on poikinut valituksia ja jopa väärinkäytöksia epäillään. Päivän TS kertoi asiasta.
Paimiossa opettajien lomauttaminen
vääryyttä piisaa
4398
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
.
Lounaiss-Suomen Aluehallintoviraston (Avi) mukaan peruskoulujen lomautukset Paimiossa on toteutettu lainvastaisesti.Tehtyihin kanteluihin vastannut virasto kertoo, että lomautuksista aiheutuva ryhmäkokojen kasvu ja oppilaiden jakaminen eri luokkiin opiskelemaan itsenäisesti vaarantaa opetussuunnitelman mukaisen opetuksen. Myös erityisopetuksen mainitaan olevan puutteellisesti järjestetty.
vain opetuksen järkeistämisestä ja resussien kohdistamisesta.
Eli koska en tiedä, kysynkin, miten suuriksi nuo ryhmäkoot tulevat, säästötoimien johdosta, ja miten eritysopetus kärsii ??
Pitäisikö opetussuunnitelmaa ehkä muuttaa, jotta toimenpiteet eivät olisi sen vastaisia?
kertaa mahdollisuus anoa valtiolta korvamerkittyä rahaa oppilasryhmien pienentämiseen. 220 kuntaa käyttikin sitä hyväkseen, kun 30 miljoonaa euroa oli jaossa, mutta täällä näkyy tendenssi olevan päinvastainen.