Voiko

Tietämätön

sosiaalitoimi pakottaa ensikotiin ilman kunnon syytä?

11

1433

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Täti Sininen

      En todella jaksa uskoa, että nykypäivän jokapaikan resurssipulassa ketään pakotettaisiin ilman syytä ensikotiin. Jos sosiaalityöntekijä on katsonut tarpeelliseksi suositella ensikotia ja on valmis kirjoittamaan maksusitoumuksen, ottaisin neuvosta ilman muuta vaarin.
      Tämä vielä suuremmalla syyllä, jos kyseessä on äidin päihdeongelma. Maassamme ei kuitenkaan ole pakkohoitolakia, joten pakottaa ei ketään voi. Lapset voidaan kyllä huostaanottaa ilman vanhempien "suostumusta", jos kasvuympäristö vakavasti vaarantaa lapsen kehityksen.
      Joskus sitä on niin sokea omalle tilanteelleen, ettei voi nähdä syytä.

      • Tietämätön

        olen joskus kärsinyt masennuksen ja sen katsovat syyksi ensikotiin menolle.
        Sossu on jo erottanut meidät lapsen isästä - joka on kunnollinen poika.
        Mulle on annettu tasan kaksi vaihtoehtoa. Ensikoti tai adoptio. Adoptio repii sydämen rinnasta, mutta kun kaikki painostaa.


      • Täti Sininen
        Tietämätön kirjoitti:

        olen joskus kärsinyt masennuksen ja sen katsovat syyksi ensikotiin menolle.
        Sossu on jo erottanut meidät lapsen isästä - joka on kunnollinen poika.
        Mulle on annettu tasan kaksi vaihtoehtoa. Ensikoti tai adoptio. Adoptio repii sydämen rinnasta, mutta kun kaikki painostaa.

        Ei tuollaisia ehtoja voi masennuksen takia asetella kukaan sosiaalitoimessa. jopa 80 prosenttia äideistä on hieman masentuneita synnytyksen jälkeen. Vakava masennus haittaa tietysti lapsenhoitoa, ja jos sosiaalityöntekijällä on ollut syytä epäillä tätä kohdallasi, hän on päätynyt suosittamaan ensikotia.
        Jos olet vakavasti masentunut, voi ensikoti olla pienen lapsen kanssa loistava vaihtoehto. Sitä ei kannata pelätä. Se ei leimaa loppuelämääsi. Voit ottaa sen pienenä lomana, jolla saat samalla välineitä lapsesi kanssa pärjäämiseen. Katso vaikka http://www.ensijaturvakotienliitto.fi/2toiminta/1ensi.html ja http://www.ensijaturvakotienliitto.fi/2toiminta/3blues.html.
        He tarjoavat palveluja sinulle, ja jos kerran sosiaalitoimi maksaa, mikset hyödyntäisi tilaisuutta.


    • ronja

      sinua ei voida pakottaa mihinkään, mutta tarvitset apua jos sosiaalitoimi on sitä mieltä. he eivät huvikseen ehdota ensikotiin menoa. ensikoti on ihan mukava paikka. siellä voit rauhassa asua lapsesi kanssa ja saat apua ja ohjausta kun tarvitset lapsen hoidossa ja kotitöissä. lapsi voidaan huostaan ottaa, muttei adoptoida ilman lupaasi. adptio tarkoittaa sitä, että jostain muusta henkilöstä tulee lapsen virallinen huoltaja ja sinulla ei olisi mitään oikeuksia lapseesi. huostaan otto taas on vain lapsen sijoittaminen laitokseen tai sijais- tai perhekotiin.jos lapsen fyysinen tai psyykkinen terveys vaarantuu niin harkitaan huostaanottoa. hae apua ja ota sitä vastaan niin voitte kumpikin hyvin. lapsesi ja sinä. sosiaali tantat eivät ole vihollisia vaan haluavat auttaa sinua ja lastasi.

      • Tietämätön

        meitä olisi kaksi lasta hoitamassa omassa asunnossa, mutta sosiaalitoimi haluaa pitää meidät erossa lapsen isästä, isän äidin toimesta.
        Poikaystäväni äiti on sosiaalitoimessa töissä ja "juttelee" sossujen kanssa selkämme takana.

        Kannattaisiko tukeutua lakimiehen apuun?


    • taika-83

      ei voi pakottaa mutta ehtoja voivat asettaa. mikset miettisi menoa sinne? onhan se hienoa että saisi avun ja turvan alussa, jolloin kaikki on suurta ja ihmeellistä. minusta kannattaa miettiä sinne menoa. itse en ole koskaan käynyt edes ovella mutta ystäväni oli ja on siitä todella kiitollinen.

      • Tietämätön

        viettää elämämme lapsen isän kanssa, mutta sosiaalitoimi kieltää, mitä en ymmärrä. Poika käy vastuullisesti koulua ja menee töihin koko kesäksi.
        Voiko sosiaalitoimi erottaa meidät?
        Kuulemma yksin pääsen muuttamaan, mutta lapsen isän kanssa en.


    • kv1

      käsittääkseni nuorta äitiä ja nuorta isää pyritään tukemaan vanhemmuuteen. ja nimenomaan niin, että lapsella olisi sekä isä että äiti kuvioissa.

      sinä väität nyt toista, mutta ethän sentään yritä kaunistella totuutta? onko poikakaverisi asiat aivan noin hyvällä tolalla kuin kerrot? ei koulupinnausta? ei rötöksiä? väkivaltaisuutta ?
      tiedän tapauksen jossa nuoret vanhemmat erotettiin sosiaalitoimen taholta pojan väkivaltaisen käytöksen johdosta vaikka väkivalta ei tyttökaveriin kohdistunutkaan.

      jos kaikki on todella OK ja erottaminen viranomaisten taholta tosiaan johtuu vain ja ainoastaan pojan äidin väitteistä, niin ota yhteyttä johtavaan sosiaalityöntekijään ja valita.

      asiakkaan etuja ajava sosiaaliasiamies voisi myös olla helposti tavoitettava maksuton taho, joka voisi kanssasi selvittää miksi tähän tilanteeseen on jouduttu.

      • Tietämätön

        jälkeen kun poikaystävän äiti kävi juttelemassa mun sosiaalityöntekijäni kanssa meidän SELKÄMME TAKANA, meitä ei ole haluttu päästää muuttamaan yhteen.

        Siis minä voin oikeesti valittaa?
        Kiitos tiedosta.


    • omppu

      Hei tietämätön, oletkos kuullut siitä ettää ensikodissa saa asua myös iskäkin! ja Hän saa/on suotavaa olla lapsensa kanssa heti alussa. Voin varmuudella sanoa että ensikoti on mitä parhain vaihtoehto nuorelle äidille. Olen itse siellä asunut, tosin olin silloin se vauva, jonka takia siellä oltiin ja pikkusiskoni asui oman lapsensa kanssa siellä 4 kk ja muutti sitten omilleen lapsen ja sen isän kanssa. Lämmöllä suosittelen sinulle ensikotia, saat sieltä erittäin asiantuntevan opastuksen ja paljon uusia tuttuja joilla jokaisella on oma käärö tai jopa kaksi.

    • Anonyymi

      Täällä kohtalo toverin äiti

      Tyttäreni pakotettiin menemään ensikotiin ja ei edes perusteltu ei kerrottu syytä vaikka sitä kysyttiin.
      Tyttö olisi pärjännyt kotona hyvän tukiverkon kanssa mutta ei

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      85
      6304
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3783
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3150
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      369
      1706
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1398
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1330
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      949
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      946
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      880
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      859
    Aihe