Viimeöinen uni jäi vaivaamaan. Olin vanhassa talossa jossa olen seikkaillut ennenkin, viimekerrasta on tosin aikaa. Yläkerta on ennen ollut sotkuinen ja tavaraa täynnä pilvin pimein. Vanhoja esineitä ja kuitenkin se on kiehtonut minua aina. Unessani menen sinne aina, jokin "voima" vetää minua sinne. Nyt menin ex-mieheni kanssa sinne (ero astui juuri voimaan) ja yläkerta oli siivottu. Ihastelin ja ajattelin, että täällähän on nyt lastenkin hyvää tilaa oleskella. Katto tosin vuoti paikka paikoin, mutta ajattelin, että se ei haittaa. Mietin, että lattia varmaankin kestää ja lapset osaavat sen verran varoa. Nyt avasin erään kaapin ja löysin rasian jossa oli hopeiset lasten kengät. Avasin rasian ja ex-mieheni kanssa ihastelimme niitä. Ne suorastaan häikäisivät silmiäni, oli pakko siristellä silmiäni, ne olivat todella kauniit ja upeat. Melkein kuin koru. Jäipäs kyllä kiinnostamaan tämä uni ja osaisikohan joku antaa selitystä.
Unista kiinnostunut kyselee
kjbkj
3187
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Talo olet sinä. Joku voima vetää sinua selvittämään itseäsi itsellesi, niinpä. Oletpa hienosti selvinnyt erostasi, jos yläkerta on jo siivottu. Itse olen nähnyt aivan vastaavia eron jälkeen. Uni muistuttaa sinua myös tärkeimmästä, lapsista. Mutta miksi kengät olivat hopeiset? Miksei kultaiset? Varjostaako kuitenkin sitäkin aikaa "jokin", kun lapset olivat pieniä. Tämä oli saivartelua, se oli hieno uni. Hyvää jatkoa.
Lämmin kiitos tulkinnasta. Ihan järkeenkäypältä kuulosti. Todella paljon olen asioita pohtinut ja yrittänyt löytää itseäni viime vuosina. Niin, eihän tämä liitto ollut ehkä niin rakkauden täyteistä, yhteenkuuluvuuden tunne uupui ja yksinäisyyden tunne vieraili usein luonani. No, toivotaan että kaikki menee parhain päin ja lapset ovat minulle kaikki kaikessa.
Haluaisin vielä sanoa tuosta vuotavasta katosta: Katto merkitsee unessa suojausta. Minä tulkitsisin sen tässä että olet vielä haavoittuva. Se kyllä voi kestääkin kauan ennen kuin se korjaantuu. Muuten itse vaeltaessani tyhjissä unihuoneissa eron jälkeen, löysin eräästä kaapista kymmenittäin eri firmojen lippiksiä, monta korkeata pinoa. Mieheni eli vain työlleen - että sellaista minulle jäi! Sinä löysit sentään lasten kengät.