Katoin Donnie Darkon ja tykkäsin, oli ihan mielenkiintonen aikamatkustusleffa. Jäi vaan epäselväksi loppukohtauksessa äidin käytös. Poika oli just kuollut, mut se äiti poltteli röökiä oudon rauhallisen näkösenä ja katseli merkitsevästi sitä Donnien aikamatkustuksella pelastamaa naapurintyttöä. Tiesikö äiti mitä Donnie oli tehnyt? Vai mikä selitys outoon käytökseen?
Jos joku fiksu tajusi, niin kertoisitko ystävällisesti tyhmälle kysyjälle, kiitos.
Jos joku fiksu tajusi, niin kertoisitko ystävällisesti tyhmälle kysyjälle, kiitos.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Sekava elokuva loppujen lopuks ei päätä eikä häntää...
No pääasiassa toi elokuva on yksi niistä joista "pitää" tykätä jos haluaa olla katu uskottava arvostelija :)
Niin, ei se ihan joka urpolle avaudu. Luulen, että aloittaja on oikeassa arvaillessaan, et se äiti tiesi mitä Donnie oli tehnyt ja siksi oli rauhallisempi kuin muut perheenjäsenet pojan kuoltua. Poika oli aikamatkustuksella ja omalla kuolemallaan laittanut asiat taas oikeaan järjestykseen ja pelastanut 3 ihmistä: sen vanhan fyysikkotutkijanaisen, Frankin ja tyttöystävänsä Cretchenin.
Seth Rogen näkyy leffassa pikkuroolissa koulukiusaajana, jos jotakuta kiinnostaa.
P.S. Katu uskottava kirjoitetaan katu-uskottava.
Tässä: http://darkomovie.proboards.com/index.cgi?board=disc&action=display&thread=438
keskustelua DD:sta ja erilaisia selityksiä.
Vihdoin vastauksia marraskuussa laittamaani aloitukseen!
123098 12, varmensit ajatukseni äidin käytöksestä, kiitos vaan. Korjaisin sen verran, että fyysikkomummo pelastui siinä skenaariossa, jossa Frank ja Cretchen kuolivat. Mummo jäi auton alle sitten kun Donnie pelasti Cretchenin, jolloin Frank jäi myös henkiin ja kavereineen ajoi sitten mummon päälle, kun se oli menossa taas jälleen kerran sille postilaatikolle.
Iso kiitos th:lle mielenkiintoisesta sivustosta =D