Sain tänään pitkästä aikaa kohtauksen harrastaessani liikuntaa ja mieli on tosi maassa. Oon kauan ollut tosi väsynyt lähinnä voimakkaan lääkityksen takia enkä ole jaksanut liikkua ja nyt sitten saan jumpassa kohtauksen. Tämä oli kaiken lisäksi noloa, vaikka se ei ollutkaan mikään iso gm-kohtaus. Onko muilla kokemuksia siitä, että liikunta provosoisi kohtauksia? En nyt itseäni ihan piippuun vetänyt, mutta kohtuu raskasta jumppaa toki oli.
Liikunta & kohtaukset
uskaltaakohan enää
4406
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kun minulla tuli kohtauksia liikunnan yhteydessä, oli käytössä väärä lääkitys. Olen havainnut liikunnan vähentävän riskiä saada kohtauksia: ihminen on biologinen, fyysinen, psyykkinen ja sosiaalinen kokonaisuus. Kun fyysiset tarpeet ovat jääneet vajaiksi, kohtauksia on tullut.
Keskustele lääkärisi kanssa liian väsyttävästä lääkityksestä. Pitää löytää parempi keino.
syvään hengittäminen tai tiheä hengittäminen aiheuttaa piikkejä päässä. Oletko käynyt EEG:ssä? Missä vaiheessa sait piikkejä? Itse sain nimenomaan hengitysharjoituksissa. Monesti unen ja hereilläolon rajamailla alan nytkähtelemään tai tärisemään ja päässä tuntuu OUTO humina. Siinä vaiheessa kun hengitys syvenee.
Kyllä on pari kertaa käynyt, sillä olen vetänyt itseni huonokuntoisena aivan piippuun yrittäen pysyä muiden perässä aerobic -tunnilla tms. Pitäisi aina muistaa oma kunnon taso, ja tehdä liikkeet rauhallisesti muistaen hengittää sopivaa tahtia, ei liian hitaasti tai nopeasti.
Hei,olen saanut aerobicissa elämäni ainoan hereillä olo kohtauksen rasituksesta johtuen.
Siis join liian vähän,liikuin kuntotasooni verrattuna liian rankasti ja se parfyymimeri oli viimeinen pisara tämänkaltaisen kohtauksen saamiseen.Liikunta on toki hyvästä,mutta liian rankkaa se ei saisi olla,ainakaan minulla.Kohtaukseni tulevat 99% yö-unien aikana,jolloin herään enkä tietenkään voi asialle itse mitään.
piuolisoni auttaa minua avaamalla
ikkunan hapensaannin lisäämiseksi ja laittamalla kaikkia oppeja vastaan Diapamin kielelleni,
kohtaus loppuu suht heti.Kun stressaan,olen haju-partavesien ympäröimänä kynttilät,tupakka,bensa yms.voimakkaat tuoksut ja hajut aiheuttavat valtavan huonon olon päänsärkyineen ja tiedän jo illalla odottaa yöllistä kohtausta.Kaikki tämä alkoi kun sain leikkikaveriltani kiven päähäni 7-vuotiaana ja nyt olen ähes puolet sadasta,naisiltahan ei saa udella ikää;).
Onko ketään Teistä ´´heitetty´´ulos neurologin palveluista?Jos ei tuu tulosta niin ulos.
Säästöähän tämä on kaupungille?
Näin kävi minulle
ja nyt pitäisi käydä terveysasemalla yleislääkärin luona asin vuoksi ,joka toinen vuosi...koen itseni heitteille jätetyksi.
tai olen flunssainen