Optikko Erkki Makkonen Varkaudessa?

Vieläkö kaupungissa vaikuttaa optikkolegenda Erkki Makkonen? Mies ajeli 80-luvulla isoilla maastureilla.
221367
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

Nuoren vaimon kaa ulkomailla ;D

Äänestä
  • Kyllä kai yli 60v on jo kategoriaa ikääntynyt, vai olenko ihan väärässä?

    Äänestä

  • Mitäh? Onko optikko Makkonen muuttanut ulkomaille? Thaimaa? Espanjan aurinkorannikko?

    Äänestä

  • Rahalla saa. Thai naisen tai gambia miehen. Ei siinä ikä ole kuin numeroita.

    Äänestä

  • Googlaamalla löytyi viime vuodelta jounkun golf-kisan tuloksia netissä ja optikkojen golfauksessa oli tulokset pelaajaparilla Erkki Makkonen ja Lea Kangas. Ovatko he pariskunta muutenkin? Lea Kangashan on edesmenneen legendaarisen varkautelaisparturi Wolmar Kankaan leski.

    Äänestä

Makkosen Eki osti ekojen joukossa maassamme uuden Datsun (Nissan) Patrol diesel-maasturin vuonna 1980. Hopeanvärinen koristeraidoin, Patrol edusti tuolloin Toyota HJ60:n ja Range Roverin kanssa herraskaista maasturia. Toinen Warkauden legendaarinen optikko Erkki Haukka ajoi pitkään Opel Commodore coupella, menevännopea malli. Sen jälkeen Haukka vaihtoi Honda Civicin sporttiversioon ja viimeisenä taisi olla ennen edesmenoaan Octavia.

Legendaarinen vaatekauppa Savo Texin omistajalla oli 1980-1982 Audi Quattro, se eka legendaarinen nelivetourheiluauto. Sitten hän hommasi 1983 uutuusmallin Mitsubishi Pajero 2300 turbodiesel-maasturin.

Kovia automiehiä ovat olleet warkautelaiset yrittäjät!

Äänestä

Kyllä herroilla oli hienot autot ennen....toista se on tänään..::(((

Äänestä
  • on niillä nytkin vaan herroja ei ole enää varkaudessa mutta hesan seudulla hienoa kaaraa piisaa, täällä on vaan narreja bemareineen ja pikkumersuineen, sellaiset kuin Maybach, Bentley, niitä ei ole täällä

    Äänestä

Kyllä minusta kaikki Varkauden vapaamuurarit on vielä tänäänkin herroja...heitä kuuluu arvostaa

Äänestä
  • Nii-in, on heillä rahaa jemmassa ja osa elelee Aurinkorannikolla mukavasti. Fiksuja sijoittajia jne. Aurinkorannikolla asui entinen autokoulun omistaja Aarne Laamanenkin joka on jo tosin kuollut.

    Äänestä

Laittoi pillit pussiin - mutta EI heittänyt kuitenkaan työkaluja nurkkaan 2018 !

Äänestä

heittikö lusikan nurkkaan?

Äänestä

salomon

Äänestä

piiparinen

Äänestä

jauhelihakeitto

Äänestä

salomon

Äänestä

Makkosen Eki vielä elossa?

Äänestä
  • Nostetaan: Elääkö Markkosen Erkki vielä??

    Äänestä

salomon

Äänestä

Ei.

Äänestä

kusipäiltä mitää halua

Äänestä

Liekkö sama optikko. Lentopalloa pelattiin 80 luvun alkupuokella Savonlinnassa. Hallin seinällä oli mainos. ( kun muut sahaavat silmään, optikko Makkonen viilaa linssiin ) jäänny mieleen savolainen huumori

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


pullonpohjalasit kirjoitti:

Vieläkö kaupungissa vaikuttaa optikkolegenda Erkki Makkonen? Mies ajeli 80-luvulla isoilla maastureilla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu