Eli kysymys olis mikä määrä on turvallista juoda punaviiniä? 1 lasillinen yksi annos 12c? yksi olut?
Olen raitis ollut kokoajan ja en ole yhtään juonut alkoholia .. Mutta jouluna olisi mukavaa ruoan kanssa juoda se lasillinen punaviiniä, mutta vahingottaako se sikiöö?
rv 15 menossa..
Olen raitis ollut kokoajan ja en ole yhtään juonut alkoholia .. Mutta jouluna olisi mukavaa ruoan kanssa juoda se lasillinen punaviiniä, mutta vahingottaako se sikiöö?
rv 15 menossa..
Vastaukset 13
Vanhimmat
Ensi jouluna sitten.
Kyllä alkoholia sa yhden annoksen silloin tällöin juoda, vaikka on raskaana. Ei siitä pitäisi mitään haittaa tietääkseni olla, kunhan ei joka päivä sitä yhtä pulloa/lasia juo. Tämä on minun mielipiteeni.
1-2 annosta viikossa on sallittu määrä alkoholia raskausaikana. Siitä ei koidu sikiölle haittaa, tämä asia on tutkittu ja juuri ollut uutisissakin.
Euroopanmaissa on ihan tavallista juoda lasillinen viiniä ruoan kanssa raskausaikanakin.
Suomessa ollaan niin tiukkoja asian suhteen koska suomessa alkoholia ei osata käyttää kohtuudella! Suomessa tarvitaan tiukempia rajoituksia, koska alkoholi on täällä niin paljon ongelmallisempaa. Jos täällä annettaisiin samat suositukset alkon suhteen kuin muissa maissa, mihin se johtaisi?
On ihan ok juoda se lasillinen jouluna, se ei tapa tai vahingoita KETÄÄN. Itsekin muutes aion ottaa.
Ei, vaan 1-2 annoksen viikossa EI OLE OSOITETTU VAHINGOITTAVAN SIKIÖTÄ. Mutta myöskään päinvastaista ei ole voitu aukottomasti todistaa. Tarkkana tulkinnoissa!
Itsekään en todellakaan usko, että 1-2 annosta aiheuttaa mitään, mutta koska en voi olla 100% varma niin mieluummin olen ilman.
Ihan oikeasti turvallista rajaa ei tiedetä, että jätä juomatta.
meuhkaavat joka osastolla ÄLÄ TEE SITÄ, ÄLÄ VAAN TEE TÄTÄ. En halua tietää millaisia mahdatte olla vanhempina kun lapsi on syntynyt. :O
Päiväkodissa lapsen omahoidaja-LTOn kanssa käydyn keskustelun perusteella rentoja, maalaisjärjellä varustettuja jalat maassa - vanhempia.
Mutta; raskaudessa on niin monta asiaa, jotka voivat mennä pieleen. Ja niin vähän asioita, joihin oikeasti voi itse vaikuttaa. Alkoholin käyttä on yksi nistä harvoista omavalintaisista asisoita. Siksi en ymmärrä, miksi tällaisissa asioissa pitää ottaa riskejä kun niitä toisenlaisiakin on ihan tarpeeksi asti.
Punaviiniä ja olutta saa alkoholittomana, jos on pakko maun vuoksi sitä saada jouluna ruoan kanssa.
Mun mielipide on, että ihan huoletta sen viinilasin voi juoda.
Olen itsekin juonut muutaman saunaoluen raskausaikana enkä usko että olen lastani vahingoittanut millään tavalla.
Jokainen järkevä aikuinen tietää sen rajan. Aina tietysti parempi, jos on kokonaan ilman, niin ei ainakaan omatunto soimaa eikä tarvitse miettiä että onko riskeerannut lapsensa terveyden. Mutta yksi tai kaksi keskikaljaa raskauden aikana ei tapa ketään. Alkoholittomia olen muuten juonut ja hyviä nekin. Maalaisjärjellä pärjää tässäkin asiassa aika pitkälle. Kyllä näitä hysteerikkoja löytyy...
Et selvästikään ymmärrä mitään viineistä. Jos maun takia haluaa juoda viiniä, niin sitten sen on kyllä oltava jotain hyvää alkoholia sisältävää, koska alkoholittomat viinit ovat järjestään aivan kammottavia litkuja. Sori, mutta näin on.
Ei ole mitään hysteriaa sanoa miten on sanottu ja mikä mielipide itsellä on. Eli jättäisin juomatta, mutta kaikkihan tekee joka tapauksessa oman päänsä mukaan. Ja juu, ihania lapsia tulee, miten siihen juomattomuus aiheuttaisi jotain negatiivista. Ei ollut kyllä aikuisen suusta tuo aiempi!
Itse en raskausaikana juo, mutta esim punaviineissä on kyllä maussa niin hurja ero ettei niistä samana päivänä voi puhua. Alkoholiton punaviini maistuu ihan marjamehulle ja menettää kyllä merkityksensä täysin ruuan kanssa nautittuna. Epätoivoisesti yritin jo viime raskaudessa hyvää alkoholitonta punaista löytää, mutta samalla mehulle maistuivat kaikki eli täysin hukkaan heitettyä rahaa, kannattaa laittaa sekin raha suoraan vaan mehuihin :D
Ps. Neuvolassa kun kysyivät juomatottumuksista ja kerroin etten juo nyt lainkaan vaikka punaviiniä "himoitsenkin" th totesi että hyvin sen puolilasia voi silloin tällöin ruuan kanssa ottaa jos haluaa. Tosin itse aion edelleen pitää nollatoleranssia tässä asiassa.
Uskomatonta, että tätä asiaa kysytään täältä, täällä tuskin on ainuttakaan asiaa tutkinutta vastaamassa. Totuushan on, ettei täysin turvallista määrää raskauden aikaiselle alkoholin käytölle tiedetä, joten jokainen joka päättää alkoholia raskauden aikana käyttää -vähän tai paljon- ottaa tietoisen riskin. Eikä kyse ole pelkästään siitä, että vauva siitä välttämättä kuolisi, vaan alkoholilla voi olla paljon muita vaikutuksia lapsen terveyteen. Vaikutuksia ei aiheuta tai vähennä se, että saa täältä tukea päätökselleen käyttää tai jättää käyttämättä alkoholia. Päätöksen tekee jokainen itse ja elää sitten sen kanssa. Itse en uskalla ottaa sitä riskiä, että joisin kokonaisen lasillisen viiniä tai pullollisen olutta, koska en voi olla varma, etteikö siitä olisi vauvalle haittaa. Jos joku muu haluaa näin tehdä, mikä minä olen sitä kieltämään, koska voihan olla ettei lasillisella ole haittaa. Niin tai näin, jokainen tekee päätöksensä viime kädessä itse ja kantaa vastuun seurauksista.