aiemmin luulin tämän ilmiön olevan vain rasistien huulenheittoa,mutta todellisuus onkin aivan toista, afganistanilaiset briteissä asuvat ihmiset käyvät säännöllisin väliajoin aktiviteettilomalla Afganistanissa ja palaavat sitten takaisin Iso-Britanniaan hannkkiakseen rahoitusta talebaneille.
http://www.hs.fi/ulkomaat/artikkeli/Guardian Britanniassa asuvia muslimeja käy taistelumatkoilla Afganistanissa/1135261902555a
http://www.hs.fi/ulkomaat/artikkeli/Guardian Britanniassa asuvia muslimeja käy taistelumatkoilla Afganistanissa/1135261902555a
Vastaukset 1
Vanhimmat
Monikultturistit ja muut islamin puolustelijat leimaavat rasisteiksi, vihakiihottajiksi tai ääriliikkeiden edustajiksi kaikki utopiansa kannalta uhkaavilta vaikuttavat länsimaisten arvojen puolustajat, jotka suhtautuvat kriittisesti holtittomaan maahanmuuttopolitiikkaan ja vastustavat islamisaatiota, maallisen vallan ja demokratian syrjäyttämistä Allahin käskyvallalla, sharialla. Siksi valitettavan moni ajattelee islam-kritiikin olevan silkkaa rasismia ja islam-kriitikoiden olevan äärioikeistolaisia natseja.
Samaan aikaan kun biologit pyrkivät vakuuttamaan, ettei ihmisrotuja ole geneettisestä näkökulmasta olemassa, monikultturistit pitävät yllä ja iskostavat rotutietoisuutta jopa sellaisiin äärimmäisyyksiin asti, että he kääntävät sharian kritisoimisenkin rotukysymykseksi, ikään kuin muslimit muodostaisivat oman rotunsa, ja syyttävät sen perusteella islamiin kriittisesti suhtautuvia rasisteiksi. Monikultturistit rodullistavat muslimit samasta syytä kuin he rodullistavat maahanmuuttajatkin: se mahdollistaa kaikkien islamiin kriittisesti suhtautuvien leimaamisen rasisteiksi, minkä pitäisi olla tehokas keino kaikkinaisen sellaisen kriittisen keskustelun ehkäisemiseksi, joka voisi haitata haluttujen ihmismassojen siirtämistä länteen ja sitä kautta monikultturismin utopian toteuttamista.
Edellä mainitun islam-rotu-assosiaation näkökulmasta monikultturisteille kovin kiusallinen on se tosiasia, että monet tämän päivän tunnetuimmista islamkriitikoista, kuten Ayaan Hirsi Ali, Wafa Sultan ja Nonie Darwish, ovat Afrikasta tai Lähi-idästä kotoisin olevia naisia, jotka ovat hylänneet barbaarisena pitämänsä islamin ja puhuvat nyt länsimaisen sivilisaation arvojen puolesta - eläen siksi jatkuvan tappouhan alla.