Kansainvälinen piraattiliike on jo yli 40 maassa ja kasvu on vauhdikasta.
Suomi 24 sivustoa on pyydetty usealta taholta avaamaan eduskuntavaaleihin osallistuvan Piraattipuolueen keskusteluosiota. Jostain syystä sivusto on kuitenkin päättänyt estää suurimman eduskunnan ulkopuolella olevan puolueen mahdollisuudet kansalaiskeskusteluun sivustollaan. Pahoittelemme heidän valintaansa. US blogeissa on useita Piraattipuolueen edustajia ja mahdollisuus kommentointiin.
http://www.pp-international.net/
Piraatit suomessa
http://www.piraattipuolue.fi/
Piraattiliike kasvaa kaikkialla
9
531
Vastaukset
- öööööööööööööööööööö
Kun maailmantalouden kasvu hidastuu,eli monopolit ovat katoamassa,se johtaa varmasti Piraattipuolueen
kasvuun myös Suomessa.Eikö meille köyhille ole aivan hyvä,että tuotteet ovat mahdollisimman halpoja ?- Petri Lagus
Tuote on hyvä jos se on laadukas ja halpa voi olla huono kriteeri tasokkaalle tuotteelle. Aineettomassa tavarassa ei ole aiheellista pitää korkeaa hintaa, mutta ravinnon ja käyttötavaroiden laatua olisi syytä parantaa, sillä juuri monopolit heikentävät laatua ja lisäävät määrää.
Leipää kannattaisi leipoa kotona ja kopioida vapaasti reseptejä, sillä silloin laatu kasvaisi ja osaaminen kehittyisi. Tuoreen itseleivotun leivän tuoksu ja edullinen hinta on paras tapa hidastaa leipänäkökulmasta monopoleja ja vavontaa, kun itse päättää mitä pettua siihen lisää, eikä teollisuus. - öööööööööööööööööööö
Petri Lagus kirjoitti:
Tuote on hyvä jos se on laadukas ja halpa voi olla huono kriteeri tasokkaalle tuotteelle. Aineettomassa tavarassa ei ole aiheellista pitää korkeaa hintaa, mutta ravinnon ja käyttötavaroiden laatua olisi syytä parantaa, sillä juuri monopolit heikentävät laatua ja lisäävät määrää.
Leipää kannattaisi leipoa kotona ja kopioida vapaasti reseptejä, sillä silloin laatu kasvaisi ja osaaminen kehittyisi. Tuoreen itseleivotun leivän tuoksu ja edullinen hinta on paras tapa hidastaa leipänäkökulmasta monopoleja ja vavontaa, kun itse päättää mitä pettua siihen lisää, eikä teollisuus.Käytännössä monopolit (vrt.myös brändit) nostavat hyödykkeiden hintoja,jos valtio ei niitä valvo.Erityisen merkittävää tämä on luonnonvarojen kohdalla,mikä on huomattu ainakin Kiinassa,Venäjällä,Kuubassa,
Pohjois-Koreassa jne.,missä vain valtio voi omistaa monopolit.Niin ollen minun mielestä Piraattipuolueen pitää vastustaa myös imperialismin kehitystä ja kommunismia. - Petri Lagus
öööööööööööööööööööö kirjoitti:
Käytännössä monopolit (vrt.myös brändit) nostavat hyödykkeiden hintoja,jos valtio ei niitä valvo.Erityisen merkittävää tämä on luonnonvarojen kohdalla,mikä on huomattu ainakin Kiinassa,Venäjällä,Kuubassa,
Pohjois-Koreassa jne.,missä vain valtio voi omistaa monopolit.Niin ollen minun mielestä Piraattipuolueen pitää vastustaa myös imperialismin kehitystä ja kommunismia.Jos hallintoa ja viranomaisia edellytetään avoimuuteen ja läpinäkyvyyteen on mahdollista välttää monopolit ja virkamieskorruptio. Vahva yksilönsuoja tukee demokratiaa ja sananvapautta. Piraatti agendaahan nämä ovat ja siksi joukkomme kasvaa. Kaikilla on oltava yksi ääni.
- HRK.
"Kansainvälinen piraattiliike on jo yli 40 maassa ja kasvu on vauhdikasta."
Itselleni tämä oli aikamoinen yllätys, sillä kuka tätä piraattien juttua sitten johtaa? Kasvuhan taitaa kaikilla olla tällä alalla vauhdikasta. Mikä muuten on agenda?
Vievätkö muuten piraatit toimillaan leivän artistien pöydästä? - nimimerkki..
>Aineettomassa tavarassa ei ole aiheellista pitää korkeaa hintaa
Edelleen kysyn, kuka sitten tekee ilmaiseksi näitä 'aineettomia' hyödykkeitä: musiikkia, softaa, elokuvia, musaa?
En edelleenkään tajua ideologiaanne. Mutta ei se mitään. Onneksi Piraattipuolue on oman aikansa finni. Se katoaa pian.- pp
"Edelleen kysyn, kuka sitten tekee ilmaiseksi näitä 'aineettomia' hyödykkeitä: musiikkia, softaa, elokuvia, musaa?"
Jos joku taho tekee näitä edellä mainittuja tuotteita ainoastaan rahan ansaitsemistarkoituksessa, niin tuloksena on poikkeuksetta pas*aa, joka olisi ollut parempi jättää kokonaan tekemättä. Se on tosiasia, joka on havaittu joka vuosikymmenellä jo sadan vuoden ajan.
Sellaisten tuotteiden suoltajat voivat mennä oikeisiin töihin. - On paljon
ihmisiä jotka tekevät rahaa kirjoittamalla vapaata softaa.
- faceit1129
"Jos joku taho tekee näitä edellä mainittuja tuotteita ainoastaan rahan ansaitsemistarkoituksessa, niin tuloksena on poikkeuksetta pas*aa, joka olisi ollut parempi jättää kokonaan tekemättä."
Mutta miksi piraatit sitten varastavat tätä pa*kaa, jos se on niin huonoa. Miksette voisi tehdä jotain todella hienoa omaa - ja laittaa sitten tietenkin nettiin ilmaiseksi kaikkien meidän iloksi.
"ihmisiä jotka tekevät rahaa kirjoittamalla vapaata softaa."
Laita ihmeessä sorsat levitykseen, niin itsekin voin sitten myydä sitä softaasi eteenpäin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai898213Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki424728Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.414371Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?
Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit452575Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.981458- 401286
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress401227Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota391150Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?641132Kannattaa toimia yleisesti ottaen
Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo1661070