imetyskerroilla yhtä tissiä kerrallaan?

tietämätön..

Meillä on alkanut tulla tavaksi kymmenpäiväisen tytön kanssa,että imetän vuorotellen aina yhdestä tissistä yhden ruokailukerran aikana.Voiko se pahasti vaikuttaa maidontuotantoon?Yleensä vauva on jo yhden rinnan jälkeen niin väsynyt ettei jaksa toista rintaa ollenkaan.Minulla maitoa tulee molemmista rinnoista samalla tavalla,luulisin ainakin.Onko jollain muulla ollut käytössä tälläistä systeemia??Joskus vauva saa myös ruuan korvikkeena pullosta,koska meillä vauvan on opittava myös pullosta syömään ja se sujuu myös ihan hyvin.Ja jos joku nyt aikoo kysyä miksi vauva totutetaan myös pulloon niin vauva tulee jossain vaiheessa viettämään puolikkaita päiviä isällään joka asuu muualla ja pitäähän sielläkin saada massu täyteen.Mutta kertokaa kokemuksia tuosta yksi tissi kerrallaan asiasta??

3

458

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jojoooouyyguy

      Minä olen aina imettänyt yhden rinnan kerrallaan. Tyttö on nyt kaksi kuukautta.

    • emmuska10

      Yksi rinta per syöttö menty meillä. Nyt kun vauva jo 9kk ja maidon tulo vähentynyt niin saattaa illalla satsata molemmista:) Alusta asti toisesta rinnasta tullut ennemmän maitoa kun toisesta.

      Jos imett äisittoisesta rinnasta ja lypsäisit sitten toisen ja annat sitä lypsettyä sitten pullosta. Ettei maidon tulo hiivu kun korvikkeella korvaat.

    • Meillä..

      mentiin näin koko imetysaika 8kk ikään asti. Ihan riittävästi tuli maitoa yhdestä tissistä ja söikin vain 5-7min yleensä kerrallaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      199
      2280
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      3
      2099
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      317
      1837
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      94
      1600
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      83
      1475
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1230
    7. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      67
      1170
    8. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      25
      1111
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      48
      1027
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      73
      996
    Aihe