Millaista on perustaa toiminimi? Mistä lähtökohdista lähdit hommaa pyörittämään? Miten hoidit kirjanpidon jne.? Voiko toiminimiä olla useampia? Miten sen voi lopettaa? Kaikenlaisia puheenvuoroja kaivataan! Oletko pyörittänyt toiminimeä opiskelujen ohella?
Toiminimi
Randomi
52472
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Haet vain patentti- ja rekisterihallinnon netistä kaavakkeen ja täytät sen, lähetät ja sinulla on toiminimi.
Sitten alkaa se kinkkisempi puoli. On tehtävä verottajalle aloitusilmoitus, jossa ilmoittaudutaan arvonlisäverovelvolliseksi, mikäli vuosiliikevaihto ylittää 8400 €. Tämä siis tarkoittaa liikevaihtoa, ei sitä mitä jää menojen jälkeen. Lisäksi samassa ilmoituksessa arvioidaan käteen jäävä tulo ja siitä verottaja laskee ennakkoverot sinulle.
Jos itse ei kirjanpitoa osaa, se kannattaa ehdottomasti viedä johonkin toimistoon.
Toiminimiä voi olla useampia, mutta mitään verohelpotusta et siitä saa. Kaikki voitot lasketaan yhteen ja siitä verotetaan, eikä tota alv-pykälääkään voi kiertää kaikki lasketaan yhteen. Enkä ole aivan varma saako yksi henkilö useampia y-tunnuksia, mutta sivunimiä ainakin saa olla. Toiminimi lopetetaan lopetusilmoituksella.
Yksi varoitus, mikäli et opiskelujesi jälkeen saisi töitä, vaan joutuisit kortistoon ja sinulla on toiminimi, korvausten saaminen on melkein mahdotonta.
entäpä jos on toiminimi jolla harjoitettu pienimuotoista kaupankäyntiä itse tehdyillä tuotteilla ja lisäksi ollut kokoaikaisessa työssä josta joutuu työttömäksi, saako työttömyyskorvausta?
kaupankäynti ollut todella pientä voitot korkeintaan 1000 - 2000 euroa / vuosi, palkka taas yli 2000 euroa / kk.
Kylläpä pelekeen pahoin. Tulukihteevat, että nythän Sinä vasta voitkin tehdä sitä käsityötäsi. Näin se vaan on.
---
Sellainen henkilö, joka on tehnyt palkkatyötä ja saanut samanaikaisesti pienempää ansiota yritystominnasta, voidaan katsoa osa-aikaiseksi yrittäjäksi, joka palkkatyöstä työttömäksi jäätyään on oikeutettu osittaiseen ansiopäivärahaan.