Vaunun veto traktorilla?

matkaaja ja valmet

Hei.
Saanko vetää jarrullista omamassaltaan tuhatkiloista vaunua traktorilla, jolla saan vetää samanpainoista peräkärryä? Tarvitsenko lisäpeilejä? Mitä muuta asiaan liittyy?

Saan autonajokortin vasta ensi vuonna ja arveltiin tyttöystävän kanssa lähteä reissuun (:

8

3552

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tielläsi.

      Mikähän sen perävaunun kokonaismassa on, sen mukaan tässä eletään. Onpa pieni vetopaino traktorissa ? Yleensä niillä saa vetää useita tonneja ja jopa kahta perävaunua.
      Matkailuvaun veto pitäisi olla helppoa kuin heinänteko.
      Mutta Matkaaja on 230 leveä eli talvitset melko pitkävartiset ja tukevat peilit, sillä peilien kerskipisteiden etäisyys pitää olla vähintään se 230 cm.
      Onko traktorin perässä samanlainen 7-napainen sähköpistoke että vaunun kaapelin pää käy siihen.
      Missä tyttö matkustaa kun vaunussa ei saa olla.
      Traktorissa pitää olla lisäistuin ja nykyisin siinä pitää olla muistamani mukaan myös turvavyö. Lukeeko rekisteriotteessa jotakin lisäistuimesta, mikä on traktorissa melko harvinainen (vaati katsastuksen ??).
      Käytännössä traktorilla ei pääse kovin kaksisia päivämatkoja, joten etapit jää lyhyiksi. Mut saahan sitä olla välillä vaikka levähdyspaikoilla ja käydä niillä syömässä ja uimassa ja .....
      Lisäksi traktorin renkaat kuluu kovasti asfaltilla, etkä voi mennä moottori eikä moottoriliikennetielle.
      Kun kyse ei ole maatalous eikä metsätaloustyöstä, niin pitää ajaa dieselillä tai maksaa matkapäiviltä/ viikolta se päivämaksu, jos ajaa löpöllä.
      Näillä edellytyksillä voi lähteä baanalle. Eiku valluun vaan hanaa. Tässä riesaa aluksi. En muistanut muuta.

      • kuitenkin.

        Eikö olisi mukavampaa, että joku kaveri vetäisi autolla vaunun jollekin lähiseutujen leirialueelle ja te menisitte sinne vallulla tai skootterilla tai mopolla. jebou


      • rs

        on osi mut ei kaikki. matkaajia on myös 210 leveitä. viranomaisilta saa tietoa mut ei kai tos mitään estei oo


      • tierän.
        rs kirjoitti:

        on osi mut ei kaikki. matkaajia on myös 210 leveitä. viranomaisilta saa tietoa mut ei kai tos mitään estei oo

        Kun mul on se Matkaajan pallas, mikä on 210 lev... siis kapea. Kyllä ne varsinaiset matkaajat eli 6000/7000/8000/9000 sarjat on 230cm jo 80 luvun loppupuolelta alkaen.
        Mitenkäs kysyjän projekti etenee ??


    • paino jarrullisena.

      eli riippuu traktorista saatko vetää.

      • saatavana

        Joskus tullut mieleen olla moisella yhdistelmällä tientukkona heidän kiirehtiessään treffeiile.

        Osa saattais tajuta millainen tientukko väärin käytettynä as.vaunu on todella liikenteessä.

        Ei tunnu muuten menevän kaaliin että hyvä olisi vilkaista peiliin ja päästää takaa tulevat

        turvallisesti ohi.


      • käytetty ??
        saatavana kirjoitti:

        Joskus tullut mieleen olla moisella yhdistelmällä tientukkona heidän kiirehtiessään treffeiile.

        Osa saattais tajuta millainen tientukko väärin käytettynä as.vaunu on todella liikenteessä.

        Ei tunnu muuten menevän kaaliin että hyvä olisi vilkaista peiliin ja päästää takaa tulevat

        turvallisesti ohi.

        Matkailuvaunuhan on juuri OIKEASSA käytössä silloin kun sitä vedetään maantiellä.
        Kun 80 nopeusalueella mennään sitä nopeutta, niin ei ole mitään tarvetta ohittaa eli edetään vaan muiden mukana jonossa.
        JOs on 100 nopeusalue, niin tieden rakenne on jo selllainen eli niin turvallinen, että ohittaminen on helppoa. Kysymys on vain siitä 1) onko ohittajan värkeissä varaa turvalliseen ohittamisen ja 2) onko
        ohittajan korvien välin kapasiteetti riittävä. JOs ei kykyne ohittamaan, niin on parasta pysyä perässä.


    • JanneK_69

      Asetus ajoneuvojen käytöstä tiellä 4.12.1992/1257

      35 §
      Hinattavan ajoneuvon kytkeminen traktoriin

      1. Traktoriin saa kytkeä hinattavan ajoneuvon, jonka kytkentämassa on:

      a) enintään kaksi kertaa traktorin omamassan suuruinen, jolleivät b–c kohdassa tarkoitetut ehdot täyty;

      b) enintään 2,6 kertaa traktorin omamassan suuruinen, jos vetokoukkuun kohdistuu pystysuuntainen voima, jonka suuruus on vähintään 15 prosenttia hinattavan ajoneuvon kytkentämassasta, tai jos traktorissa on jarrujärjestelmä, jota käyttäen pelkällä traktorilla suurimmilla 3 momentissa tarkoitetuilla lisäpainoilla varustettuna saavutetaan vähintään 3,5 m/s2 hidastuvuus; tai

      c) enintään kolme kertaa traktorin omamassan suuruinen, jos perävaunussa on traktorin jarrupolkimesta säätyvät jarrut.

      2. Muuhun kuin liikennetraktoriin kytkettävän hinattavan ajoneuvon kytkentämassa saa 1 momentin rajoissa olla enintään 10 tonnia. Tätä rajoitusta ei kuitenkaan sovelleta moottoriajoneuvoverosta annetun lain 17 a §:ssä tarkoitetuissa kuljetuksissa.

      3. Traktoriin kytkettävän hinattavan ajoneuvon kytkentämassaa määrättäessä saa traktorin omamassassa ottaa huomioon valmistajan suosituksen mukaisesti asennetut lisäpainot ja -rakenteet, kuitenkin enintään kolmasosan traktorin rekisteriin merkitystä omamassasta.

      4. Traktoriin kytkettyyn perävaunuun saa kytkeä kytkentämassaltaan pienemmän perävaunun tai vastaavan maatalouteen käytettävän hinattavan ajoneuvon. Perävaunujen tai perävaunun ja hinattavan ajoneuvon yhteenlaskettu kytkentämassa ei saa ylittää etummaisen perävaunun rakenteen perusteella määräytyvää 1 momentissa tarkoitettua massaa. (18.6.1993/531)

      5. Kävellen ohjattavaksi tarkoitettuun traktoriin saa kytkeä perävaunun edellyttäen, että traktori tai sen perävaunu on varustettu kuljettajan käytettäväksi tarkoitetuin jarruin. Perävaunun kuormaukseen sovelletaan traktorin perävaunu» kokonaismassasta annettuja määräyksiä.

      6. Kuormaa kantavaan runko-ohjauksella varustettuun traktoriin ei saa kytkeä hinattavaa ajoneuvoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      52
      4377
    2. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      111
      4199
    3. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      42
      4114
    4. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      69
      3958
    5. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      85
      3384
    6. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      67
      3279
    7. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      152
      3251
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      17
      1592
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1531
    10. Jos sulla ei olis ollut tunteita

      Tuskin olisit reagoinut niin voimakkaasti, mies? Vai oliko vetäytymiseen jokin muu syy kuin luulit ettei mua kiinnosta?
      Ikävä
      129
      1140
    Aihe