Vaunun veto traktorilla?

matkaaja ja valmet

Hei.
Saanko vetää jarrullista omamassaltaan tuhatkiloista vaunua traktorilla, jolla saan vetää samanpainoista peräkärryä? Tarvitsenko lisäpeilejä? Mitä muuta asiaan liittyy?

Saan autonajokortin vasta ensi vuonna ja arveltiin tyttöystävän kanssa lähteä reissuun (:

8

3582

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tielläsi.

      Mikähän sen perävaunun kokonaismassa on, sen mukaan tässä eletään. Onpa pieni vetopaino traktorissa ? Yleensä niillä saa vetää useita tonneja ja jopa kahta perävaunua.
      Matkailuvaun veto pitäisi olla helppoa kuin heinänteko.
      Mutta Matkaaja on 230 leveä eli talvitset melko pitkävartiset ja tukevat peilit, sillä peilien kerskipisteiden etäisyys pitää olla vähintään se 230 cm.
      Onko traktorin perässä samanlainen 7-napainen sähköpistoke että vaunun kaapelin pää käy siihen.
      Missä tyttö matkustaa kun vaunussa ei saa olla.
      Traktorissa pitää olla lisäistuin ja nykyisin siinä pitää olla muistamani mukaan myös turvavyö. Lukeeko rekisteriotteessa jotakin lisäistuimesta, mikä on traktorissa melko harvinainen (vaati katsastuksen ??).
      Käytännössä traktorilla ei pääse kovin kaksisia päivämatkoja, joten etapit jää lyhyiksi. Mut saahan sitä olla välillä vaikka levähdyspaikoilla ja käydä niillä syömässä ja uimassa ja .....
      Lisäksi traktorin renkaat kuluu kovasti asfaltilla, etkä voi mennä moottori eikä moottoriliikennetielle.
      Kun kyse ei ole maatalous eikä metsätaloustyöstä, niin pitää ajaa dieselillä tai maksaa matkapäiviltä/ viikolta se päivämaksu, jos ajaa löpöllä.
      Näillä edellytyksillä voi lähteä baanalle. Eiku valluun vaan hanaa. Tässä riesaa aluksi. En muistanut muuta.

      • kuitenkin.

        Eikö olisi mukavampaa, että joku kaveri vetäisi autolla vaunun jollekin lähiseutujen leirialueelle ja te menisitte sinne vallulla tai skootterilla tai mopolla. jebou


      • rs

        on osi mut ei kaikki. matkaajia on myös 210 leveitä. viranomaisilta saa tietoa mut ei kai tos mitään estei oo


      • tierän.
        rs kirjoitti:

        on osi mut ei kaikki. matkaajia on myös 210 leveitä. viranomaisilta saa tietoa mut ei kai tos mitään estei oo

        Kun mul on se Matkaajan pallas, mikä on 210 lev... siis kapea. Kyllä ne varsinaiset matkaajat eli 6000/7000/8000/9000 sarjat on 230cm jo 80 luvun loppupuolelta alkaen.
        Mitenkäs kysyjän projekti etenee ??


    • paino jarrullisena.

      eli riippuu traktorista saatko vetää.

      • saatavana

        Joskus tullut mieleen olla moisella yhdistelmällä tientukkona heidän kiirehtiessään treffeiile.

        Osa saattais tajuta millainen tientukko väärin käytettynä as.vaunu on todella liikenteessä.

        Ei tunnu muuten menevän kaaliin että hyvä olisi vilkaista peiliin ja päästää takaa tulevat

        turvallisesti ohi.


      • käytetty ??
        saatavana kirjoitti:

        Joskus tullut mieleen olla moisella yhdistelmällä tientukkona heidän kiirehtiessään treffeiile.

        Osa saattais tajuta millainen tientukko väärin käytettynä as.vaunu on todella liikenteessä.

        Ei tunnu muuten menevän kaaliin että hyvä olisi vilkaista peiliin ja päästää takaa tulevat

        turvallisesti ohi.

