Opintolaina ulosotossa!!

apiaani

Onks kellään kokemusta että opintolaina on mennyt ulosottoon? Onko mahdollista että kela ottais sen jotenki pois sieltä ja sopis kelaan maksusuunnitelman?

5

6842

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mahdolliztaja

      Voisko tosiaan olla mahdollista, että se jolle olet velkaa niin tekisikin velallisen eli sinun kanssasi takaisinmaksusopimuksen, jonka mukaan alkaisitkin maksaa velkaasi suoraan velkojalle takaisin? Olisiko näin mullistavalle toimintatavalle Kelassa mitään ymmärrystä tai kokemusta? Täytyy ihan pysähtyä tämän ajatuksen ääreen.

      Kirjoita Kelan Takaisinmaksuyksikköön Jyväskylään (ota ite selvää osoitteesta) vapaamuotoinen maksuehdotus. Siinä selvität tämän hetkiset tulot ja menot (mukaan dokumentit) ja ehdotat jotain summaa jolla alat lyhentämään velkaasi kelalle. Kelalta tulee vastaus, jossa joko suostutaan suoraan ehdotukseesi tai sitten ei. Riippuu millaista summaa tarjoat. Tunnen henkilön, joka maksoi 45 euroa/kk mutta en tiedä miten isosta lainasta oli kysymys. Toinen maksaa 120 euroa kk kelalle.

      Kun saat kelan kanssa sopimuksen tehtyä, on se voimassa vuoden. Kelalta tulee tilillepanolomakkeet jonka mukaan alat maksaa. Yksikin väliin jäänyt maksukuukausi lopettaa sopimuksen.
      Vuoden kuluttua teet uuden sopimuksen jos velkaa vielä on jäljellä ja olet hoitanut sopparin tähän asti.

      Ja kas, kun Kela on sopinut sun kanssa suoraan maksujärjestelystä, niin ihme tapahtuu ja velkaa ei enää pidetä asuikuntasi ulosotossa, vaan alat maksaa suoraan. Säästyy useita kymppejä kuukaudessa uo-maksuja.

      • apiaani

        nojaa! Eipä ole paljoa kokemusta noista ulosotto jutuista.. Mietin vaan että kun on menny se laina sinne ja sieltä on tullu myös lasku eräpäivineen millon se olis pitäny kokonaisuudessaan maksaa, mutta en ole ottanut sinne yhteyttä niin onko se vielä mahdollista vai onko asia mennyt jo jotenkin eteenpäin.


      • MRJR6
        apiaani kirjoitti:

        nojaa! Eipä ole paljoa kokemusta noista ulosotto jutuista.. Mietin vaan että kun on menny se laina sinne ja sieltä on tullu myös lasku eräpäivineen millon se olis pitäny kokonaisuudessaan maksaa, mutta en ole ottanut sinne yhteyttä niin onko se vielä mahdollista vai onko asia mennyt jo jotenkin eteenpäin.

        Lue yllä oleva. Jos pystyt sen laskun maksamaan niin ulosotto päättyy luonnollisesti ja säästyt jatkokuluilta, jotka siis voi olla 25-30% velasta...5v aikana 200-jopa 400%. Eli sitten sinne kelaan vaan hyvää maksusuunnitelmaa tarjoamaan, soittamalla selviää parhaiten mitä liitteitä ne haluaa. Pidä siitä sitten huoli, jos ne menee uudestaan UO:n niin aina tulee isot lisäkulut.


      • Ulosotossa

        Kelan mukaan he eivät ota velkaa pois ulosotosta eivätkä käsittele takaisinmaksua, vaan tuosta takaisinmaksu pitää sopia ulosoton kanssa. Toisin sanoen, KELA pitää tilannettaa ulosotossa 10-15 vuotta ja voi pilata köyhän opiskelijan luottotiedot tu8oksi ajaksi. Toisaalta mikäli opiskelija todetaan varattomaksi, ulosottomies voi palatuttaa perinnän KELA:lle, ja ilmeisesti taas aukenee tie päästä sopimaan maksusuunnitelmasta. Kokemuksia?


      • 4+9
        Ulosotossa kirjoitti:

        Kelan mukaan he eivät ota velkaa pois ulosotosta eivätkä käsittele takaisinmaksua, vaan tuosta takaisinmaksu pitää sopia ulosoton kanssa. Toisin sanoen, KELA pitää tilannettaa ulosotossa 10-15 vuotta ja voi pilata köyhän opiskelijan luottotiedot tu8oksi ajaksi. Toisaalta mikäli opiskelija todetaan varattomaksi, ulosottomies voi palatuttaa perinnän KELA:lle, ja ilmeisesti taas aukenee tie päästä sopimaan maksusuunnitelmasta. Kokemuksia?

        Juuri näin..ja tarkennusta tuohon kohtaan "ulosottomies voi palatuttaa perinnän" ...se ei siis ole "voi" vaan se on just niin että uo palauttaa 100% varmasti sen velan takaisin kelalle. Tähänhän prosessiin ei menee pitkään jos velallinen todetaan varattomaksi, kuukausi tai pari


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      23
      5358
    2. Kuinka Riikka Purra on parantanut Suomen kansalaisen elämää?

      Haastan kaikki perussuomalaisten kannattajat kertomaan konkreettisia esimerkkejä kuinka Riikka Purran harjoittama politi
      Maailman menoa
      342
      5356
    3. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2816
    4. Kehu kaivattuasi

      Mikä hänessä on parasta? Jos osaat kertoa muuta kuin ulkonäköön liittyvää, niin ansaitset mitalin.
      Ikävä
      143
      1746
    5. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      128
      1498
    6. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      89
      1347
    7. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      41
      1324
    8. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      163
      1285
    9. Mahtavaa, Trump pelasti lentäjän, Irania nöyryytettiin

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011917601.html Taas osoitus kuinka ylivertainen maa USA on Trumpin johdolla.
      Maailman menoa
      361
      1133
    10. Keskiviikkona 8.4.2026 se tapahtuu

      Nimittäin tulevana keskiviikkona 8.4.2026 Donald Trump ilmoittaa Naton pääsihteerille että Yhdysvallat eroaa Natosta. N
      NATO
      289
      1124
    Aihe