Veneissä on paljon Primuksen kaasujärjestelmiä. Ne eivät ole yhteensopivia suomalaisten kaasupullojen kanssa. En haluaisi vaihtaa suomalaiseen järjestelmään koska purjehdin paljon Ruotsin puolella. Primuksen kaasupullojen täyttö on ongelmallista Suomessa. Ruotsissa on vaihtopullosysteemi. Miten te arv. kanssapurjehtijat menettelette Primuksienne kanssa? Onko paikkakunnallasi Primuksen palvelu? Vai täytättekö itse (tarvitaan letku heloineen ja iso pullo, josta kaasu johdetaan omaan primukseen)vai onko teillä esim. kaksi järjestelmää (primus ja kotimainen). Kahteen järjestelmään tarvitaan kaksi suukappaletta, Primuksen paineentasaaja taitaa sopia molempiin. Primuksen pallomainen sininen pullo on suomalaista matalampi. Joihinkin ruotsalaisvalmisteisiin ja myös suomalaisiin veneisiin (esim. Sunwind) suomalainen pullo ei sovi. Kaasupullolaatikko on mitoitettu Primuksen pullolle. Muuten - miksi Eu ei standartisoi (yhdednmukaista) veneiden ja asuntovaunujen kaasujärjestelmiä? Tanskalla ja Saksallakin on omansa! MIten maailmanmatkaajapurjehtijat menettelevät kaasuhuoltonsa kanssa?
Primuksen järjestelmä
kepa
3504
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kysyt miksi EU ei standardoi kaasupulloja. Yhtä hyvin voisi sitten standardoida veneet niin , että sallittaisiin esim. 3 venetyyppiä perheen koon mukaan.
No, standardi on vapaaehtoinen sopimus alan toimijoiden välillä eikä siinä ole viranomaisia mukana. Aina kun viranomainen puuttuu peliin, syntyy pakollisia määräyksiä.
Harvinaisen typerä vastaus hyvään kysymykseen. Monia asioita on standardisoitu kuluttajasuojajärjestöjen toiminnan tuloksena maailmassa. Paljon on vielä standardisoitavaa. Kaasupullot ja pullojen järjestelmään kytkentämekaniosmit tulisi ehdottomasti yhdenmukaistaa. Asia koskee paitsi veneilijöitä myös caravaanareita. Nyt jos lähtee veneellä esim. Välimerelle, vene pitää varustaa kolmella-neljällä järjestelmällä (painentasaaja ja pullon letkuun kiinnityskappaleet). Kokemuksesta sanon että suomalainen järjestelmä on mitään tekemätön kotirantojen ulkopuolella. Finski-pulloja ei täytetä eikä vaihdeta muualla. Primus on aika iso järjestelmä, sillä pärjää paremmin.
Terve,
Onko kellään antaa vinkkiä millainen kaasupullostandardi on käytössä Hollannissa, Ranskassa, Espanjassa, Portugalissa ja Karibialla?
Olen lähdössä veneellä ao. reittiä ja pitäisi ratkaista tämä kaasupullo-ongelma!