Kauppakadun joulukadun avajaiset, milloin on?

Tietääkö kukaan onko nyt tulevana lauantaina 27.11 joulukadun avajaiset?? Kun kuulin että ne ois mutta missään ei ole ollut mitn ilmoitusta tms. Eli onko ne nyt ja mikä on mahdollisesti ohjelma? Monenko aikaa alkaa jne ja monelta on ilotulistus?
14780
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Kyllä on. Tämän päivän WL:ssä oli ilmoitus. Klo 11-16, lopuksi sitten ilotulitus.

Äänestä

Täällä ihmetellään ihan samaa...ei oikein toi tiedotus pelaa...olikohan edes missään lehdessä ilmotusta? Ei ainakaan kaupungin nettisivuilla ole mitään. Mutta ilotulitusta ei taida nykysin enää ollakaan.

Äänestä
  • Varkaus lehdessä oli etusivulla ilmotusta!!
    Silmälasit nenälle jotta näättä! :)

    Äänestä

  • JoulunMuori... kirjoitti:

    Varkaus lehdessä oli etusivulla ilmotusta!!
    Silmälasit nenälle jotta näättä! :)

    varkauden lehti ei taida tulla enää kuin eläkeläisille.

    Äänestä

  • janne:D kirjoitti:

    varkauden lehti ei taida tulla enää kuin eläkeläisille.

    Ei sitä mainoslehteä ketään enää lue...

    Äänestä

  • Mjää kirjoitti:

    Ei sitä mainoslehteä ketään enää lue...

    KUKAAN enää lue.

    Äänestä

  • Aaargh.... kirjoitti:

    KUKAAN enää lue.

    :P

    Äänestä

Vastaus tulee myöhässä (ja menee taas aiheen ohi, pahoittelen), en valitettavasti itsekään ehtinyt Joulukadulle. Toivottavasti teillä muilla juhlaan osallistuneilla oli mukavia hetkiä. Myöhemmin illalla pyörähdin kyllä 'näyteikkunaostoksilla'. Kauniit jouluvalot on asennettu Kauppakadulle, oikeasti kauniimmat kuin monessa muussa kaupungissa:) Kiitos sille joka moiset on suunnitellut.

Valoa voisi muutenkin käyttää hyödyksi Varkaudessa. Esimerkkinä vaikkapa Lahti. Suht keskellä kaupunkia sijaitsee 2 suurta radiomastoa. Mastojen juurelle on joinakin vuosina asennettu 2 valonheitintä valaisemaan nuo mastot. Väri vaihtuu. Ei ole varmaan kummoinen moottori joka pyörittää värillistä pleksikiekkoa valon edessä, mutta lopputulos on vaikuttava.

Onhan Varkaudessa noita 'valmiiksi valaistuja kohteita', kuten kirkko, kaupungintalo, vesitorni.... Puurtilan silta olisi varmaan hienon näköinen myös kun asentaisi spotit alapalkkeihin ja sinne vaihtuvat värivalot.

Olen ollut tosi iloinen 'valotaideteoksista' , vai mikä '5-tien maisemagalleria' se on.. linkki tässä: http://www.tiehallinto.fi/servlet/page?_pageid=71&_dad=julia&_schema=portal30&menu=3770&_pageid=71&kieli=fi&linkki=6447&julkaisu=2723

No joku kysyy että mitä järkeä?
No ei välttämättä järkeä olekaan, kuten ei monessa muussakaan kauniissa asiassa.

Iloa ja valoa meille kaikille:)

Äänestä

uuno

Äänestä

korppukinkku

Äänestä

jauhelihakeitto

Äänestä

joulupukin avajaiset

Äänestä

jauhelihakeitto

Äänestä

play 4 it

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Joulua odotellessa kirjoitti:

Tietääkö kukaan onko nyt tulevana lauantaina 27.11 joulukadun avajaiset?? Kun kuulin että ne ois mutta missään ei ole ollut mitn ilmoitusta tms. Eli onko ne nyt ja mikä on mahdollisesti ohjelma? Monenko aikaa alkaa jne ja monelta on ilotulistus?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu