Diesel Pt (vm. 2003, ajettu 240 000 km) ei käynnisty muutamankaan asteen pakkasella. Hetken lämmitys lohkolämmittimellä auttaa. Lämpimänä käynnistyy hyvin. Suuttimien ohivirtaus mitattu, eikä suuria poikkeamia ollut. Myös polttoainesuodatin vaihdettu. Onko hyviä vinkkejä tai kokemusta, mistä vikaa voisi hakea? Hehkutulpat?
PT Cruiser CRD:n kylmäkäynnistysongelma
Ei starttaa
51461
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Hehkut hehkut...Tuohan on sama kuin Mersun 2.2 CRD kone. Meidän Mersussa on mm. jouduttu vaihtamaan ne, termostaatti, kaksi suutinta yms. Chrysler on onneksi bensakoneella niin ei ole moisia ongelmia.
Niin ja muista hakea/vaihdattaa osat jossain Mersuja osaavassa liikkeessä niin pääset halvemmalla. Tai ihan dieselhuollossa. Chryslerin liikkeessä osat ja vaihto maksaa muistaakseni noin kolmin kertaisesti.
hehkun sulakkeessa joka on akulta lähtevässä ohuemmassa johdossa kuin startille menevä, lienee yleinen vika CRD koneissa jotka siis VM valmisteita. Sen kyllä huomaa että on poikki kun painelee..
Pt cruiser crd:n kone on chryslerin muokkaama mercedeksen cdi koneesta.
Vaihappas hehkutulpat kun niitähän se dieseli joka kerta käyttää käynnistyksessä...ja akkua voisit myös tsekata onko tyhjentymässä....sen lataat tai ostat uuden. Itselläni samanlainen kärry, vain vuoden vanhempi. Hyvin se käynnistyy, mutta kyllä minä siitä huolimatta laitan lämmitykseen jonkun aikaa ennen lähtöä, vaikka muutama aste olisikin. Teki pahaa itsellekin, kun eräs pakkaspäivä jouduin käynnistämään kylmänä, lämmityspistokkeen mennessä rikki. Saihan sitä siinä muutaman kerrran starttailla mutta eikö vain käynnistynyt. Akkuhan siinä tyhjentyi myös aika paljon, mutta onneksi se on aika uusi ja hyvä hyytelöakku.