        Matkailuvaunuhan on juuri OIKEASSA käytössä silloin kun sitä vedetään maantiellä.
        Kun 80 nopeusalueella mennään sitä nopeutta, niin ei ole mitään tarvetta ohittaa eli edetään vaan muiden mukana jonossa.
        JOs on 100 nopeusalue, niin tieden rakenne on jo selllainen eli niin turvallinen, että ohittaminen on helppoa. Kysymys on vain siitä 1) onko ohittajan värkeissä varaa turvalliseen ohittamisen ja 2) onko
        ohittajan korvien välin kapasiteetti riittävä. JOs ei kykyne ohittamaan, niin on parasta pysyä perässä.


    • JanneK_69

      Asetus ajoneuvojen käytöstä tiellä 4.12.1992/1257

      35 §
      Hinattavan ajoneuvon kytkeminen traktoriin

      1. Traktoriin saa kytkeä hinattavan ajoneuvon, jonka kytkentämassa on:

      a) enintään kaksi kertaa traktorin omamassan suuruinen, jolleivät b–c kohdassa tarkoitetut ehdot täyty;

      b) enintään 2,6 kertaa traktorin omamassan suuruinen, jos vetokoukkuun kohdistuu pystysuuntainen voima, jonka suuruus on vähintään 15 prosenttia hinattavan ajoneuvon kytkentämassasta, tai jos traktorissa on jarrujärjestelmä, jota käyttäen pelkällä traktorilla suurimmilla 3 momentissa tarkoitetuilla lisäpainoilla varustettuna saavutetaan vähintään 3,5 m/s2 hidastuvuus; tai

      c) enintään kolme kertaa traktorin omamassan suuruinen, jos perävaunussa on traktorin jarrupolkimesta säätyvät jarrut.

      2. Muuhun kuin liikennetraktoriin kytkettävän hinattavan ajoneuvon kytkentämassa saa 1 momentin rajoissa olla enintään 10 tonnia. Tätä rajoitusta ei kuitenkaan sovelleta moottoriajoneuvoverosta annetun lain 17 a §:ssä tarkoitetuissa kuljetuksissa.

      3. Traktoriin kytkettävän hinattavan ajoneuvon kytkentämassaa määrättäessä saa traktorin omamassassa ottaa huomioon valmistajan suosituksen mukaisesti asennetut lisäpainot ja -rakenteet, kuitenkin enintään kolmasosan traktorin rekisteriin merkitystä omamassasta.

      4. Traktoriin kytkettyyn perävaunuun saa kytkeä kytkentämassaltaan pienemmän perävaunun tai vastaavan maatalouteen käytettävän hinattavan ajoneuvon. Perävaunujen tai perävaunun ja hinattavan ajoneuvon yhteenlaskettu kytkentämassa ei saa ylittää etummaisen perävaunun rakenteen perusteella määräytyvää 1 momentissa tarkoitettua massaa. (18.6.1993/531)

      5. Kävellen ohjattavaksi tarkoitettuun traktoriin saa kytkeä perävaunun edellyttäen, että traktori tai sen perävaunu on varustettu kuljettajan käytettäväksi tarkoitetuin jarruin. Perävaunun kuormaukseen sovelletaan traktorin perävaunu» kokonaismassasta annettuja määräyksiä.

      6. Kuormaa kantavaan runko-ohjauksella varustettuun traktoriin ei saa kytkeä hinattavaa ajoneuvoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      95
      6654
    2. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      409
      6390
    3. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      161
      4701
    4. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      91
      3614
    5. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      96
      3561
    6. Kun täällä kysytään aina vaan naisilta

      Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en
      Sinkut
      66
      3422
    7. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      10
      3272
    8. Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!

      Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.
      Tv-sarjat
      0
      2990
    9. Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen

      Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil
      Maailman menoa
      3
      1805
    10. Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?

      Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema
      Asunnot ja asuminen
      15
      1394
    Aihe