Hirvi voi loikata eteen pimeästä metsiköstä minä hetkenä hyvänsä, ja vielä jos vastaan tulee toinen auto ja lyhyet käytössä, siinä ei paljoa ehdi mitään tekemään kun elämä vilahtaa ohitse silmien edessä.
Miten kukaan uskaltaa ajaa pimeällä?
Pimeää hommaa
2429
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Itse ole ollut tilanteessa jossa kolme hirveä juoksee tiellä, vastaan tulee auto ja aurinko paistaa matalalta silmiin... Osumahan siitä tuli takimmaisen hirven takajalkoihin, kun ei voinu vastaan tulijan vuoksi enempää väistää toiselle kaistalle. Hirvi kuoli, autoon tuli kymppitonnin remontti, mutta ei onneksi henkilövahinkoja.
Olen ajanut yli 20 vuotta ja keskimäärin ehkä noin 30 tonnia vuodessa ja tuo on ainoa nisäkäs jonka ole auolla tappanu, muutamia osumia on tullu lintuihin. Läheltäpiti tilanteita on ollut muutama, mutta ei sellaista että olisi ollut tiukkaa väistää. Eli ei niitä nyt ihan tuhkatieheään satu, mutta kyllähän sitä vähän tuurilla mennään.
Eikä se hirvikään nyt yleensä ihan tahallaan juokse autojen sekaan... Yleensä se on menossa tien yli eikä ymmärrä miten nopeasti autot ehtii paikalle, mutta silloin hirven ehtii nähdä, kunhan seuraa tarkasti ympäristöään.
Ei siinä ehdi valoisallakaan tehdä mitään, joska puskat on lähellä tietä, sellast se...