Blintin tämän vuoden tilinpäätös,veikkauksia?

historia tietojen mukaan betterlifen liikevaihto laskee vuosi vuodelta kuin lehmänhäntä.Viime vuonna yli 50%.
arvioikaa ja perustelkaa arvionne tämän vuoden blintin liikevaihdoksi,liikevaihdon muutokseksi,ja tilikauden tulokseksi.´Jos ja kun BL:n porukka kehtaa nämä tiedot julkiseksi toimittaa niin voimme yhdessä miettiä kuinka hyvä tämä bisnes oikein olikaan...?? viime vuonna tuli takkiin 54 000 €.

http://www.finder.fi/Postimyyntiliikkeitä/Blint%20Networks%20Oy/HELSINKI/taloustiedot/1049445

tässä kehitys tähän asti,,,,
10995
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Liikevaihto kasvanut 70%

Ja tulos mukavasti plussalla.

Ja tämäkös teitä tulee närästämään.......

Ai niin. Tämä on tieto! Ei veikkaus.

Äänestä
  • Pidätkö siis huikeana suorituksena sitä, että vuoden 2009 naurettava liikevaihto nousee takaisin vuoden 2008 naurettavalle tasolle?

    Herätys! Mikäli tuohon Blintiin on panostettu edes minimaalisesti, on liikevaihdon PAKKO nousta. Etenkin kun puhutaan kohtuullisen utopistisesta 50 000 jantterin määrästä. Noh, toisaalta perus jantteri nyt ei erota liikevaihtoa teminä työttömyyskorvauksesta, eli siinä mielessä tämä kekustelu on aika turhaa.

    Äänestä

  • unestasi?

    Äänestä

Eniten ihmetyttää, että mitä tapahtuu "helmikuussa" ilmestyville sirukorteille? Tässä pari kuukautta sitten joku jantteri kertoi, että yhteistyöyrityksiin parhaillaan asennellaan erillisiä sirukortinlukijoita tulevia kortteja varten. Ei tosin vastaillut enää mitään, kun tiedustelin varovaista kustannusarviota näille, pakostakin online -tilassa toimiville, lukulaitteille.

Noh, näitä kortteja ei oletettavasti koskaan tulla näkemään, ja jostain kumman syystä jantterit nielevät tämän ilman piennintäkään hälytyskellon pirahtamista? Pahimmat ovat nyt kehumassa tätä uutta koseptia, joka mahtaa olla muutaman vuoden sisällä jo 5. eri "konsepti". Tajutonta. :-)

Äänestä
  • Ensinnäkin noi tiedot tollasessa järjestelmässä ei kulje sirussa vaan magneettiraidassa.

    Järjestelmä on luontivaiheessa (itse asiassa siinä ei paljon luoda tarvitse) järjestelmät on olemassa. mm. korttilinnalla valmiina. Se vain integroidaan omaan järjestelmän alustaan. Ei siis vaadi oikeastaan Bl; osalta paljoa. Nämä taas integroidaan yksinkertaisella päivitysajolla liikkeiden maksupäätteisiin. Vaatii sopparit päätevalmistajien / edustajien kanssa ja se tehdään etäajona. Thats it.

    Äänestä

  • koookrrr kirjoitti:

    Ensinnäkin noi tiedot tollasessa järjestelmässä ei kulje sirussa vaan magneettiraidassa.

    Järjestelmä on luontivaiheessa (itse asiassa siinä ei paljon luoda tarvitse) järjestelmät on olemassa. mm. korttilinnalla valmiina. Se vain integroidaan omaan järjestelmän alustaan. Ei siis vaadi oikeastaan Bl; osalta paljoa. Nämä taas integroidaan yksinkertaisella päivitysajolla liikkeiden maksupäätteisiin. Vaatii sopparit päätevalmistajien / edustajien kanssa ja se tehdään etäajona. Thats it.

    Oletko tosissasi?
    Ensinnäkin minä en ole väittänyt että tulisi sirukortteja. Lue näitä ketjuja niin huomaat ketkä niin väittivät etenkin tuossa loppukesästä. Mistä syystä jälleen kerran on tullut puhuttua paskaa?

    Lisäksi voidaan huomata, että sinulla, tai sillä joka sinulle tuota "päivitysajo -tuubaa" on suoltanut, ei ole hajuakaan millä periaatteella yritysten maksupäätteet toimivat. Katso aluksi tuota yhteistyökumppanien listaa ja mieti kuinka monelta puuttuu jo ihan perus maksupäätteet, puhumattakaan kuinka monen maksupäätteisiin pääsee ajelemaan "päivitysajoja".

    "sopparit päätevalmistajien/edustajien kanssa" Voihan helvetti sentään. :-)

    Äänestä

no eipähän tuota "kehitystä" paljoa kyllä hehkuttamaan pysty...kysykääpäs seuraavassa eventissä asiasta?

Äänestä

eipä taida turun pojat kehdata toimittaa =) eipä noita tunkkien arvauksiakaan montaa tullut. Kysykää manulta tai ollilta facebookissa asiasta? hauska olsisi kuulla mitä paskaa tällä kertaa keksivät? Miksi ei karavaani kulje?

Äänestä

Tunnuslukujen tulkinnat
Tältä sivulta löytyy tunnuslukujen laskukaavat ja viitteelliset tulkinnat. Tunnusluvut vaihtelevat toimialoittain eli niitä voidaan luotettavasti vertailla vain saman toimialan yritysten kesken. Tunnuslukujen tietolähde on Suomen Asiakastieto Oy.

Liikevaihdon muutos-%
Liikevaihdon muutos-% lasketaan kaavalla

Tuorein liikevaihto - edellinen liikevaihto) x 100
-------------------------------------------------
edellinen liikevaihto

Viitteelliset tulkinnat:
>20%: Hyvä
0-20%: Tyydyttävä
< 0%: Heikko

Liikevoitto %

Tunnusluku kertoo yrityksen liiketoiminnan tuloksen ennen rahoituseriä. Tunnuslukua käytetään kuten käyttökateprosenttia mittaamaan yrityksen liiketoiminnan menestystä, mutta se ottaa paremmin huomioon toimialojen väliset erot.

Laskentakaava on:

Liiketoiminnan tulos
----------------------------------------- x 100
Liiketoiminnan tuotot yhteensä

Ohjearvoja:
yli 10 % = hyvä
5?10 % = tyydyttävä
alle 5 % = heikko

Äänestä
  • Lauletaan yhdessä s2e laulua se lähtee minä raiskaan sinun rahojasi kaikella mitä ikinä keksitään sanoa ei ole tunkilla konstia rikastua meiiiidän virmassa raukeena makaa väsyneet vm:pomot ja sillee

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


inoa.fi kirjoitti:

historia tietojen mukaan betterlifen liikevaihto laskee vuosi vuodelta kuin lehmänhäntä.Viime vuonna yli 50%.
arvioikaa ja perustelkaa arvionne tämän vuoden blintin liikevaihdoksi,liikevaihdon muutokseksi,ja tilikauden tulokseksi.´Jos ja kun BL:n porukka kehtaa nämä tiedot julkiseksi toimittaa niin voimme yhdessä miettiä kuinka hyvä tämä bisnes oikein olikaan...?? viime vuonna tuli takkiin 54 000 €.

http://www.finder.fi/Postimyyntiliikkeitä/Blint%20Networks%20Oy/HELSINKI/taloustiedot/1049445

tässä kehitys tähän asti,,,,

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu