siihen malliin että kaivoin komeron perältä 10 vuotta vanhan leipäkoneeni palvelukseen.
2 kg erikoisvehnäjauhoja saa jopa alle eurolla ja siitä tekee kymmenkunta muhkeaa leipää.
Lisukkeineenkin (hiiva, sähkö, ruokaöljy, jms.) leivän hinnaksi tulee n. 0,20 euroa, kun samanlainen
leipä kaupassa maksaa 2,00 euroa eli kymmenkertaisesti.
Ällistyttävintä leivän hinnan nousussa on se että kauppa perustelee sitä viljan hinnan
nousulla.
??
Nimittäin leivän raaka-aineistahan näkee heti selkeästi että viljan hinnan osuus leivän
hinnasta on niin olematon että vaikka viljelijä antaisi jyvänsä ilmaiseksi sillä ei olisi
mitään merkitystä leivän hinannmuodostuksessa.
Taitaa leipomon ja kaupan katteet olla aikas muhkeita?
2 kg erikoisvehnäjauhoja saa jopa alle eurolla ja siitä tekee kymmenkunta muhkeaa leipää.
Lisukkeineenkin (hiiva, sähkö, ruokaöljy, jms.) leivän hinnaksi tulee n. 0,20 euroa, kun samanlainen
leipä kaupassa maksaa 2,00 euroa eli kymmenkertaisesti.
Ällistyttävintä leivän hinnan nousussa on se että kauppa perustelee sitä viljan hinnan
nousulla.
??
Nimittäin leivän raaka-aineistahan näkee heti selkeästi että viljan hinnan osuus leivän
hinnasta on niin olematon että vaikka viljelijä antaisi jyvänsä ilmaiseksi sillä ei olisi
mitään merkitystä leivän hinannmuodostuksessa.
Taitaa leipomon ja kaupan katteet olla aikas muhkeita?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Muodostuu suurelta osin maataloustuesta, joten jauhot todellisuudessa maksaisivat enemmän. Tuostakin alle kahden kilon alle euron hinnasta ottaa jo kauppa omansa, joten leipomo ja kauppa ovat ne varsinaiset leipärosvot. Suomessa leivän hinta on kukaties maailman kallein, etenkin niin kamalan asiakasystävällisissä K ja S-marketeissa!
http://www.mtk.fi/maatalous/tuotanto_ja_markkinat/elintarvikkeen_hintarakenne/fi_FI/ruoan-hinta/_files/84059287732384874/default/Elintarvikkeiden%20hintarakenne%20korjattu_0609_2010.pdf
Arvonlisävero (0,40 €/kg), 11,5 %,
Maataloustuottajan osuus (0,12 €/kg), 3,4 %
Teollisuuden osuus (1,44 €/kg), 40,9 %
Kaupan osuus (1,56 €/kg), 44,2 %
Eli kauppa nappaa suurimman osan ja ei juuri muuta tee, kun rahastaa.
voi kuin ihmetellä mikseivät ihmiset leivo enempää itse.
"Arvonlisävero (0,40 €/kg), 11,5 %,
Maataloustuottajan osuus (0,12 €/kg), 3,4 %
Teollisuuden osuus (1,44 €/kg), 40,9 %
Kaupan osuus (1,56 €/kg), 44,2 % "
Saa nuokin runsaat 80% itselleen.
Vaikeudesta se ei ole kiinni, leipäkoneen lataus vie, kun muutaman on tehnyt ja
oppinut niksit, minuutin per leipä.
Aikoinaan olen tällä leipäkoneella tehnyt satoja leipiä joten se on aikaa
maksanut itsensä, pieni välikausi tullut tässä perheen perustusvaiheessa...
Mutta tässä perheessä aletaan nyt leipoa kaikki leipä itse.
reikä on leivässä se halvin syötävä, ei oleverollinen, eikä perse rutaja, näin on.
Prismassa on tarjouksessa Sunnuntai vehnäjauhot
hintaan 0,49e/2kg!
Haenkin heti pois, niin saan parikymmentä muhkeaa
leipää tehtyä hintaan n. 20 senttiä/kpl.
Siinä jo säästääkin jotain.
"reikä on leivässä se halvin syötävä, ei oleverollinen, eikä perse rutaja, näin on."
Totta. Mutta leipäkoneleivässä ei oo reikää...