Parhaimman näköinen autiotupa

Kaiken nähneet ja kokeneet Lapin vaeltajat. Mikä on teidän mielestänne parhaimman näköinen autiotupa ?
7745
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

kulloinkin tulee vastaan pitkän taipaleen takaa.

Äänestä

Paras tupa on palanut tupa. Tai sellainen, jota ei ole ollenkaan rakennettu maisemaa pilaamaan.

Äänestä

Mukkalompolon kämppä Muotkatuntureilla Korvikoddsin itäpuolella. Kerran talsin 12 tuntia kaatosateessa ainoana ajatuksena päästä sen tutun kämpän suojiin. Puolen yön aikaan pääsin perille ja mikä odotti. Iso tuhka kasa kämpän paikalla. Tuli siinä karjuttua monenmoista hiljaiseen erämaahan. Ei kun telttaa pusikkoon ja sinne loikoileen. Taisi kengätkin jäädä jalkoihin. Aamulla sitten vaan nöyränä etiäppäin.

Äänestä

Kobmajoén autiotupa on paikkana jäänyt mieleen kaneimpana vaikka itse tupa onkin normi pikkutupa ja sisältä hiukan homeessakin.

Äänestä

Kaiken nähneet ja kokeneet Lapin vaeltajat. Mikä on teidän mielestänne parhaimman näköinen autiotupa ?

Äänestä

UK-puistossa käymisen arvoisia paikkoja ovat ilman muuta Anterinmukka, Härkävaara, Mettopalo ja Tahvontupa

Äänestä

Kauneus on katsojan silmissä, mutta pari viimeaikoina käytyä tuli mieleen: Artan kämppä Tsarmilla. Etelämpänä Niemipuron tupa Koitajoen retkeilyalueella.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


K. Yselijä kirjoitti:

Kaiken nähneet ja kokeneet Lapin vaeltajat. Mikä on teidän mielestänne parhaimman näköinen autiotupa ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu