Se omalla kaistalla pysyminen

Mikä siinä on niin vaikeeta? Ihan oikeasti. Tiedän, että usein ajan melko reippaasti mutta lumisellakin tiellä pysyn sentään omalla kaistalla. Ja hiljennän jos tuntuu ettei auto pysy käsissä.

Jos ei uskalla ajaa mutkissa omalla kaistalla olis ehkä syytä ajaa hiljempaa tai jäädä kotiin. Hitaammin ajavat kuitenkin kestää kun vaihtoehtona on taas se joka talvinen peilinvaihtorumba.

Ei voi/saa olla niin vaikeaa. Onhan tämä jo autokoulussa opetettu.
4557
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

No sen nyt ymmärtää että kun viivat on lumen alla niin voi ajaa tietämättään kaistaviivan yli, mutta kun se lumi kuluu siitä päältä pois ja ajourissa alkaa näkyä viivat, niin miten voi olla niin että suurin osa ajelee silti niitä ajouria pitkin, eikä ala noudattamaan kaistaviivoitusta?!? Tästä tulee vaaratilanteita varsinkin monikaistaisissa risteyksissä, sillä usein ajourat jopa leikkaavat toisiaan, siis niin että niitä pitkin ajamalla risteyksestä ei voi kaikilta kaistoilta edes ajaa samaan aikaan osumatta toisiin.

Ainakin se olisi hyvä tiedostaa että poliisia ja vakuutusyhtiötä ei vähääkään kiinnosta että mistä muut ovat aikaisemmin valinneet ajolinjansa ja mihin ajourat ovat muodostuneet. Se maksaa joka ei ole pysynyt maalattujen viivoitusten sisällä, näkyi niitä tai ei.

Lumi tuntuu sekoittavan suuren osan suomalaisista ihan täysin. Räntäsateessaa liikkennevalot ja väistämissäännöt tuntuvat muuttuvan ohjellisiksi ja liikenteestä tulee selviämistaistelu.

Äänestä

omia kaistojaa myydään ? Turkulaiset saa mahtumaan 12 kaistaa yhteen tunneliin........vaikka ei ne niitä omista.

Äänestä
  • Oho.. Melkein nauratti... Taidoton muuallakin kuin liikenteessä.

    Äänestä

tuohon ei voi mitään lisätä, hyvin kiteytetty

Äänestä

Kommentoi aloitusta


.. kirjoitti:

Mikä siinä on niin vaikeeta? Ihan oikeasti. Tiedän, että usein ajan melko reippaasti mutta lumisellakin tiellä pysyn sentään omalla kaistalla. Ja hiljennän jos tuntuu ettei auto pysy käsissä.

Jos ei uskalla ajaa mutkissa omalla kaistalla olis ehkä syytä ajaa hiljempaa tai jäädä kotiin. Hitaammin ajavat kuitenkin kestää kun vaihtoehtona on taas se joka talvinen peilinvaihtorumba.

Ei voi/saa olla niin vaikeaa. Onhan tämä jo autokoulussa opetettu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu