Jos kerran on pakko-ruotsi, niin eiks samalla ole myös pakko-suomi ? Jos tietoni ei oo kovin vääriä, joutuvat ruotsinkieliset lapsukaiset lukemaan koulussa suomea. Ihan vain samalla perusteella voisivat nämä opiskella suomen sijasta vaikka sitä venäjää, eiks vaan. Ja tiedoksi; en oo ruottinkielinen. Molempienn kotimaisten lisäksi pärjään maaailmalla saksaksi ja englanniksi. Eikä 4:n kielen tyydyttävä hallinta ole vaatinut kovia ponnistuksia, keskittymistä vain. Ja sitten kaikki pilkkuvillet korjailemaan kirjoitus- ja kielioppivirheitäni.
Entäs pakko-suomi ?
stadin Pera
283
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Suomi ei ole pakkokielie suomessa eikä englanti pakkokieli Quebeckissä Kanadassa. Katalaani ei ole
pakkokieli Barcelonassa eikä friuli ole pakkokieli Udinessa.
Sinänsä minulle suomalaisena on ihan sama mitä svedu lukee, mutta jos hän ei opiskele suomea,
hänen on mentävä opiskelemaan Tukholmaan tai Göteborgiin (Uumaja tai Luulaja eivät ole
oleellisia yliopistoja voi niihinkin tietty mennä).
Ruotsalainen rasismi vei meän kielen puhujilta mahdollisuuden opiskella maailman pohjoisimmassa
huippuyliopistossa Oulussa.
Pakkoruotsi ei johdu sanasta ruotsi vaan turhakekielestä, pienkielestä jota ei tarvita opiskelussa
kun kirjat ovat suomeksi ja englanniksi. Saksa voisi olla kolmas kieli koska sillä on laaja oppikirjatuotanto.
Venäjä ja ruotsi ovat useimmille turhia kieliä Suomessa, koska oppikirjoja löytyy vain satunnaisesti.
Ranskaksi löytyy oppikirjoja, omia siis, espanjalaiset ovat useimmiten käännöksiä, mutta niitä kyllä
löytyy pilvin pimein voisi sanoa.
Pakkoruotsi pois, kielitaito kunniaan AMMATTITAITOA EI SAA PILATA PAKKORUOTSITUNNEILLA, ruotsi ei ole attraktiivinen kieli kun sitä ei misään tarvita. Ruotsia ei tarvita edes pakkoruotsikeksustelussa TV2:ssa,
koska kaikki svedut puhuvat suomea ja usein vielä englantia. Svedun kanssa voi aina puhua englantia,
jos ei voi, ei kannata puhuakaan, miksi sellaisen svedun kanssa puhuisi??? joka ei osaa englantia.
Mitäs siitä pakkosuomesta? Opetelkoot hurrit mitä tahtovat. Jos sinulle neljä kieltä ei ole tuottanut tuskaa, niin ei ole peruste pakkoruotsille, jotkut osaavat seitsemääkin kieltä. Useimmille kaksikin vierasta kieltä on liikaa, mikäli vaaditaan sujuvaa osaamista.