Mikä mahtaa olla vikana? Noin vuosi sitten Marea 1.8 alkoi kuluttaa runsaasti öljyä. Ensin litra tuhannella, sitten kaksi ja nyt pitää lisätä jo neljä litraa. Savu ja haju on melkoinen, eli vuotoja ei ole, vaan öljy tulee pakoputken kautta ulos.
Voiko huohotusvika aiheuttaa tällaista, vai onko joku mäntä palanut puhki tai vastaavaa? Kone käy ihan siististi ja vetää hyvin.
Kun kierroksia on paljon, menee savu aivan siniseksi. Matalilla kierroksilla pakokaasu on normaalin väristä, mutta haisee.
Meneekö pirssi kierrätykseen vai olisiko jollain hyviä neuvoja? Summittain en lähde autoa viemään huoltoon kun eivät ne itsekään kuitenkaan tiedä mistä tuo voisi johtua.
Voiko huohotusvika aiheuttaa tällaista, vai onko joku mäntä palanut puhki tai vastaavaa? Kone käy ihan siististi ja vetää hyvin.
Kun kierroksia on paljon, menee savu aivan siniseksi. Matalilla kierroksilla pakokaasu on normaalin väristä, mutta haisee.
Meneekö pirssi kierrätykseen vai olisiko jollain hyviä neuvoja? Summittain en lähde autoa viemään huoltoon kun eivät ne itsekään kuitenkaan tiedä mistä tuo voisi johtua.
Vastaukset 9
Vanhimmat
männänrenkaat on jumittuneet niin etteivät ne enää jousta ja painu sylinterinseinämiä vasten, joten öljyä pääsee sitä kautta palotilaan. Vaikea on oikein muutakaan selitystä noilla oireilla veikata.
Onhan olemassa erilaisia aineita joiden väitetään tehoavan tuollaiseenkin ongelmaan, mutta jos männänrenkaat on jumittuneet oikein kunnolla, niin silloihan ne ei luonnollisesti auta.
Ainahan kokeilla voi siitäkin huolimatta, sittenhän sen tietää.
tuollaisesta asiasta saat erilaisia vihjeitä vaikkapa hakusanalla "Forte käsittely", tai pelkästään moottorin sisäpesuun viittaavilla sanoilla.
Yksi mahdollinen vikakohde on öljymännänrenkaat, varsinkin siis jos samutus on jatkuvaa.
Rengas tai useampi on jumiutumut eikä estä öljyn pääsyä palotilaan.
Tuon ikäisessä autossa alkaa olla siinä ja siinä että kannattaako etsiä hajoittamolta tuohon toinen moottori kuin alkaa purkamaan konetta tuon vian toteamiseen.
Ohivuotomittauksella saat helposti ja halvalla todettua tapahtuuko moottorissa ohivuotoa, siitä tuloksesta ja endoskooppitutkinnasta kokenut moottorikoneistaja helposti osaa kertoa sinulle että onko vika noissa männänrenkaissa.
tuo kone,toki voisin kokeilla liuotus hoitoa.Eli illalla tulpan reijistä naftaa pyttyihin,aamul öljyt ulos ja imee jos kaikki ei valunu.Uudet halvat peruöljyt(motox motonet n17e 4l)sen kaveriks kaks purkkia valvolinen engine flushia(n6e purkki motonet)niitä ohjeen mukaan eli vartti korotettua tyhjäkäyntiä.ulos ne öljyt ja uudet sisään ja kädet ristiin.hintaa ei tule kuin pari öljy pönttöä ja tytötäkin tunti jollet itse tee.Toki tuo huohotus pitää tarkistaa.auton arvo lienee vaihtokoneen verran??
Käväisepä silti kysäisemässä korjaamolla, mikä saattaisi olla vikana. Saattaa olla tuttu vika ja osaavat kertoa tarkemmin, mitä kannattaa tehdä ja mitä ei.
Kerro sitten meillekin opiksi, mitä sanoivat ja mitä aiot autollesi teettää.
Miksi pitäisi ostaa hajottamolta toinen moottori? Luuletko, että se on yhtään paremmassa kunnossa kuin omasi? Ehjät autotko ne hajottamolle viedään vai loppuun rääkätyt? Ajattele nyt ihan itse!
Noille lisäainekauppiaille ja muille poppakonstien ehdottajille saat haistattaa pitkät paskat. Eivät he mitään tiedä; yrittävät vain aiheuttaa sinulle ja autollesi mahdollisimman suuren vahingon.
Mistä tuollaisia kusipäitä sikiääkin???
auto korjattu ja moottori aukaistu työn puolesta, joten kuvittelisin jotain tietäväni. Turha minun on siltikään alkaa kaltaisesi idiootin kanssa tämän enempää väittelemään.
Tietämättömyys on varmasti autuasta.
Flush aineet, jotka laitetaan öljyn sekaan ovat lähes kokonaan kerosiinia koostumukseltaan.
Diesel on puolestaan hyvin lähellä kerosiinia, dieselissä on mukana mm. voiteluaineena kätettyä parafiinia.
Liuotus hoitona toiminee mainiosti kumpi vain.
Itse käytin öljyn sekaan laitettavaa flush ainetta saadakseni yhden hydraulinostajan lopettamaan nakutuksen. Nakutus väheni reilusti, mutta taisi ns. moottoripesu tehdä hyvää männänrenkaille. Tehon lisäyksen kyllä huomasi tai paremminkin ajankuluessa kadonneet tehot palasivat koneeseen.
Ei tarvinnut ruveta vanhaa moottoria avaamaan.
Kiitoksia vastanneille. Unohtui mainita, että öljynkulutus alkoi, kun liian löysälle jätetty tulppa poksahti kannesta ulos. Pamaus oli kova ja puolakin meni samalla. Korjauksen jälkeen öljynkulutus lähti räjähdysmäiseen kasvuun.
Ehdin ajaa 3 pytyllä noin 10 kilsaa ennen kuin pääsin korjaamolle.