Ottelun tuomitsee Suomen Hannu Henriksson. Hyva Suomi !!!
Suomalainen finaalissa
Busse
3424
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
menee Henriksonilla ottelu hyvin, niin näytetään että Suomesta löytyy ainakin kovan luokan tuomareita. Mutta vähän ihmetyttää kun sm-liigassa Hannu ei taida olla 3 parhaan tuomarin joukossa... niin mistä moinen kunnia! Erittäin hyvin puhaltanut ne pelit jotka olen mm-kisoissa katsonut!
Tuo taitaakin olla ainoa suomalainen asia, joka MM-finaalissa esiintyy minun sukupolveni aikana... Olikohan futiksessa ketään suomalaistuomaria, niin meillä olis tavallaan edustus myös kesän EM-karkeloissa! Pakko vielä sivaltaa, että tälläkin on ruotsalainen sukunimi!!! ;)
Vakavasti vielä vähän, ennen finaalia puhuen: samanlaisia virheitä Henriksson on tehnyt kuin muutkin näissä kisoissa. Ainakin Tsekki-USA pelissä ei uskaltanut viheltää muutamaa selvää jäähyä. Siksi ihmettelenkin mm. Mertarannan suitsutusta... No, ei se kyllä helppo homma ole tuolla viheltää, ja ihmisiä hekin ovat. Aina jää jotain näkemättä. Itse olen joskus tuomaroinut muutamia aladivarin matseja, ja voin sanoa että sen perusteella kunnioitan näitä kavereita kovasti!!
Siitä tuleekin mukava ottelu kun jokainen jäällä makaava kanukki saa järjestetty vastustajalle jäähyn. Kanukit ovatkin näissä kisoissa ottaneet käyttöön sitä heittäytymistä vastustajien jalkoihin kun mitkäkin riisipussit. Tuomarin oletusarvo on, että vastustaja kamppasi. Mielenkiintosta nähdä mitä kikkoja tuomari tälläkertaa ottaa käyttöön. Ruotsalaisten pitääkin pelata todella hyvin ettei viirupaita pääse pilaamaan loppuottelua. Toivottavasti svenskit voittavat kaikista huolimatta.