YLE:n tiivistelmä pakkoruotsi-illasta

1115
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Pitihän se arvata, että YLE ei voinut olla puolueeton ohjelman suhteen.

Jyrki Richt orkestroi koko keskustelun antaen ainakin tuplasti enemmmän puheenvuoroja svekoille. Kaiken lisäksi svekojen puheenvuorot kestivät jopa minuuttikaupalla Jyrkin mitenkään puuttumatta asiaan.

Huipuksi svekot pallottelivat puheenvuoroja toisilleen ilman lupaa. Richt vain naureskeli ja jopa heitti herjaa svekojen kanssa. Hän oli lähes kokonaan kääntynyt svekojen puoleen kääntäen selkänsä fennopuolelle.

Kaikki kolme inserttiä keskittyi surujen ylistämiseen: Maamme-laulu vain ruotsiksi, Lindmanin propagandaelokuva ja Lucia-neito!

YLE ja RIcht teki ohjelmasta oikein suomenruotsalaisuuden mainoskampanjan. Naistoimittaja oli hilja takavasemmalla. Selvä käskytys tullut Richtille YLE:n johdosta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tiivistys kirjoitti:

http://www.yle.fi/uutiset/kotimaa/2010/11/itarajan_venaja_kuumensi_pakkoruotsi-illan_2184181.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu