Belgian tulvat

Les inondations

Belgiassa tulvii perinteisesti joka vuosi voimakkaiden sateiden seurauksena ja mitä ilmeisemmin tulva-alueet ovat vuodesta toiseen suunnilleen samat, missä kellarit ja tallit ovat veden varassa ja autot uivat vedessä pyörännapoihin saakka, sekä tätäkin pahemmat alueet.

Kiersin tuossa eri artikkeleita aiheesta, mutta jäin kaipaamaan kartaa. Onko jossakin saatavilla tulva-aluekartaa ( kunnan tai valion toimittamaa ? ), jossa eri alueet olis merkitty ja tämä mahdollisesti vielä värein osittamaan riskitasoa. Onko tällaista tulvakartoitusta viranomaisten taholta toteutettu ?

- http://kuvaton.com/u/Yr6

- http://www.lesoir.be/actualite/belgique/2010-11-15/le-plan-catastrophe-maintenu-a-wavre-803579.php

Ps. Olisi nimittäin harmillista perinteisiä ja jokavuotisia tulva-alueita tuntematta asettua asumaan juuri sellaiselle alueelle.

1

806

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Les inondations

      Niille joita asia mahdollisesti kiinnostaa, niin ohessa jotakin infoa tulvariskialueista :


      Inondations : La carte des zones à risques à Bruxelles : http://kuvaton.com/u/Yql


      Carte des zones menacées d'inondation en Région wallonne : http://kuvaton.com/u/YqA


      .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      119
      1632
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1468
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      36
      864
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      839
    5. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      36
      759
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      756
    7. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      708
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      700
    9. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      42
      699
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      663
    Aihe