Muutamana päivänä olen joutunut käyttämään Leppävaaran kehä1-Turunväylälle menevää kaistaa.Mitähän suunnittelijoiden päässä on liikkunut,nyt armotta ne jotka tulevat esim:pitäjänmäen suunnasta sekä kehä 1 jatkaa joko turunväylälle perkaan/turunväylä kaistaa taikka koukkaa kehä 1-siittä turunväylälle kiihdyttäen.Perkkaa/turunväylä aksentilla on kärkikolmio joka ruuhkaantuu pahasti,-kun ne jotka tulevat kiihdytyskaistaa armotta välittämättä tulevat 1000 ja sataa,etuoikeudella varomatta ja katsomatta ettei kokoajan voi kärkikolmion takaa olevalla olla jarrupohjassa koska takaakin tulee autoa sekä katse kolmessa peilissä..Sekä näitä kun ajat kehä 1/tapiola kaistalle joku hiihtäjä ajaa sun takana samaa nopeutta 80-100 ja sitten päättää lykätä etees jarruvaloja vilkutellen..jurkele!No onneksi ainakin viimeviikolla oli poliisit seuraamassa liikennettä.Lisää vaan poliiseja tuolle osuudelle....
Leppävaaran/Turunväylän kiihdytyskaista
kattokassinen3
14448
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Ajan tuosta melko usein, ja täytyy todeta, etten ymmärtänyt yhtään mitä yritit selittää.
Siis sinä tulet Lepuskista ja ajat kohti Turunväylää? Ne, jotka tulevat pitäjänmäestä tulevat sinun mielestäsi jotenkin väärin nyt? Ja tietysti moottoritielle siirryttäessä pitää kiihdyttää, vai mikä siinä nyt oli ongelma?
Ainut selkeä moka minusta tuossa on, ettei sitä yhtä "bussikaistaa" ole merkattu bussikaistaksi, eli siitä saa ajaa suoraan kohti Turunväylää. Tämän noin puolet autoilijoista tekee, toinen puoli taas kohteliaasti, kusipäisesti tai vain typerästi (mielipide) ajaa kaistan verran enemmän vasemmalla ja koukkaa risteyksen jälkeen mukaan Turunväylälle (kiilaa / päästää pikkutieltä tulijat).
Mutta ei tuo nyt aikuisten oikeasti mitenkään hankala paikka ole. :)
kertoa, mitä kirjoittamasi virke tarkoittaa? Mitä päässäsi on liikkunut?
"Mitähän suunnittelijoiden päässä on liikkunut,nyt armotta ne jotka tulevat esim:pitäjänmäen suunnasta sekä kehä 1 jatkaa joko turunväylälle perkaan/turunväylä kaistaa taikka koukkaa kehä 1-siittä turunväylälle kiihdyttäen."
????
joku oli nostanut tyhjän kaljakeissin lähelle vinttilän vinoliittymää sydänjäällä. Se on siinä melkein kolmion vieressä...perskules
En ymmärtänyt mitään, mutta itse tullessa leppävaarasta kehä1 etelään, kierrän silloin tällöin sen pikku lenkin sieltä oikealta korkeaa siltaa pitkin, kun suoraan kehälle vievällä reitillä nysvätään. Pyhitetäänköhän tuo joskus busseille?
No just. Siinä sillalla jumitetaan juuri sen takia, kun mulkut ajavat siihen erkanemiskaistalle ja siitä sitten pari sataa metriä edempänä takaisin jonoon. Ja toiset, melkein yhtä pahasti pissapäiset, päästävät kiilaajat eteensä = jono varsinaisella Kehä I:llä seisoo. Joskus on tullut käytettyä siihan 200 m matkaan 10 min.
Sama on ennen toiminut toisinpäinkin eli länteen menevillä kaistoilla ryhmitytään Turun moottorietien erkanemiskaistalle .... ja 10 auton ohituksen jälkeen takaisin kehälle.
Joskus olisi kiva, kun sattuisi joku vanha romu alle - voisi "vahingossa" vähän rutistaa tällaista kiilaajaa.
Että juuri näin !Ymmärsit asian ytimen....,toisaalta riskisähän siinä, kiva ajella muuten sellaisella rusinapulla-autolla ei pieni lisä kolhu pahaa tee ...se muuten joka painaa Dösäbysäkiltä autollaan eteen on takuuvarmasti "yhtä suuri rikollinen" kun sakkoja kirjoitellaan ja korvausvelvollisuutta kysytään -Bussiväylä kun on tarkoitettu vain Dösälle..
Tulen Tapiolan suunnasta Turunväylälle. Ensin väistän kehä I:lle itään päin menevät ja aika huonosti näkyvyyttä. Sitten jatkan matkaa Turun Väylälle. Leppävaarasta tulijat ajat mitään katsomatta eteen. Saa nähdä koska kolisee. Ehkä heilläkin on huono näkyvyys, en tiedä mutta tässä vaiheessa ainakin tosi hankalasti.
Siis olen menossa Turun suuntaan
Eli ilmeisesti Tapiolan suunnasta tulevat joutuvat ajamaan "aloittajan" bussikaistaa myöten?
Mutta muuta reittiä ei ole. Tosin täytyy sanoa että suuri osa lännestä tulevista on hajaantunut muille reiteille ilmeisesti sekavan tilanteen vuoksi.
En olet tosiaan tätä nykyistä järjestelmää vielä kokenut iltapäiväruuhka-aikaan, joten en osaa sanoa. Mutta aikaisemmin se ainakin oli ihan perseestä kun turun suuntaan kääntyvät tukkivat koko kehän. Siellä tuli silloin ajeltua pientareita pitkin ohi ja sitten vaihdettua jossain kohtaa vasemmanpuolimmaiselle kaistalle. Ei ole järkeä lisätä ruuhkassa, ellet ole menossa ruuhkaisaan suuntaan = turun suuntaan. Saattaa olla että tuo hiljaiseen aikaan nysväreiden ohittamiseen käyttämäni reitti josta myös turun ja helsingin suuntaan menevät, on ruuhka-aikaan se tukkoisempi. Todennäköisesti en menisi sitten sitä kautta, vaan tyrkkäisin heti leppävaarasta väljälle kehälle.
Kyllä esim;tuo erkanemiskaista Helsinkiin Kilon liittymästä on aivan liian lyhyt,ja jo erkanemiskaistalla on 100km nopeus,on jo katsottava hyvissä ajoin peiliin kun Turun suunnasta Helsinkiin matkaat ja otat lyhyen kiihdytyksen jälkeen suotaan vasemmalle kaistalle,takana oleva mahdollisesti joutuu jarruttamaan taikka vetämään oik.Jonka jälkeen ne jotka menevät Helsingin suuntaan kehä 1 ja siittä pitäjänmäkeen tai kuka minnekkin...Sekava on.Hullua on se että kun tullaan Leppävaaran vaikka Sellosta Turkua kohti liittymää jossa erkanee Perkkaalle,oikealla Helsinkiin ja Suoraan Turkuun moottoritielle,pieni kaista jossa siis se kärkikolmio ja väistät vieläpä vasemmalta tulijaa "kiihdytyskaistalaista" kehä 1,-Normaalisti siinä pitäs nimenomaan väistää kehä 1:ltä tulian oikealta tulevaa eli minua...
Ei logikaa...ei.Toki ne jotka ajaa päivittäin koko sen sydeemin ja tietyön aikana ovat tottuneet poukkoilemaan miten sattuu,kuitenkin Länsiväylällä, tie 51 ja kehä 3 annettaan tietä ja otetaan kanssaliikkuja paremmin huomioon kun Turun/Helsingin väylillä, .Sorry!
vaan propellis kanssa
Jep.- on hyvä näkyvyys:D
Kun asuu Hellsingissä, niin jonotat, jonotat ja vielä kerran jonotat. Kärvistelet, poukkoilet, odotat, tuskastut ja hiillostut. Sitä se Hellsingin autoliikenne on, vammaista poukkoilua. Mutta sehän on tietysti asuinpaikanvalintakysymys, ei ole pakko asua siellä kehäkolmosen sisällä. Muuttakaa vaikka Rovaniemelle. Ei tarvi jonottaa, eikä odottaa, auton voi töräyttää kaupan pihaan oven eteen tuosta vain ja kävellä kumisaappaissa kauppaan, ilman odotusta, etsimistä, poukkoilua, jonotusta. Eikä ole kiellettyjä ajosuuntia, tai puomeja ja porsaita häiritsemässä ajoa. Sen kun ajaa vain mistä lystää, kyllä autolla pääsee. Kärvistelkää vain siellä Hellsingissä, hyvät herrat, minulla jääpi enemmän aikaa tehdä "jotain ihan muuta", mitä teillä ei ole siellä etelässä edes mahtollista. HA HA HAH AAAAA.