Euron finanssikusetuksesta

Miten ihmeessä on mahdollista, että euromaissa on pystytty rakentamaan jopa 3000 miljardin euron kupla. Itse lainatut rahathan eivät ole hävinneet, vaan ne ovat päätyneet kulutuksen kiertokulussa jollekin. Joka on nyt rikas.

Miksi tästä aiheesta ei ole saatavissa tarkkaa kokonaiskuvaa kaavioin ja tekstiselostein?

Euroopan velkojen verkosto
2164
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Velanottajat ovat pistäneet rahansa kaikenlaiseen tarpeettomaan, jolla ei ole kestävää arvoa. Kulutustavaroihin tai ylihintaisiin asuntoihin. Kun tällainen velanottaja menee maksukyvyttömäksi, hän ei suinkaan ole rikas vaan persaukinen. Velanotto on ollut yhtä järkevää kuin setelien polttaminen. Esimerkkejä löytyy tämänkin palstan rahankerjääjistä ja pikavippaajista.

Äänestä
  • Niin, joku on myös saanut rahat itselleen näistä kulutustavaroista ja asunnoista. Taitaapi olla sijoittanut ne kultaan, kun se on ollut niin kovassa nousussa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Shekkitilit takaisin kirjoitti:

Miten ihmeessä on mahdollista, että euromaissa on pystytty rakentamaan jopa 3000 miljardin euron kupla. Itse lainatut rahathan eivät ole hävinneet, vaan ne ovat päätyneet kulutuksen kiertokulussa jollekin. Joka on nyt rikas.

Miksi tästä aiheesta ei ole saatavissa tarkkaa kokonaiskuvaa kaavioin ja tekstiselostein?

Euroopan velkojen verkosto

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu