Ihalainen huolissaan, voi että;

Ihalainen on huolissaan kun Suomeen ei saada investointeja. No comoon hei, eihän niitä investointeja sosialistien ja sak:n valtaa lisäämällä tänne tule vaan päinvastoin. Silloin kun sosialistien ja sak:n valta heikkenee niin vasta sitten joku uskaltaa investoida tänne. Ihalaisen ja kumppaneiden ansiota juuri onkin, ettei täällä ole kannattavaa investoida ja työllistää. Hyvänen aika sentään.
277
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Huoli investointien saamisesta on oikea, mutta keinot sitten ovatkin vähissä. Työllistämiskustannukset Suomessa on aivat liian korkeat eikä Suomen yritysverotuskaan houkuttele sijoittamaan Suomeen. Sosialidemokraattien perinteiset populistiset puheet eivät taatusti houkuttele ulkomaisia yrityksiä Suomeen. Ihalainen voi ymmärtää investointitarpeiden merkityksen, mutta kovin yksinäinen hän on puolueessaan ja tämäkin ulostulo voi olla enemmän mainospuhetta kuin tarkoitus tehdä jotain asialle.

Talousvaikeuksissa kamppaileva Irlanti houkutteli aikansa yrityksiä (varsinkin IT-alan yrityksiä) Irlantiin muita selkeästi pienemmällä yritysverolla 12,5 %. Suomessa ja Ruotsissa yritysverotus on 26 %. Unkarin muistan jo talousvaikeuksien vuoksi nostaneen yritysverotustaankin.

Suomi on yhä enemmän siirtymässä palveluyhteiskunnaksi, mutta teollisuustyöpaikkojen katoaminen on liian nopeata.

Äänestä

Alkaa lobbaamaan Irlannin- tai Viron-kaltaista yritysverotusta Suomeen, niin johan löytyy investoijia. Vieläkö duunarien palkat lasketaan eurooppalaiselle tasolle, niin johan tänne juostaan kiljuen ei muuta, kuin toimeen!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Helinä-keiju3 kirjoitti:

Ihalainen on huolissaan kun Suomeen ei saada investointeja. No comoon hei, eihän niitä investointeja sosialistien ja sak:n valtaa lisäämällä tänne tule vaan päinvastoin. Silloin kun sosialistien ja sak:n valta heikkenee niin vasta sitten joku uskaltaa investoida tänne. Ihalaisen ja kumppaneiden ansiota juuri onkin, ettei täällä ole kannattavaa investoida ja työllistää. Hyvänen aika sentään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu