo kun Russell oli sikiönä äitinsä kohdusssa. Suuret sanat eivät suuta halkaise.


      • .... kirjoitti:

        Mitäs se Russel itse totesi erehtymättömyydestään. Kertaisitkos kun on päässyt unohtumaan.

        * Mitäs se Russel itse totesi erehtymättömyydestään.

        Pingot millä tahansa keinolla itse asiaa pakoon. Tuossa jo aiemmin totesin tarkastelevani Russellin edesottamuksia... miksi? Koska nykyinen Jt-järjestö väittää hänen toimineen Jumalan valitsemana edeltäjänään. Siis nykyisille Jehovan todistajille opetetaan, että Russell toimi aikanaan yhtä lailla Jumalan valitsemana ja ohjauksessa kuin orjaluokan hallintoelin toimii nykyään:

        "Kun Jehovan todistajat nykyään tarkastelevat Charles Taze Russellin tekemää työtä, hänen opetuksiaan ja sitä, miksi hän niitä opetti, sekä hänen aikaansaannoksiaan, heillä ei ole epäilystäkään siitä, että Jumala tosiaan käytti häntä erityisellä tavalla ja merkittävään aikaan." (Valtakunnan julistajia 1993, s. 621)

        * Mitäs se Russel itse totesi erehtymättömyydestään.

        Jotakuinkin samaa kuin nykyinenkin järjestön johto itsestään:

        "Hän kehotti toisia vertaamaan hänen kirjoituksiaan huolellisesti Jumalan henkeytettyyn sanaan, jotta he vakuuttuisivat siitä, että heidän oppimansa asiat olivat täysin sopusoinnussa sen kanssa. Veli Russell vastasi erääseen kyselykirjeeseen: ”Jos varhaiskristittyjen oli sopivaa tarkistaa se, mitä he saivat apostoleilta, jotka olivat ja väittivät olevansa henkeytettyjä, niin miten paljon tärkeämpää teidän onkaan vakuuttua täysin siitä, että nämä opetukset ovat täydelleen yhtäpitäviä heidän ja Herramme yleisohjeiden kanssa, sillä niiden esittäjä ei väitä olevansa henkeytetty, vaan pikemminkin väittää, että Herra on häntä opastanut ja käyttänyt laumansa ruokkimisessa.” - - [Veli Russell] selitti, että hänen poikkeuksellinen Raamatun ymmärryksensä johtui ”yksinkertaisesti siitä tosiasiasta, että Jumalan oikea aika” oli tullut." (Valtakunnan julistajia 1993, s. 622, 623)

        Russellin julistamat asiat eivät vain toteutuneet sen enmpää kuin ovat toteutuneet hänestä myöhemmin erkaantuneiden Jehovan todistajienkaan julistamat asiat.


      • kokonaisuutta.
        diovmorf kirjoitti:

        * Mitäs se Russel itse totesi erehtymättömyydestään.

        Pingot millä tahansa keinolla itse asiaa pakoon. Tuossa jo aiemmin totesin tarkastelevani Russellin edesottamuksia... miksi? Koska nykyinen Jt-järjestö väittää hänen toimineen Jumalan valitsemana edeltäjänään. Siis nykyisille Jehovan todistajille opetetaan, että Russell toimi aikanaan yhtä lailla Jumalan valitsemana ja ohjauksessa kuin orjaluokan hallintoelin toimii nykyään:

        "Kun Jehovan todistajat nykyään tarkastelevat Charles Taze Russellin tekemää työtä, hänen opetuksiaan ja sitä, miksi hän niitä opetti, sekä hänen aikaansaannoksiaan, heillä ei ole epäilystäkään siitä, että Jumala tosiaan käytti häntä erityisellä tavalla ja merkittävään aikaan." (Valtakunnan julistajia 1993, s. 621)

        * Mitäs se Russel itse totesi erehtymättömyydestään.

        Jotakuinkin samaa kuin nykyinenkin järjestön johto itsestään:

        "Hän kehotti toisia vertaamaan hänen kirjoituksiaan huolellisesti Jumalan henkeytettyyn sanaan, jotta he vakuuttuisivat siitä, että heidän oppimansa asiat olivat täysin sopusoinnussa sen kanssa. Veli Russell vastasi erääseen kyselykirjeeseen: ”Jos varhaiskristittyjen oli sopivaa tarkistaa se, mitä he saivat apostoleilta, jotka olivat ja väittivät olevansa henkeytettyjä, niin miten paljon tärkeämpää teidän onkaan vakuuttua täysin siitä, että nämä opetukset ovat täydelleen yhtäpitäviä heidän ja Herramme yleisohjeiden kanssa, sillä niiden esittäjä ei väitä olevansa henkeytetty, vaan pikemminkin väittää, että Herra on häntä opastanut ja käyttänyt laumansa ruokkimisessa.” - - [Veli Russell] selitti, että hänen poikkeuksellinen Raamatun ymmärryksensä johtui ”yksinkertaisesti siitä tosiasiasta, että Jumalan oikea aika” oli tullut." (Valtakunnan julistajia 1993, s. 622, 623)

        Russellin julistamat asiat eivät vain toteutuneet sen enmpää kuin ovat toteutuneet hänestä myöhemmin erkaantuneiden Jehovan todistajienkaan julistamat asiat.

        Ennustaminen on vaikeaa, varsinkin tulevaisuuden. Mutta ei siinä mitään jos metsään meni, eihän sitä pitänyt pojankaan tietää saati Russelin. Tämä asia unohtuu kriitikoilta. Raamattua tunteva ottaa tämän tosiseikan hypetyksissä huomioon.

        Antaumuksellinen ex keskittyy aina vuosilukuihin. R oivalsi kuitenkin paljon sellaista mikä on nykykirkoilla jäänyt homo homien jalkoihin. Vaikkapa sen ,että ei Jumala ole kolmiyhteinen ja eihän sitä helvettiä sittenkään tarvi pelätä, näin pari mainitakseni.


      • Markku_Meilo
        kokonaisuutta. kirjoitti:

        Ennustaminen on vaikeaa, varsinkin tulevaisuuden. Mutta ei siinä mitään jos metsään meni, eihän sitä pitänyt pojankaan tietää saati Russelin. Tämä asia unohtuu kriitikoilta. Raamattua tunteva ottaa tämän tosiseikan hypetyksissä huomioon.

        Antaumuksellinen ex keskittyy aina vuosilukuihin. R oivalsi kuitenkin paljon sellaista mikä on nykykirkoilla jäänyt homo homien jalkoihin. Vaikkapa sen ,että ei Jumala ole kolmiyhteinen ja eihän sitä helvettiä sittenkään tarvi pelätä, näin pari mainitakseni.

        >>Ennustaminen on vaikeaa, varsinkin tulevaisuuden.

        Vaikeus ei ole ollut esteenä Jeesusta palautettaessa.

        >>Mutta ei siinä mitään jos metsään meni, eihän sitä pitänyt pojankaan tietää saati Russelin.

        Raamatun mukaan poika ei tsennanut kalenteripäivää eikä vuorokaudenhetkeä. Sillä ei siis ole mitään merkitystä sen aikalaisten aikana luvatun paluun tarkkuuden kanssa.

        >>Tämä asia unohtuu kriitikoilta. Raamattua tunteva ottaa tämän tosiseikan hypetyksissä huomioon.

        Taitaa muuten olla kateissa uskiksilta, jotka eivät tunne Raamattuaan.

        >>Antaumuksellinen ex keskittyy aina vuosilukuihin.

        Nimenomaan näin; Vt-seuran kauppaamiin vuosilukuihin, kuten 1914, joka on ristiriidassa Raamatussa olevien Jeesuksen sanojen kanssa. On ollut jo koko Vt-seuran historian ajan.

        >>R oivalsi kuitenkin paljon sellaista mikä on nykykirkoilla jäänyt homo homien jalkoihin. Vaikkapa sen ,että ei Jumala ole kolmiyhteinen ja eihän sitä helvettiä sittenkään tarvi pelätä, näin pari mainitakseni.

        Enää puuttuu se jumala.


      • kokonaisuutta. kirjoitti:

        Ennustaminen on vaikeaa, varsinkin tulevaisuuden. Mutta ei siinä mitään jos metsään meni, eihän sitä pitänyt pojankaan tietää saati Russelin. Tämä asia unohtuu kriitikoilta. Raamattua tunteva ottaa tämän tosiseikan hypetyksissä huomioon.

        Antaumuksellinen ex keskittyy aina vuosilukuihin. R oivalsi kuitenkin paljon sellaista mikä on nykykirkoilla jäänyt homo homien jalkoihin. Vaikkapa sen ,että ei Jumala ole kolmiyhteinen ja eihän sitä helvettiä sittenkään tarvi pelätä, näin pari mainitakseni.

        * Ennustaminen on vaikeaa, varsinkin tulevaisuuden. Mutta ei siinä mitään jos metsään meni

        Mitä sinä ajattelet tästä raamatullisesta ajatuksesta:

        "Ja jos sinä ajattelet sydämessäsi: 'Mistä me tiedämme, mikä sana ei ole Herran puhetta?' niin huomaa: kun profeetta puhuu Herran nimessä, ja kun se, mitä hän on puhunut, ei tapahdu eikä käy toteen, niin sitä sanaa Herra ei ole puhunut; julkeuttaan se profeetta on niin puhunut; älä pelkää häntä." - 5. Moos. 18:21, 22

        Itse ajattelen, että se on ihan järkevä ajatus. Kuinka sitä mitenkään muuten voisi erottaakaan tosi ennustusta vääristä ennustuksista, jos Jumalan ohjaama porukkakin ennustelisi mitä sattuu?

        Siinä olen kanssasi täysin samaa mieltä, että ennustaminen on todellakin vaikeaa.


