hei! Olen 20 vuotias nainen ja ongelmana on erilaisia vaivoja. Iho on kuiva. Nenä ja silmät kamalassa kunnossa, limakalvot ihan rikki. Emättimen kuivuutta on myös. Nyt rupesin tutkimaan ja huomasin, että tälläinen sairaus on olemassa. Äidilläni on lisäksi nivelreuma. Kyselisin teiltä, jotka sairastatte ko. tautia
Milloin oireesi alkoivat?
Mitä oireita oli/on?
Kauan oireiden alusta sinulle tehtiin diagnoosi?
Mitenhän sitä kehtaisi mennä lääkäriin. Tulee ihan sellainen fiilis, että olenkohan ihan luulotautinen..
Sjögrenin syndrooma
3
866
Vastaukset
- jesmiina
Eli vuosi sitten suurinpiirtein sain ton diagnoosin ja mulla oireita on just noi silmien ja suun kuivuminen ja varmaan emättimenki, koska gynekologin tutkimus sattuu ihan jumalattomasti. Oon siis 17 ,mutta mulla on samanaikanen ja vaikee oireinen keliakia ja toi sjögren on sellanen sivujuttu mulla. hampaat kyllä reikiintyy hirveesti, mulle tulee 10 reikää vuodessa tätä nykyä.. :( en edes menny noista oireista lääkäriin mutta kävin taysin reumapolilla ja siellä se katottiin jo ennen sinne menoa verikokeilla. Siitä verikokeesta näky jokkut tuma vasta-aineet ja sitten se lääkäri kysy heti ensimmäisenä, että onko ollu suun kuivumista jne.. Mene ihmeessä lääkäriin, kyllä toi ihan sjögreenin syndroomalta kuullostaa.
- -90SS
Mulla todettiiin 2011 sjögren kaulasta löytyneen imusolmukkeen myötä. Tätä ennen olin sairastanut infektion, josta epäillään kaiken alkaneen. Eli Infektio oli 2010 lokakussa ja siitä 2011 heinäkuussa todettiin.
En ole kokeillut mitään ruokavaliohoitoja, niinkun joku puhuu että auttaisivat. Minulla on ohessa siis masennusta ja syömishäiriön tynkää.
Nyt 2013 alkuvuodesta on oireet pahentuneet, reaktiivinen artriitti puhkeaa infektioiden jälkitautina sekä limakalvojen kuivuminen niin että silmätippoja ja suunsuihkeita käytän monta kertaa päivässä ja yhdynnässä toisinaan liukkaria. Hampaissa oli viime syksynä ekat reiät (olen -90synt.) ja 1x/vuosi on tästä lähtien hoitajan tarkistus ja joka toinen vuosi lääkärin tarkistus. Lisäksi väsymys on sitä luokkaa että en voi ajaa autoa lähes lainkaan (tulossa lisätutkimuksia).
Nyt kuulin että SSA ja SSB vasta-aineet on vahvasti pos joten raskautta suunnitellessa tulee ottaa se huomioon. MItään jatkoja ei sen enempää lääkärille ole muutakuin jos tulee jtn uutta.
Itseäni mietityttää että onko tällaiseen mitään lääkitystä? Olen kuullut kortisonista mutta tiedän että siitä on myös välillä sivuvaikutusten kannalta haittaa kuin hyöytä. Olen myös miettinyt että onkohan mulla kilpparin vajis kun arvot olleet siinä rajoilla aina verikokeilla mutta niihin mitään ole reagoitu. - viljat pois
Jätä viljat
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2892691- 2011034
- 65881
Sofia teki aika pahat oharit
Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti147831- 59702
- 50636
Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla
Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?18591- 51565
- 55505
Peräännytkö nainen vai mitä sanot
Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?52504