http://hurriksi.fi/
http://hurriksi.fi/
15237
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Tuolta positiivisten asioiden listalta uupuu kokonaan mm. lyhyemmät jonotusajat julkiseen terveydenhoitoon. Vrt. viime talven influessarokotusjonot. Esim. Helsingissä ruotsinkielisille varatulle tiskille pääsi jonottamatta (tämä voidaan tietty tulkita osaksi parempaa ja onnellisempaa elämää).
Pakkoruotsin vastustajilla on niin huono itsetunto ja samoin kaikilla niillä jotka yrittävät viedä oikeuksia
ruotsinkieliseltä vähemmistöltä, että yrittäkää nyt kohottaa itsetuntoanne ja opetelkaa kiltisti kansallista kieltämme ruotsia.
Ne ei ole oikeuksia vaan etuoikeuksia muihin nähden. Ja sen pitäisi nyt Åkekin ymmärtää, koska lapsetkin sen ymmärtävät, että etuilu yms. käyttäytyminen ei kuulu Suomen tapaan elää.
Suomalaisena tunnen syvää halvennusta käydessäni Ahvenanmaalla!
Koen saavani toisen- tai jopa viidenneksi huonointa kohtelua, jos erehdyn
joskus puhumaan suomen, äidinkieltäni.
En koskaan voi kehua Ahvenanmaata kenellekään, päinvastoin, haukun ja
mustamaalaan sitä yksikielistä Suomen maakuntaa niin paljon kuin pystyn.
Olen pahoillani siitä, että joudun näin tekemään, mutta pakkohan se on.
Kuten pakkoruotsista, jota vihaan ja teen kaikkeni sen lopettamiseksi.
Ahvenanmaalla elää pitempään on paremmat palvelut työtä kaikille ja ketään ei poisteta samoin
mitä Helsinki tekee Romaneille. Kouluissa opitaan äidinkieltä ja oppilaat eivät kiusaa toisiaan
eikä kellään ole mitään pahaa sanottavaa toisistaan. Mitä tulee oikeuksiin on Ahvenanmaalaisten
itse hankkimia eikä ne pitäisi haitata ketään ulkopuolista tahoa kuten vinneillä näyttää olevan.
Ruotsi on tärkeä ja sieltä tulee parempi ilmakin tänne, mitä vastapuolelta tunkee joskus.
Teidän pitää vain yrittää elää siellä ryssienne mukaisesti olettehan te melkein itsekkin ryssiä.
kun teillä siellä ahvenanmaalla on tämä kielivapaus. Olette yksikielinen saari Suomessa loistavan edunajajanne rkp:n ansiosta. Sitä täälläkin n.95% kirjoittajista haluaisi tänne mantereeelle. Kyse ei ole lasten kiusaamisesta tai pahoista tuulista - vaikka niistäkin voisin keskustella varsinkin kun tunnut olevan hiukan ylimielistä lajia.
Ottakaa selvää onko RKP käskenyt Ylen tehdä tuollaista työajalla eli verorahoilla. Aijai jos jää kiinni.
tilastotietoihin tällä lailla vaikuttaminen on vääristämistä. Tilastot eivät pidä paikkaansa eli en usko tuohon 5 % ruotsinkielisten määrään enää. Vaikka eipä tuo vaikuta kuin ehkä jonkun promillen suuntaan jos toiseen.
onko tämä samalla kansalaisuus hakemus kaavailtuun svenskfinlandiin (ed. muuten tuntematon sana ja punainen viiva alla.)
Ficora.fi kertoo hurriksi.fi-tunnuksesta seuraavaa:
Verkkotunnuksen tiedot
Verkkotunnus hurriksi.fi
Tila Myönnetty
Haettu / Myönnetty 18.11.2010
Voimassaoloaika päättyy 18.11.2013 15:29:36
Vapautuu haettavaksi 18.12.2013 15:29:36
Haltijan tiedotYhteisömuoto Valtio
Y-tunnus/yhdistysrekisterinumero 02154388
Yrityksen/yhteisön nimi YLEISRADIO
Osasto tai yhteyshenkilö Tietohallinto
Postiosoite PL60
Postinumero 00024
Postitoimipaikka YLEISRADIO
Puhelinnumero 358 9 1480 5756
Kysymys kuuluu, millä perusteella ja tarkoitusperillä Yle on lupamaksurahoilla ja varovaroilla rekisteröinyt tuon tunnuksen itselleen? Mikä on se tunnus, jonka Yle on ilmeisesti vastavuoroisesti rekisteröinyt suomenkieliseksi siirtymisen edistämiseksi?
Tuntuu melkoisen vilpilliseltä, kun kyseessä on sentään kansalaisten maksama laitos.
Kysymys pitää viedä eduskuntaan.
antanut rahaa yle neuvostosta tähän, nettisivut eivät tule tehdyksi muutamalla kympillä. puhutaan sadoista eurosta ja päälle vuosimaksut.
Onko Nylanderin lisäksi myös Ylen hallintoneuvoston pj Kimmo Sasi tämän hurriksi.fi-tunnuksen avaamisen takana?
kaavakkeella voi myös vaihtaa itsensä suomenkieliseksi ym.
kuinka helppoa, napsaus vain, niin olet enemmistön (~4,9 milj) puolella. Loppuisi se rkp:n ainainen valitus ja saarna ennen vaaleja kuinka meitä sorretaan ja poljetaan.
ei pysty vaihtaa kieltään SU:ksi (FI:ksi). Sähköisessä versiossa en käynyt mutta kyllä kai siellä pystyy ottaa kielekseen suomen??
http://hurriksi.com - varteenotettava vaihtoehto hurrittuneen Yleisradio Ab:n propagandalle.