      • -----
        diovmorf kirjoitti:

        * Ennustaminen on vaikeaa, varsinkin tulevaisuuden. Mutta ei siinä mitään jos metsään meni

        Mitä sinä ajattelet tästä raamatullisesta ajatuksesta:

        "Ja jos sinä ajattelet sydämessäsi: 'Mistä me tiedämme, mikä sana ei ole Herran puhetta?' niin huomaa: kun profeetta puhuu Herran nimessä, ja kun se, mitä hän on puhunut, ei tapahdu eikä käy toteen, niin sitä sanaa Herra ei ole puhunut; julkeuttaan se profeetta on niin puhunut; älä pelkää häntä." - 5. Moos. 18:21, 22

        Itse ajattelen, että se on ihan järkevä ajatus. Kuinka sitä mitenkään muuten voisi erottaakaan tosi ennustusta vääristä ennustuksista, jos Jumalan ohjaama porukkakin ennustelisi mitä sattuu?

        Siinä olen kanssasi täysin samaa mieltä, että ennustaminen on todellakin vaikeaa.

        Siinä pointti olikin, että kukaan ei ole väittänyt, että hänellä on kyky ennustaa. Jokaisen pitäisi olla sen verran valistunut tietääkseen, että arvailut lopusta ovat parhaimmillaankin arvailuja.


      • teelikaMentten
        ----- kirjoitti:

        Siinä pointti olikin, että kukaan ei ole väittänyt, että hänellä on kyky ennustaa. Jokaisen pitäisi olla sen verran valistunut tietääkseen, että arvailut lopusta ovat parhaimmillaankin arvailuja.

        "Jokaisen pitäisi olla sen verran valistunut tietääkseen, että arvailut lopusta ovat parhaimmillaankin arvailuja."

        Niitä esitettiin myös muissa kuin arvausmuodoissa. 60-luvun lopun koululaisista osattiin sanoa varmuudella että nämä eivät tule ehtimään käymään korkeakouluja tai ainakaan hyödyntämään koulutustaan sitä vastaavassa työssä, koska loppu tulee ennen sitä. Ei artikkelissa arvailtu mitään, siinä todettiin asian olevan näin.


      • eivät kelpaa.
        teelikaMentten kirjoitti:

        "Jokaisen pitäisi olla sen verran valistunut tietääkseen, että arvailut lopusta ovat parhaimmillaankin arvailuja."

        Niitä esitettiin myös muissa kuin arvausmuodoissa. 60-luvun lopun koululaisista osattiin sanoa varmuudella että nämä eivät tule ehtimään käymään korkeakouluja tai ainakaan hyödyntämään koulutustaan sitä vastaavassa työssä, koska loppu tulee ennen sitä. Ei artikkelissa arvailtu mitään, siinä todettiin asian olevan näin.

        Mutta jos kuitenkin tosiasiat tunnustetaan, niin.

        Se joka haluaa tuon näkemyksen esittää, lainaa niiltä vuosilta juuri oikeat kohdat. MUTTA, sitten on myös kirjoituksia juuri samaisilta ajoilta jossa ennustamisen epävarmuus käy ilmi. Jostain syystä näitä ei kuitenkaan haluta lainata. Tosiasiassa kuitenkin näin.


    • Pii on 3.0

      Ne liittyyAsaselin palvontaan ; ,Asasel loi Se'irimin halltsija, "Savuttoman tulen"henki.
      toisin s; Islam;, Pölypyörre kuumenevalla hiekka-aavikolla. 3 Moos ; 16 ; 8 -10 ; -Satyyrinnäköinen autiomaanhenki. ( Vrt ; luovutus saatanalle , )
      Juutalaiset uhrasivat Asaselille mustan pukin, Kreikan ylijumala Zeuksen pojanpojalle Pelopsille uhrattiin samanlainen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      87
      2490
    2. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      198
      1600
    3. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      110
      1500
    4. Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!

      Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois
      Suomalaiset julkkikset
      41
      1411
    5. Olen miettinyt pitkään miksi hän ei uskalla

      Hän kyllä yrittää tiedän sen ja olen yrittänyt olla helposti lähestyttävä ystävällinen lempeä jne. mutta silti hän yhä v
      Ikävä
      61
      1133
    6. Juhannusterveiset kaivatulle

      Onko teillä yhteisiä juhannuksia vietettynä ja millaista juhannusta viettäisit kaivattusi kanssa juhannuksena 2025? 🌻
      Ikävä
      72
      936
    7. Kaupunki osti Absin

      Nyt vaan yrittäjiä kaivataan
      Haapavesi
      56
      929
    8. Sä oot kyllä

      Aika erikoinen nainen
      Ikävä
      45
      807
    9. Millaistakohan

      Sun kanssa suhde olisi?
      Ikävä
      61
      795
    10. Gallup: Mikä ruoka kuuluu sinulla ehdottomasti juhannuksena ruokapöytään?

      Juhannuksena ruoka on tärkeä osa juhlaa. Mittumaarina syödään hyvin, ehkä myös grillataan ja nautitaan juhlasta. Kats
      Ruoka ja juoma
      30
      771
    Aihe