voiko olla

montako

Onko kellään monnisia 2-3kpl ? Yhdessä kirjassa sanottiin että monniset ovat tyytyväisimpiä kun niitä on 2-3kpl. Yleensä sanotaan että 5 tai 6. Miten on ?

6

297

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hoitsukki

      Monniset on parvikaloja joten mieluiten kuusi tai enemmän.

      • mietin vain

        kirjassa sanotaan myös että on parvikala ja parvi on 6 tai enemmän mutta sieltä löytyy myös ehdotus 60 litraseen joka sisälsi mm. 4 monnista eli vähempikin riittänee kun 6 (tai enemmän).


      • Haaveileva
        mietin vain kirjoitti:

        kirjassa sanotaan myös että on parvikala ja parvi on 6 tai enemmän mutta sieltä löytyy myös ehdotus 60 litraseen joka sisälsi mm. 4 monnista eli vähempikin riittänee kun 6 (tai enemmän).

        Onko kellään sekaparvea.Miten viihtyvät yhdessä? Vai viihtyvätkö parhaiten omannäköistensä kanssa?


      • Meillä!
        Haaveileva kirjoitti:

        Onko kellään sekaparvea.Miten viihtyvät yhdessä? Vai viihtyvätkö parhaiten omannäköistensä kanssa?

        ...akvanpohjalla hössöttämässä parvet panda- hohto- ja korumonnisia. Kaikki kavereita keskenään, yhdessä koluavat pohjaa, tosin pandat välillä pitävät palaverin ihan keskenänsä, mutta jakaantuvat sitten tasaisesti muiden monnisten joukkoon:)


    • kukkupum!!!

      yritin avata oman keskustelun, mutta se ei tainnut onnistua, enkä heti halua yrittää uudestaan, ettei tule 2xsamaa. mutta jos tuleekin 24h sisällä, pyydän vastatkaa kysymykseeni siellä: alkaa jotenkin: MÄ HALUUUN AKVAN

      anyway, olen 14 w poika, ja haluun akvan, on jo ollut kauemmin mielessä. aikaa on!!! en ehkä ihan isoa, kun mamilla on hajonnu 100 litrane ja sit oltii remontoimas sitä taloo kun tuli Rakenteellisiä VesiVahinkoja, eli RVV.

      anyway taas, haluan 30-50 litrasen muovi/lasikopan. siihen ainakin kasveja, jos mahd. niin kaloja, tai joku rapu. ONKo kaloja, jotka pystyvät elämään niin pienessä (ei saisi olla alle 40 litranen kaloille, mutta entäs äyriäisille?) entä onko halpoja valoja, suodattimia ja lämmittimiä, ja lisäksi vielä pieniäkin??

      pyydän apua,neuvoja,ideoita jne. KIITOS

      • hoitsukki

        Hehkurasbora, kasvaa n. 2 senttiseksi eli menee helposti pienempäänkin ja enään ei ole eläinsuojeluasetuksessa mitään minimejä (juurikin kun noita minikaloja tänne suomeenkin tulee). Sitten sukarapusia voit ottaa myös, esim. kirsikkasukarapuja, niitä saa ilmaiseksikin ja lisääntyvätkin helposti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      50
      3364
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      552
      2078
    3. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      84
      1976
    4. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1960
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      20
      1588
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1528
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1386
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      90
      1349
    9. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      128
      1307
    10. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      48
      1230
    Aihe